Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Železniční trať Břeclav–Znojmo
Pivovarský sklep za Kollárovou ulicí
Tramvajová vlečka Jablonec nad Nisou - pivovar
Úzkokolejka lomu Stöffel v Enspelu
Manská elektrická dráha
Snaefellská horská dráha
Úzkokolejka na pile ve Výprachticích
Železniční trať San Salvador – Santa Tecla
Železniční trať San Salvador – Ahuachapán – San Jeronimo
Mezinárodní dráhy Střední Ameriky
Fotka

Jiří Kalina


Nejoblíbenější:
Továrny a industriePodzemí

Druhý AdamovDruhé Brno


Novinky na Instagramu:


Aktuality:

4. 7. 2021
více
Stalker. Tábor Bobří stopy se letos odehrál ve znamení silného příběhu z knihy Piknik u cesty od bratrů Strugackých. A přesto, že počtem účastníků (12 dětí a povětšinu času jen 2 vedoucí) patřil k těm nejmenším, troufám si říct, že po létech se nám podařil zase výjimečně silný a působivý zážitek.

20. 6. 2021
více
Centrum ekologické výchovy Dúbrava Hodonín a Hnutí Brontosaurus pořádaly společně předposlední červnový víkend Zahradní slavnost v zahradě ekocentra na Bažantnici v Hodoníně. Využil jsem milého pozvání kamarádky Any a vydal se na jih. Paradoxně jsem tak využil příležitosti naposledy se podívat na několik míst, která o pouhé čtyři dny později zpustošilo ničivé tornádo. To ale tehdy ještě nikdo z nás ani netušil a pokojně jsme na zahradě slavili příchod léta.

19. 6. 2021
více
Setkání ve Sluneční zátoce na Foglarově tábořišti u Ledče nad Sázavou je už přes dvacet let tradiční a snad by se dalo říct i vlajkovou akcí SPJF. Letos jsem se vydal s Vojtou autem pomoci s organizací setkání a hned na začátku jsme museli řešit nečekané potíže.

18. 6. 2021
více
Noc, nebo spíš Večer s Andersenem jsme pro děti z knihovny při Pedagogické fakultě MU pomáhali uspořádat s kolegy ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara na naší oblíbené ločce nad Kamennou kolonií, místě slavné vontské bitvy před pár roky.

12. 6. 2021
více
Nejen do Herbortic ale taky do Albrechtic, Výprachtic, Heřmanic, Štítů a hlavně do Lanškrouna jsme se s ¥ vydali navštívit Tomáše, Lenku a Grétku a ze sedla kola trošku lépe poznat kraj horního toku Moravské Sázavy a vůbec pomezí východních Čech a severní Moravy.

5. 6. 2021
více
Jedeme stopem do Děčína! Kamarád Honza mě pozval na stopovací víkend - a protože v poslední době moje stopařská aktivita hodně poklesla, nemohl jsem odmítnout si trošku napravit reputaci. Vzhledem k tomu, že jedno z nejvzdálenějších míst od Brna je Děčín (a taky protože jsme tam měli každý svůj zajímavý cíl), byla z toho Cesta na severozápad. Stopovali jsme nakonec ale až v sobotu ráno z Prahy, protože Honza tam byl u maminky, a v Děčíně jsme strávili dva dny a jednu noc.

31. 5. 2021
více
Už jsem se pomalu smiřoval s tím, že na moje letošní narozeniny v neděli kamarádi jednoduše zapomněli. Jenže překvapení na mě čekalo v pondělí večer. Kromě několika pěkných dárků jsem dostal taky krásný ovocný dort!

25. 5. 2021
více
Do Kopřivnice nejezdíme moc často, ale když už se na cestu vydáme, jedeme skoro vždycky vlakem. A díky tomu, že vlaky jezdí z nádraží, naskytl se nám poslední květnové úterý nevšední zážitek - po létech renovace se na vlečku tatry vrátila slavná Slovenská strela z roku 1936.

22. 5. 2021
více
Trojici víkendových focení s děvčaty jsem zakončil v Brně předposlední květnovou sobotu. S Jitkou a Leonkou jsme se vydali prozkoumat opuštěný mlýn, který zbyl jako jedna z pouhých dvou staveb z kdysi magického labyrintu Vlněny a našli jsme působivé zelené interiéry z dob druhotné přestavby mlýna na textilní výroby. Mimo to jsem zjistil, že mají obě slečny neobvyklý a uhrančivě působivý styl.

16. 5. 2021
více
Třetí květnový víkend jsme se vypravili s kamarádkami Kolou a Agnes na dvě místa s pohnutou průmyslovou historií: do vápenky u Grygova, kolem které se kdysi vinalua spleň úzkorozchodných drah a do opuštěné textilky v Oskavě, v klínu Jeseníků. Oba objekty byly krásné a zajímavé, slečny pak dokonce ještě o něco víc.

9. 5. 2021
více
Opuštěná továrna na výrobu dýhy v Loučné nad Desnou nemohla uniknout naší pozornosti při cestách na Munu a zpět. Po drobném předprůzkumu na jedné z takových cest jsem se vydal do tvoárny znovu s kamarádkou Barčou - prozkoumat její historii a využít jedinečných scenérií pro pořízení snímků ve stylu „krásné ženy a ošklivé stavby“, jak je máme rádi.

8. 5. 2021
více
Jarní a podzimní vycházky s kamarádem Alpínem do okolí Prahy se staly už milou i šikovnou tradicí. Na svátek četnářských klubů 8. května jsme proto vyrazili tentokrát na severozápad, abychom zmapovali ´dávno zaniklou úzkorozchodnou drážku Slaný–Smečno–Kačice, která kdysi paradoxně na obou svých koncích navazovala na normálněrozchodnou dráhu v železnicemi ustě protkané Kladenské pánvi.

3. 5. 2021
více
Na třetí ročník městské hry Stínadla tudy jsem vyrazil jako účastník a s výjimečným týmem. Na cestu do tajemných uliček Brna, letos proti proudu Svitavy se se mnou vydaly Holky z naší školky, tedy Matka představená, Janča, Hanka a taky externí člen tohoto proslulého týmu, ¥. V pondělí 3. května večer jsme se pod rouškou nesmělé tmy vydali najít místo, kde nebohý sirotek Tonda zmizel ve Stínadlech.

1. 5. 2021
více
Do opravy další budovy na Muně jsme se po velkém úspěchu se základnou č. 36 pustili letos na jaře. Pod záštitou Hnutí Brontosaurus Jeseníky, které se z Muny postupně stahuje, jsme společně s Kamarády z ČTU a Lakrosklubem Kroměříž začali opravovat velikou dřevěnici o rozloze 999 m2.

30. 4. 2021
více
Na základnu SPJF na Muně v Jeseníkách jezdíme prakticky každý měsíc. Vlakem, autem, na běžkách. Když jsme se ovšem dozvěděli, že v Mikulovicích je taky letiště, bylo prakticky jen otázkou času, kdy najdu pilota s letadlem a parťáka, který by se mnou letěl na víkend na trase Brno–Mikulovice…

29. 4. 2021
více
Někdy jsou pohnutky našeho konání nejasné a přesto mohou být zajímavé. Nedokázal bych říct, proč, ale prostě a jednoduše jsem na konci dubna zatoužil po tom, udělat si výlet do Ostravy, procházet se po městě a nedělat nic. A nakonec, proč ne?

21. 4. 2021
více
V pořadí třetí elektrárna, která zásobovala Brno elektřinou, byla postavena před 1. světovou válkou v Oslavanech poblíž černouhelných dolů. Svůj význam elektrárna pozbyla už dávno, po zprovoznění jaderné elektrárny v Dukovanech, později byla zastavena, stejně jako vytěžené doly zrušena a spokojeně chátrala až do letoška. Na jejím místě pravděpodobně vyrostou moderní továrny.

31. 3. 2021
více
A protože nesmíme opustit okres, což je v případě Brna vlastně město samo, věnujeme se výpravám nikoliv do daleka ale do hloubi města. Přišel čas na důkladný průzkum dvorků Horního Cejlu a s ním přišel také neočekávaný objev: Jake Makes Space!

30. 3. 2021
více
Ve vnitroblocích relativně blízko centra Brna se kromě dvorů, pavlačových domů a zahrad ukrývají nezřídka také docela neznámé továrny - svědkové století páry. Jedné takové, snad prý kdysi pekárně stojící na Bratislavské ulici, zrovna v těchto dnech odtikávají poslední hodiny…

25. 3. 2021
více
Před pár lety se naší zemí převalila horečka stavění nových rozhleden (prý s tím snad měli cosi společného evropské dotace) a stavba vyhlídkové věže na každém kopci se stala téměř až synonymem pro nesmyslně utracené peníze. Přesto, když letos v Březnu na kopci Holedné v Brně vyrostla nová, kovová, rozhledna, měl jsem radost. A vyrazil jsem se ji tak trošku naslepo najít s kamarádem ¥em najít.

17. 3. 2021
více
Naneštěstí jsme nestihli zareagovat včas a dřív, než jsme se vzpamatovali, zahájili majitelé, kteří od dědiců koupili vilu na ulici Hlinky 40 nelegální demolici. Pokusili jsmse alespoň zdokumentovat jednu z nejúžasnějších staveb, co do historie i architektury, na této výstavní brněnské třídě.

11. 3. 2021
více
Pandemie covidu přitvrdila, každý den umírají na zákeřnou chorobu desítky lidí. Opatření vlády proto přitvrzují - cílem je, potkávat se s co nejméně lidmi. A protože příkazy musí být jednoduché, aby mohly být účinné, nikdo nehledí na to, že ti, kdo se už z covidu uzdravili, jsou pro své okolí bezpeční. Vláda vydává zákaz cestování mezi okresy, lidé se uzavírají, bojí se vycházet a cestovat. Ale jaro je na cestě a tak vyrážíme s Doubravkou na taujný výlet přes čtyři okresy za kamarádem Muskwou do Chřibů.

3. 3. 2021
více
Tak jsem se po 17 letech rozhodl změnit svoji fotku v informačním systému masarykovy univerzity. Focení do ISu tentokrát proběhlo na rektorátu.

20. 2. 2021
více
Předpolsední únorový víkend už jsem se prostě nemohl dočkat příchodu jara. V Brně bylo sluníčko a volná neděle mě zneklidňovala natolik, že jsem v sobotu večer zabalil batoh a vyrazil na východ. A taky na sever. Chtěl jsem se podívat na nejvýchodnější bod Česka a taky zmapovat místa, kudy vedla nejvýchodnější úzkokolejka. Před půlnocí jsem přijel do Mostů u jablunkova, jenže všude ležel vlhký sníh…

8. 2. 2021
více
Drobnou ikonku služby Navrcholu.cz jste na mých webech mohli vídat během posledních patnácti let. Jednoduchá a efektivní služba pro měření a analýzu návštěvniosti webů patřila k základním kamenům českého internetu od roku 1998. Jenže čas oponou trhnul…

6. 2. 2021
více
Dny brněnské Zbrojovky jsou sečteny, na břehu Svitavy má vyrůst nová, přívětivá čtvrť. Jedna z největších toáren v Brně se zajímavou historií začala mizet z mapy města. Plochých montovaných hal nám skoro ani není líto, těžce ovšem neseme bourání západního říčního traktu, který je nejen malebný, ale ukrývá v sobě i kousek historie - původní textilku firmy Beran & Sohne s ubouraným komínem, který sloužil za války jako strážní věž a pod sutí pohřbenou úzkokolejkou…

30. 1. 2021
více
Doubravčí maminka, zvaná též Narayani, odjela do lázní. A to přímo do Lázní s velkým L, Lázní Kynžvartu v západních Čechách. A protože jsme slíbili, že ji tam navštívíme, museli jsme slib splnit, i když nám covidová opatření připravila nejednu mrazivou chvilku - všechny restaurace, hotely i ubytovny jsou totiž beznadějně zavřené, takže se lze ohřát jedině ve vlaku. A k tomu napadlo půl metru sněhu…

15. 1. 2021
více
Sotva jsem se vyléčil z covidu, pišla ta nejsmutnější zpráva. Můj dlouholetý kolega, mentor a hlavně jeden z nejlepších kamarádů František Piliar dnes prohrál svůj boj s covidem. Bojoval s ním skoro měsíc, přesto jsem té zvěsti ještě mnoho dní nemohl uvěřit. Koukal jsem se na poslední zprávu, kterou mně napsal o Vánocích, štkal jsem a lál jsem mu, jak lajeme dobrým přátelům, za to, co nám udělal.

4. 1. 2021
více
Tak zřejmě došlo i na mě. Sotva jsme se vrátili z prvního i druhého Silvestra, začal jsem suše kašlat. A kašlal jsem víc a víc. Vzhledem ke všeobecné a všudypřítomné panice z covidu, jsem záhy pochopil, oč se nejspíš jedná. A byla to pravda - následující tři týdny jsem strávil doma v různých stavech covidové nemohoucnosti.

2. 1. 2021
více
Velice milým a nečekaným překvapením bylo hned 2. ledna pozvání od Romaina a Danči, abychom s nimi strávili „odloženého Silvestra“ na Brlence. Na toho pravého totiž museli sloužit v nemocnicích, a tak chtěli vyrazit do přírody aspoň teď. A my s nimi - bez váhání jsme proto pozvání přijali.

Starší články:

2021: 1234567
2020: 123456789101112
2019: 123456789101112
2018: 123456789101112
2017: 123456789101112
2016: 123467891012
2015: 561112
2014: 123456789
2013: 12345679101112
2012: 1234689101112
2011: 2345689101112
2010: 123456789101112
2009: 2345679101112
2008: 67891011

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Мурғоб (TJ).

Datum: 4. 9. 2009

Odkaz dne:

Železniční isochrony

Datum: 18. 8. 2022

Poslední komentáře:

Autor: Daja
Text: Dnes - 2. 6. Jsme tam byli cca po 4 letech. Hrůza, vše zničené, do plàče. Zrovna si tam hráli nějacï kluci na vojàky, evidentně usměje rušili. Umělá okna rozbità, v jídelně to hlavní okno jen velká díra, všude hrozný binec, do jednoho z bývalých pokojů se jen chodí chcàt - hrozné-------na netu jsem našla,že teď patří společnosti se základnímk apitálem 10 000 -odsouzeno k zániku. Nikdo tam nehlídá, to už není urbex, ale na zbouráni.
Číst

Autor: světla sytařová
Text: Samotná budova výhybkárny Brno - Černovice je kouzelným místem nad ruchem přilehlé čtyřproudové výpadovky z Brna na východ. Hodně připomíná staré Židenice postavené v neoromantickém stylu v dobách, kdy se rozmáhal židenický a zábrdovický textilní velkoprůmysl a dělníci potřebovali dobré bydlení poblíž. Ne že by právě blízké nádraží Brno - Černovice nechrlilo dennodenně tisíce dělníků ze vzdálenějších obcí, kteří dojížděli na směnu do nových podniků podél řeky. A následně se vracejících domů k rodinám na venkově toutéž dopravou. Také nádraží v Brně Židenicích si zažilo a zažívá období, kdy je maximálně vytížené. Připomínám si hlavně období, kdy příjezdové a odjezdové nádraží byly na různých místech Jedno u dnešního viaduktu na bývalé Karlově ul. poblíž Židenických kasáren a druhé směrem do Brna u závor na Cejlu, kde byla také zastávka staroslavné Tišnovky.
Nemohu souhlasit s autorem článku, že černovická budova na odbočce nepobrala mnoho krásy. Člověk tam musí přijít a umět se dívat novýma očima a hledat tu skrytou krásu. Například schůdky, nebo zábradlí v zahrádce působí velice domácím dojmem, jako něco, hm, jako z obrázků v dětských pohádkách o nádraží, které malovala paní Zmatlíková, ano tak nějak bych to popsala. Má to kouzlo starých časů, pro milovníky a znalce brněnských nádraží velmi přitažlivé. Ovšem ti, kdo tam chodí nejvíc jsou lidé s pejsky, mládež a snílci.
Za pozornost by měl stát i pomník stavitelům Vlárské trati, který je tam záhadně schován a neopečováván. Jistě by si zasloužil nejméně dvakrát do roka obsekat, obmýtit a odklestit a očistit. Pomník, který není vidět je jednoduše neviditelný. Já vím, že k němu nevedou žádné cestičky, což je škoda, ale kdyby byl umístěn o něco blíže k ruchu města, jistě by byl lepší připomínkou toho, kolik práce taková trať dá, než je postavěna.
Číst

Autor: tomavendy
Text: Funguje horní hotel přestavěný na apartmány, bazen tu není. Stále jsou v okolí nezbořené budovy.
Číst

Autor: František Jeřábek
Text: Ahoj Láďo ještě pamatuji Kolena Pavla z Olomouce Lexa Frič Vokrinek
Číst

Autor: Lukáš Krejčí
Text: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné použít některou z Vašich fotografií ke své diplomové práci.
S pozdravem
Krejčí
Číst