Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Manská elektrická dráha
Snaefellská horská dráha
Úzkokolejka na pile ve Výprachticích
Železniční trať San Salvador – Santa Tecla
Železniční trať San Salvador – Ahuachapán – San Jeronimo
Mezinárodní dráhy Střední Ameriky
Železniční trať Cutuco – San Salvador
Fosfátová drážka na Nauru
Salvádorská dráha
Pozorovatelna civilní obrany nad továrnou Mora
Fotka

Jiří Kalina


Nejoblíbenější:
Továrny a industriePodzemí

Druhý AdamovDruhé Brno


Novinky na Instagramu:


Aktuality:

27. 12. 2019
více
Silvestrovské cesty na východ se staly během posledních tří let oblíbenou tradicí. Po průlomové cestě do Minska v roce 2016 jsme navštívili ještě ukrajinské Černovice a v loňském roce Kijev. A protože nám postsovětská města zvláštním způsobem přirostla k srdci, rozhodli jsme se příchod roku 2020 přivítat zase o hodinu dřív než ostatní. Vzhledem k tomu, že Rusko letos začalo testovat šest let odkládaný bezvízový styk pro občany Evropské unie v Kaliningradu, volba padla právě na toto kdysi úchvatné a historické město - dnes poněkud strádající metropoli stejnojmenné enklávy na břehu Baltského moře.

21. 12. 2019
více
Poprvé letos budu na Vánoce docela sám. Po náročném roce 2019, který mně přinesl zejména rozpad desetiletého vztahu a srazil mě hlouběji, než jsem si kdy uměl přestavit, nadešel čas bilancování a snad jednou i odrazu ode dna. Na takový průchod očistcem je nejlepší být sám a daleko od lidí. Ideální příležitost k tomu skýtá Muna, místo, které jsem si zamiloval a které jsme vybudovali s přáteli z trosek. Vyrazil jsem proto na Vánoce do hlubokých jesenických lesů - přemýšlet a zabít v sobě něco krásného, snad abych uvolnil místo ve své duši pro lepší budoucnost.

20. 12. 2019
více
17. prosince 1938 vyšel na zadní stránce časopisu Mladý Hlasatel první příběh komiksu, později nazvaného Rychlé šípy. Objevil se tak fenomén, který dal vzniknout nejznámějším českým komiksovým postavám, jež pronikly bez výjimky do všech vrstev české kultury, včetně té nejsoučasnější. Jako hold Rychlým šípům proto slavíme 17. prosince svátek známý z knihy Stínadla se bouří, nazvaný podle legendárních Vontů Večer světel.

14. 12. 2019
více
Druhou prosincovou sobotu přijeli do Brna Ilič a Doubravka, a tak jsme společně se Sovou vyrazili do Adamova. Cíle byly dva: společně se Stopařem navštívit adamovské podzemí a zejména si opatřit „vánoční stromeček“, tedy dřevo na stavbu elektrického ohně do klubovny.

12. 12. 2019
více
Stalo se již milou tradicí, že mě zve kamarádka Anežka v adventním čase do Hodonína, abych promítl v ekocentru Dúbrava pár fotek ze svých cest. Letos jsme tak s Vojtou zamířili na jih, abychom se pochlubili svými zážitky z Trinidadu, Tobaga a Venezuely v roce 2010.

18. 11. 2019
více
Vyrážíme do jižní Ameriky! Na třítýdenní cestu přes Chile, Argentinu, Uruguay a Brazílii jsme se vydali s ¥em a Martinem brzo ráno 18. listopadu 2019.

16. 11. 2019
více
Letošní Celostátní vzájemná výměna zkušeností (CVVZ) vedoucích dětí a mládeže se koná v Náchodě, a tak jsme s kamarády ze SPJF vyrazili na sever, abychom si vyměnili nějaké zkušenosti, ale taky strávili společně víkend. Pro mě speciálně víkend před dlouhou cestou do Jižní Ameriky, který měl být svým způsobem určitým rozloučením.

14. 11. 2019
více
Ondera se vrátil ze své pěší pouti do Santiaga de Compostela a Porta, za což si jednoduše zasloužil párty na uvítanou. A tak jsme se ve čtvrtek večer sešli v Klubu cestovatelů, abychom nejlepšímu z nás chodců vzdali hold!

14. 11. 2019
více
Slévárna bratří Uxů patří k průmyslovým skvostům Brna, navíc s velmi zajímavou historií, která se píše od roku 1886. V malebné továrně dodnes probíhá výroba litinových odlitků klasickým litím a jde tak zřejmě o nejpůsobivější provoz v širším centru města. Když mě kamarád Martin pozval na exkurzi, zorganizovanou společně s jedním z majitelů slévárny, jednoduše jsem nemohl odmítnout!

9. 11. 2019
více
Popáté od roku 1996 ožily dolní uličky v Brně neobvyklým ruchem. Od sobotního rána se mezi domy proháněly skupinky chlapců a děvčat, zastavovaly se na nárožích, četly cosi z titěrných vzkazů na zdech nebo se pouštěly do prudkých soubojů. Vontové! Z dolních uliček se zase na chvíli stala Stínadla jako v knížkách od Jaroslava Foglara a atmosféra na pláccích, v průchodech a na náměstích by se dala najednou krájet. Vypukly Uličky 2019!

2. 11. 2019
více
Martinův nápad vydat se na dušičkový večer přecházející v temnou noc na výlet po hřbitovech v okolí Brna, mně nejprve připadal přinejmenším podivný. Moje nedůvěra, o co má vlastně jít, se však brzy změnila v obdiv - nápad to byl skvělý. Rozzářené hřbitovy v lesích severně od Brna jsem takto ještě nikdy neviděl - stovky světélek rozrušujících tmu zářily mezi hroby, vrhaly zvláštní stíny a halily krajinu do rudooranžového hávu.

30. 10. 2019
více
Ačkoliv do podzemí a za opuštěnými stavbami vyrážíme s přáteli téměř každou středu, poslední říjnová výprava stojí za zvláštní zmínku. „Čistá“ návštěva historického městského podzemí s kolegy z Jihlavy pod vedením kamaráda Lukáše byla příjemnou vzpruhou uprostřed náročného, přestože zkráceného pracovního týdne. A nesměla samozřejmě chybět ani prohlídka proslulé svítivky - chodby natřené fosforeskující zelenou barvou.

25. 10. 2019
více
5. lesní škola Bobří stopy se konala v Kunčicích pod Ondřejníkem a setkal jsem se na ní s většinou svých přátel starých i několika novými. Od pátku do neděle jsme se navzájem učili (nejen) táborovým dovednostem, na státní svátek v pondělí jsem přijal pozvání od Doubravky a společně s Ičem jsme vyrazili na průzkum opuštěné břidlicové štoly u Vítkova.

22. 10. 2019
více
Vendy má 18 let! A protože přijela i s Kubou a Doubravkou do Brna na veletrh vysokých škol Gaudeamus, museli jsme její významné výročí oslavit. Tím spíš, že bylo naposledy možné, dostat se do vodojemů na Žlutém kopci.

18. 10. 2019
více
Podobně jako loni jsme v polovině října, v době kdy poslední záchvěvy babího léta opouští společně s listovím stromů krajinu a uvolňují místo drsné zimě, zamířili s Honzou a Honzou na Munu. Z akce, která měla být původně spíš pracovní, se nakonec vyklubala příjemná rozlučka s létem.

17. 10. 2019
více
Na poněkud ponurou výpravu jsem se vydal se svojí babičkou 17. října vpodvečer. Než jsme se propracovali autem skre serpentiny z Josefovského údolí k olomučanskému hřbitovu, padla na okolní les tma. Chvíli nám trvalo, než jsme našli příslušný hor - mezitím se celý hřbitov zahalil do závoje bělavého dýmu, který navíc vůbec nevoněl…

14. 10. 2019
více
Protože i do Brna přichází chlad, 4. Foglarovské odpoledne 14. října 2019 jsme věnovali deskovým hrám v klubovně Na pavlači.

14. 10. 2019
více
Kolik peněz potřebuje člověk skutečně k přežití? Dá se přežít se skutečným málem? Jak žijí lidé bez práce, domova a zastání společnosti? Lze najít pasivní zdroj příjmu, který by člověku poksytl základní prostředky k přežití? Jsem schopný nabídnout lidem zajímavé informace? A dá se živit (třeba) pouhým publikováním na webu? Na takové otázky jsem se pokusil odpovědět v průběhu zádumčivých říjnových dní.

11. 10. 2019
více
Do Vsetínských vrchů jsem se chtěl podívat už řadu let. A druhý říjnový víkend se mně to konečně podařilo. Komplikovanou souhrou okolností to byl víkend krásný i smutný - krásný, protože barevnost podzimu dostoupila svého vrcholu a smutný proto, že jsem na hřebeny nakonec vyrazil sám.

7. 10. 2019
více
Na třetím Foglarovském odpoledni se nás sešlo šest. V nové klubovně SPJF na Pavlači jsme si připomněli, kdo to byli Uctívači ginga a společně jsme pak jedno malé gingo taky zasadili.

6. 10. 2019
více
Druhý den po poradě Vedení SPJF, na které mně vyloženě chyběl kamarád Alpín, jsem jej pozval na podzimní výlet po středních Čechách. Naším cílem bylo projet se po lokálce Kolín-Ledečko a navštívit Rataje nad Sázavou, kde před téměř stovkou let žila moje prababička.

5. 10. 2019
více
Třetí poradu Vedení SPJF v letošním roce hostil kamarád Winoga ve svém domku s úzkokolejkou v Českém Brodě. A protože spojení z brna do Českého Brodu není nejlepší, rozhodl jsem se jet jen do Kolína a pokračovat podél Labe na kole.

4. 10. 2019
více
Od podzimu jsme se s kolegou Brijem Sharmou rozhodli chodit pravidelně aspoň jednou týdně plavat.

2. 10. 2019
více
V říjnu roku 2019 po již třetím extrémním prázdninovém suchu a vedru se stalo klima ústředním tématem diskuzí nejen mediálních, ale také odborných. Oteplování a změna klimatu obecně se probíraly doslova každodenně a všude, studenti demonstrovali každý týden proti uhlíkové ekonomcie a rozprava se postupně stávala emocionálnější a méně racionální. Tehdy přišla skupina brněnských akademiků, doktorandů, klimatologovů a IT profesionálovů s myšlenkou podpořit věcnou úroveň diskuze poskytováním snadno dostupných, dobře interpretovatelných a hlavně objektivních dat na internetu.

27. 9. 2019
více
28. výroční oheň 143. KBS Orion z Adamova vzplál letos opět nad hladinou dalešického jezera u srubu Prasklý džbán. Celkem se nás na ostrov sjelo třináct a oproti předchozím rokům jsme se zaměřili na opravy srubu, do kterého se pustil hmyz.

20. 9. 2019
více
Třetí zářijový víkend jsme s kamarádkou Kolou zastoupili SPJF na pracovní akci zaměřené na obnovu největší dosud existující budovy na Muně - objektu č. 99. A příležitosti jsme využili také k urbexovému focení a menšímu vandru.

17. 9. 2019
více
Na první z úterních akcí na Pavlači nám Sova připravil turnaj v piškvorkách. Přesto, že jsem již měsíc pilně trénoval v mobilní aplikaci Gomoku a porazil jsem i samotného Boha, na turnaji se mně nedařilo nejlépe.

16. 9. 2019
více
Po čtrnácti dnech jsme se Sokim splnili slib a přivítali Vodníka, Duhu, Koblihu a Rychlonožku na druhém Foglarovském odpoledni v klubovně SPJF na Pavlači.

14. 9. 2019
více
Krásná slečna, jedinečné prostředí opuštěných továrních hal a podzimní měkké a teplé sluneční světlo. Sobotně odpolední focení s Barčou v osiřelých železárnách ve Veselí nad Moravou snad ani nevyžaduje žádný další komentář.

9. 9. 2019
více
Od 9. září rozjíždíme po létech v klubovně SPJF pravidelné aktivity pro děti. Pro začátek každých 14 dnů společně se Sokim povedeme otevřená herní odpoledne pro děti do 15 let pod názvem Foglarovská odpoledne. To první jsme spustili právě dnes.

8. 9. 2019
více
O víkendu mě čekala příjemná i užitečná akce - dokumentace továrny v Oskavě a současně urbexmodelové focení s kamarádkou Cristinou, s níž jsem se seznámil při jarním splouvání Moravy. Vyrazili jsme proto v sobotu brzo ráno ve třech (s kamarádkou Aničkou) ze Šumperka, abychom stihli dojet do Oskavy a proniknout do opuštěného horního závodu.

4. 9. 2019
více
Na plavbu po prastarém říčním náhonu Bečvy, jež sluje Strhanec, jsem se těšil víc než rok. Pod vlivem kamaráda Honzy Blahy jsmse se nakonec rozhodli splout nejen úsek skrze Přerov, plný továren a mlýnů, nýbrž celý náhon z Lipníka nad Bečvou až do Přerova. Respektive protože už přišel podzim, alespoň první část, „kam to dneska půjde“.

1. 9. 2019
více
A protože Doubravka zůstala v Brně až do neděle, vydali jsme se prvního září namísto do školy prozkoumat opuštěnou vilu v druhdy nejhonosnější brněnské čtvrti - Pisárkách. Na místě nad tramvajovou vozovnou, ve ztichlé zahradě pod korunami olbřímích buků dřímá postromantická stavba pohnutého osudu, o ktré teprve postupně zjišťujeme, jakou měla historii.

30. 8. 2019
více
Konec léta v Brně. Zvláštní prázdniny roku 2019, plného překvapení a nestability, skončily vlastně docela hezky. Poslední víkend, který nás převedl do září s chladem a deštěm, jsme strávili společně s Barčou a Doubravkou v Brně návštěvami mých oblíbených zákoutí a taky na dvou větších akcích - snídani na mostě a výročí 150 let brněnské MHD.

23. 8. 2019
více
Pošesté jsem ve svém životě vyrazil na stovku. Na pozvání dlouholetého kamaráda Ďábla jsme vyrazili v pátek 23. srpna v 18:00 ze Znojma a pokusili jsme se stihnout projít pokroucenou 100 km trasu do Brna za 24 hodin. I když to bylo nakonec víc než 26 hodin, poprvé nás do cíle došlo všech pět - Jerry, Ježek, Ďábel, Sova i já.

21. 8. 2019
více
Doubí a Ič přijeli na návštěvu na výročí srpnové okupace. A protože v Brně se pořád něco děje, ve středu jsme vyrazili do podzemí pod Kunštátem a ve čtvrtek na slavnostní otevření nové klubovny SPJF zvané prostě Pavlač.

20. 8. 2019
více
Léto se přehouplo do svojí druhé poloviny a v Bučovicích se schyluje ke zbourání úchvatné továrny na nábytek UP. Vyrazili jsme proto v úterý večer s Drobkem a Ráďou využít malebného prostředí chátrající továrny k pořízení pár zajímavých snímků.

16. 8. 2019
více
Od Velikonoc plánovaná akce návštěvy východního Slovenska na rozhraní Šariše a Spiše přišla konečně na řadu. Se zvláštní skupinou přátel z různých směrů jsme se vydali prozkoumat několik slovenských průmyslových památek.

11. 8. 2019
více
Na samém vrcholu léta, druhou srpnovou neděli, přišlo počasí jako stvořené pro to jet na vodu. A protože jsem zrovna postrádal parťačku na háček, sebral jsem odvahu a pozval kamarádku Barču, kterou jsem potkal na bouračce tábora Kašgar. K mému milému překvapení pozvání přijala a strávili jsme úžasný den naplněný dobrodružstvím, focením, pohodou i tou správnou vodáckou dřinou.

4. 8. 2019
více
Po dlouhé době letos na Muně nebyl klasický letní pracovní tábor, ale zajeli jsme sem aspoň na necelý týden s kamarády na začátku srpna. Kvůli práci na univerzitě jsem se zde nemohl zdržet celou dobu, takže jsem po zahájení odjel a znovu přijel až na víkend. V neděli jsme si udělali společný výlet na rozhlednu Biskupská kupa nad Zlatými Horami.

30. 7. 2019
více
Protože červenec roku 2019 byl horký a slunečný, focení urbexu s modelkami nebralo konce. A tak jsme se 30. 7. vydali s Kolou prozkoumat a zneužít opuštěné skleníky na břehu Svitavy v Blansku.

27. 7. 2019
více
Po čtrnácti dnech tábor Kašgar skončil. Stejně jako na jeho stavbu, zamířil jsem v pátek i na pomoc s jeho bouráním a vděčně přijal pozvání na závěrečný táborový oheň. Možná poslední na louce mezi Brzkovem a Hrbovem, která nám skýtala zázemí rovných dvanáct let.

23. 7. 2019
více
Jen o dva dny později jsme zamířili na další postprůmyslové focení s kamarádkou Ráďou. Konkrétně do škrobárny v Dolních Kounicích. A slunce nám přálo, odráželo se od hladiny Jihlavky a prozařovalo celou škrobárnu zlatavým svitem. Ven jsme vylezli až skoro za tmy.

21. 7. 2019
více
Po přátelské návštěvě na táboře u T. O. Kamarádi ze Šumperka na jejich novém tábořišti nad Oskavou jsme s Alčou zamířili do Brna. Sám osud nám ovšem do cesty postavil spektakulární opuštěnou textilku, jako stvořenou pro urbexové focení modelek. A tak jsme až téměř do tmy prozkoumávali prázdné tovární haly, lezli po střeše i po schodištích a hledali místa pro nejlepší snímky…

20. 7. 2019
více
Přestože jsme se o víkendu na Munu vydali pouze tři, podařilo se nám udělat na volnočasové základně SPJF pořádný kus práce. Také díky mému strýci Karlovi, který s námi do Jeseníků zavítal podruhé a stejně jako minule se nebál vzít lopatu za správný konec a v sobotu stál od rána do pozdního večera u míchačky a zásoboval nás betonem.

17. 7. 2019
více
Jemný splín z toho, že tábor Bobří stopy Kašgar běží daleko a beze mě, jsem zahnal ve středu s kamarády u ohně na břehu Maršovského jezírka. O tomhle kouzelném místě jsem už mockrát slyšel, ale teprve letos jsem na něm skutečně stanul.

12. 7. 2019
více
Pojedenácté se na louce u potoka mezi Brzkovem a Hrbovem rozlehly údery seker a řezání pil. Stavěčka tábora Bobří stopy Kašgar se rozběhla tak, aby v neděli 14. července mohly přijet do indiánských stanů první děti.

11. 7. 2019
více
Po patnácti letech přibyl do naší rodiny nový člen a já jsem se díky němu definitivně posunul do generace rodičů a strýčků. Vilém Zigo se na svět podíval svýma velikýma modrýma očima právě dnes!

8. 7. 2019
více
Po dokončení táborových příprav jsme se druhé červencové pondělí s Doubravkou věnovali ještě chvíli průzkumu mizejícícch brněnských textilek. Tak jako nedávno s Jitkou jsme zamířili na Rumiště, kde po šesté hodině večerní vytváří paprsky jedinečné prostředí k zachycení fotek s jedinečnou atmosférou dohasínajícího letního dne. A myslím, že se nám to tentokrát povedlo lépe než kdykoliv předtím.

1. 7. 2019
více
V Evropě mně zbývá navštívit čtyři poslední země. A protože jsem se rozhodl to stihnout do konce roku 2020, přišel mně náramně vhod nápad využít svátků mistra Jana Husa, Cyrila a Metoděje k týdenní cestě na nejzápadnější cíp Evropy - do Portugalska. Společně s Kolou, Mrštným Pstruhem, ¥em a Svištěm jsme tak zamířili na Západ. Původně si s námi letenku koupila i Drobek, ta však za poněkud záhadných okolností zůstala raději v Brně.

26. 6. 2019
více
Přespat na pavlači některého z opuštěných historických domů v brněnském širším centru jsem toužil už roky. Letos na jaře se nicméně naskytla jedinečná příležitost, když se naprosto vyprázdnily trojice domů po celé výšce Leitnerovy ulice.

21. 6. 2019
více
Předposlední červnový víkend jsme s kamarádem ¥em přijali pozvání na výroční táborový oheň TO Kamarádi na Muně a po malé brigádě jsme pak v neděli zamířili zavzpomínat na staré časy do vidnavské šamotky, kde jsme kdysi měli první rande s Drobkem. Továrna se má údajně opravovat a z povrchu zemského tak zmizí další místo, se kterým mě pojí velmi silné vzpomínky.

20. 6. 2019
více
Přesto, že z kdysi proslulých brněnských textilek už mnoho nezbývá, stále se čas od času podaří najít nové opuštěné areály nebo budovy spících továren, kde se zastavil čas. Poté, co jsme se s Jitkou vydali ve čtvrtek po práci na průzkum skleníků v Jundrově, odkud nás vyhnali vietnamští zahradníci, zašli jsme si spravit industriální chuť na ulici malebného názvu Rumiště, kde se dodnes ukrývá průmyslový areál se vším, co má správná opuštěná továrna mít.

16. 6. 2019
více
Hned dvě zanikající úzkokolejky na Vysočině jsme se rozhodli navštívit s kamarádem ¥em v neděli 16. června. Z Brna jsme sice vyjeli vlakem do Rozhraní, ale po kopích a údolích jsme jezdili poctivě na kole, abychom se po dobrodružné cestě zase vlakem vrátili, tentokrát z Nedvědice.

15. 6. 2019
více
Masarykova univerzita slaví 100 let od svého založení. S kamarádem Ďáblem a posléze se svojí mámou jsem se vydal na brněnské výstaviště, abychom se zúčastnili oslav prvního trojciferného výročí naší společné alma mater.

11. 6. 2019
více
Po roce jsem byl opět kontaktován kolegy z Turistického a informačního centra města Brna s žádostí o dokončení letáku o brněnských technických památkách. Po doladění jsme společně s paní Žižkovou dotáhli k vydání publikaci o 16 stránkách, která obsahuje úvod a medailonky 12 technických památek v Brně.

8. 6. 2019
více
V průběhu školení táborových zdravotníků, na které zamířili Spyro s Iličem, jsme se s Doubravkou věnovali průzkumu opuštěných staveb v Brně. A samozřejmě také portrétnímu focení v nich: v sobotu jsme zamířili do fenomenálního nájemního domu, který připomíná stínadelský Kocouří hrádek (včetně vstupu) na Opuštěné ulici, v neděli jsme se pak vydali mírně severněji do podstavků chřadnoucí Briesovy sladovny na břehu Svitavy a do opuštěných domů určených k demolici na Tomkově náměstí.

8. 6. 2019
více
Druhý červnový víkend jsem měl tu čest hostit doma poradu nového táborového týmu z Brzkova. Ilič a Nancy přijeli na školení zdravotníků, Spyro s Bambim se pak přidali na poradu a Doubi navíc na několik zajímavých městských průzkumů následující den.

1. 6. 2019
více
Pozvání kamaráda Vláčka na vodu mně přišlo první červnový víkend náramně vhod. Moravu jsem nikdy nejel, počasí bylo stoprocentně letní a nabídka veškerého vybavení výměnou za pomoc s doprovázením školního výletu 6. ZŠ z Šumperka prostě nešla odmítnout. Společně s ¥ jsme tak vyrazili v plastové lodi jménem Tydra z Postřelmova do Moravičan přes kaskádu zajímavých míst. A podnik to byl zvláštní taky proto, že jsem po pěti letech oživil svůj nejstarší foťák Canon, konkrétně PowerShot SX150, který se jako zasloužilý veterán na riskantní cestu po vodě dokonale hodil.

1. 6. 2019
více
Po nesmělém úspěchu s 89,5% pravidelností květnového dojíždění Do práce na kole v barvách týmu Mervinova žumpa v roce 2018 jsem letos změnil barvu a s novým týmem (ve kterém byli ale úplně ti stejní členové) Kasa minimo jsem letos vybojoval poprvé 100%.

30. 5. 2019
více
Ačkoli bývá likvidace starého Brna spojována především s překotným budovatelským obdobím ranného socializmu, tempo bourání historických staveb (a to z pohledu ducha města cenných i bezcenných) je v poslední době v Brně zřejmě zcela rekordní. Jen v roce 2019 jsme s vypětím sil stihli zdokumentovat (zatím) zhruba dvacítku zmizelých historických budov a na svůj konec čekají desítky dalších. Rekonstrukce se stává téměř zakázaným slovem a k zemi se hroutí jedna stavba za druhou - třeba jako secesní dům na Dornychu č. 55.

18. 5. 2019
více
V rámci květnového pracovního víkendu na Muně jsme po obědě vyrazili s Alčou nafotit pár snímků na pozadí místních ruin válečné muniční továrny a skladiště. Těžko říct, zda to Alče slušelo víc s oknem nebo s kolem, ostatně posuďte sami.

15. 5. 2019
více
Prodlužující se den nám konečně dovolil se ještě za světla dostat ve středu odpoledne za světla i mimo Brno. Prvním letním průzkumem se tak stala návštěva opuštěné raketové základny v Rapoticích, respektive její odlehlé části v Újezdu u Rosic.

11. 5. 2019
více
Jarní focení s Andy a Nancy jsme domlouvali skoro půl roku - náležitě jsem se proto těšil na Kladno, kde jsme chtěli druhou květnovou sobotu spojit příjemné s příjemným. Prozkoumat co nejvíc budov postupně mizející Poldovky a současně je využít jako neobvyklé prostředí pro focení společných portrétů kamarádek a spolužaček Andy a Nancy. Jak se to ale stává, nakonec bylo všechno jinak - počasí bylo spíše zimní a budovy, kam jsme měli namířeno, zmizely ještě před naším příjezdem…

8. 5. 2019
více
Státní svátek jsme letos oslavili společně s Doubravkou a ¥em příjemným jarním urbexovým touláním po střední Moravě. Nejprve jsme zamířili do jednoho obrovského opuštěného učiliště v malé vesničce, kam nejezdí vlak, pak jsme navštívili zapomenuté pivovarské sklepy a na závěr jsme nakoukli do mohutné elektrárny, která půl století zásobovala energií jedno z největších moravských měst…

5. 5. 2019
více
První květnovou neděli přijela do Česka vzácná návštěva - na pár hodin se do Prahy podívali naši kamarádi z Ukrajiny Anička s Viktorem. Naplánovali jsme proto společně návštěvu podzemního pískového dolu Višňovky a po cestě do Prahy se s ¥em zastavili také v Brněnci, kde se prý má ukrývat zajímavý podzemní tunel zrušeného náhonu.

4. 5. 2019
více
V květnu jsem se konečně pustil do rekonstrukce koupelny, která zůstávala ve stavu ze 30. let 20. století. Původně sice poměrně hezkém, po létech úprav a dodělávek však už značně omšelém a poškozeném. Po delším zvažování a hledání nejlepší varianty jsem se rozhodl pustit do práce vlastníma rukama.

2. 5. 2019
více
S potěšením jsem přijal nabídku kolegy Michala Bittnera zavítat ve čtvrtek odpoledne ke skautům, respektive spíše k vlčatům do Křtin s programem na jednu schůzku, inspirovaným příběhy a hrami Jaroslava Foglara. A návštěva to byla o to milejší, že místní prosperující středisko úzce souvisí s někdejším 374. KBS Modrá hvězda, který nás před 12 roky pozval do svojí klubovny…

17. 4. 2019
více
Od slavné akce - stavby totemu na Zakarpatské Ukrajině na tábořišti Jaroslava Foglara a jeho oddílu uplynulo neuvěřitelných 12 let. A přestože jsem se s přáteli v mezidobí k totemu třikrát vypravil a jednou se s Drobkem pustil do jeho částečné opravy, dřevěný pomník zchřadl natolik, že na Velikonoce roku 2019 se stala jeho oprava nevyhnutelnou. Vydali jsme se proto s přáteli totem generálně opravit.

6. 4. 2019
více
Čtrnáctý ročník konference Ovzduší, v posledních letech častěji nazývané anglicky Air, se konal ve dnech 16. a 17. dubna 2019 v brněnském hotelu Santon. Na konferneci jsem společně s kolegou Kevinem Whitem vystoupil s příspěvkem o monitorovací síti znečištění ovzduší MONET, kterou Recetox již 16 let provozuje. Taky jsem ale zavzpomínal na rok 1996, kdy jsem byl v Sanotnu naposledy s adamovským skautským oddílem na proslulé akci Dracon.

5. 4. 2019
více
První dubnový víkend byl více než nabitý. Nejprve jsem se narychlo zúčastnil jubilejního 10. ročníku Pražské lítačky, tedy sesterského závodu v MHD k našemu Šalinění, abych vzápětí přejel posledním vlakem přes celou republiku do Vizovic na výpravu po okolních kopcích a do luhačovických lázní, kterou sice vymyslel Martin, ale účastnili se jí jen Nancy a ¥.

29. 3. 2019
více
Regionální vzájemná výměna zkušeností (RVVZ) vedoucích dětských kolektivů se v Šumperku nekonala zdaleka poprvé. Po dvojici celostátních akcí (CVVZ) však pro mě šlo o příjemnou změnu díky komornějšímu počtu účastíků a také možnosti lektorovat a účastnit se programů - nepatřil jsem totiž tentokrát mezi jádro organizačního týmu.

29. 3. 2019
více
Po náročných pěti letech Drobek dokázala zvítězit ve svém velkém boji a stala se z ní skutečná informatička. A přestože jsme v pátek už jenom slavili, předcházelo tomu nemálo vážných rozhodování, sesbírané odvahy a překonávání sebe sama. A hlavně probdělých a někdy dokonce probrečených nocí nad skripty a před monitorem. Dneškem však jako by to všechno (aspoň do června) odnesla voda - z Drobka je teď na pár let Bc. et Bc. Kateřina Sloupová.

22. 3. 2019
více
Na první jarní víkend jsme se těšili s kamarády už od ledna. A když konečně v nížinách roztál sníh, vyrazili jsme přivítat jaro přes celou republiku do Krušných hor. Naším cílem byly dva opuštěné doly na horském hřebeni - Měděnec a Sauersack.

17. 3. 2019
více
Zima je definitivně pryč. Jasná obloha, země vonící kyprou hlínou a nesměle hřející sluneční paprsky mě vytáhly na sobotní výlet s kamarádkou Lenkou do míst, kde jihomoravská nížina na Vyškovsku přechází do kopců a údolí Drahanské vrchoviny.

15. 3. 2019
více
Ve spolupráci s kolegou Kevinem Whitem jsem dokončil rukopis svého třetího článku o časových řadách znečištění v ovzduší nazvaného Comparability of persistent organic pollutant temporal trends from co-located active and passive air monitoring networks in Europe. Po předchozích dvou článcích na podobné téma (s českými daty) publikovaných v časopise Environmental Science & Technology jsme se tentokrát rozhodli (s evropskými daty) podat článek do Environmental Science: Processes & Impacts, se kterým dosud nemám žádnou zkušenost.

11. 3. 2019
více
Protože jsme se v neděli vraceli z Muny s ¥ sami, přišlo nám poměrně vhod, že se k nám v Šumperku připojila kamarádka Alča. Ocenila, že ji s čerstvým řidičákem nechal ¥ řídit v noční vichřici svůj zánovní vůz až do Brna, a nakonec u nás zůstala na návštěvě ještě další dva dny. Ty jsme využili k návštěvě některých brněnských opuštěných staveb, které nám posloužily jako prostředí pro urbexovou fotografii.

23. 2. 2019
více
Poslední letošní čistě zimní víkendová akce byla motivována ryze technickou potřebou a byli jsme na ní vlastně jenom dva. S kamarádem Vaškem jsem se vydal na Munu vyzvednout ze základny SPJF létající kolo zapůjčené kamarády táborníky z Šumperka, abychom je mohli využít při 3. ročníku brněnských Stínadel tudy.

17. 2. 2019
více
Mykárna. Symbol nedostupnosti mezi textilkami Dolního Cejlu - budova vyčnívající mezi přízemními dílnami a špinavými dvory, opuštěná, rozpadající se, krásná, vyzývavá, nepřístupná. Dostat se do Wengrafovy mykárny zatarasené ze všech stran střeženými areály, nepřelezitelnými zdmi, uzamčenými vraty a retzavými ploty bylo mé přání po několik let. Umírající budova je nejzachovalejším svědkem rozkvětu textilnictví 19. století v Brně - a díky tomu také vzniku Brna jako moderní metropole. Ačkoliv to nebylo snadné, dnes v noci se nám podařilo mykárnu navštívit a využít jako neopakovatelný ateliér.

19. 1. 2019
více
V lednových mrazech je vandrování přírodou náročné kvůli zimě, nezáživné kvůli šedavé krajině a smutné, protože je pořád tma. Proto jsme si právě na leden s přáteli schovávali výpravu do podzemního labyrintu z 2. světové války. Nedostavěnou rafinérii a sklad paliv v kopcích nad Dunajem na slovensko-maďarském pomezí, kousíček od obce Chľaba, jsme nemohli ponechat bez návštěvy.

4. 1. 2019
více
Ne zcela dobrovolně se SPJF muselo v uplynulém půlroce hned dvakrát přestěhovat. Každý z mnoha kamarádů, kteří nám se stěhováním pomáhali ví, že to není legrace - přenášení desítek kusů táborového vybavení, stovek beden, tisíců dopisů a desetitisíců časopisů zabere při plném nasazení po odpolednech několik týdnů. Pevně proto doufám, že v novém útočišti na Pavlači na Mendlově náměstí Sdružení vydrží alespoň deset dalších let.

1. 1. 2019
více
Letos přišlo mailem 33 novoročenek. Všechna přání, která jsem obdržel proto jako tradičně vystavuji na web a přidávám k nim: ať je rok 2019 pro každého z vás rokem dobrým, který přinese samá pozitiva.

Starší články:

2021: 1234567
2020: 123456789101112
2019: 123456789101112
2018: 123456789101112
2017: 123456789101112
2016: 123467891012
2015: 561112
2014: 123456789
2013: 12345679101112
2012: 1234689101112
2011: 2345689101112
2010: 123456789101112
2009: 2345679101112
2008: 67891011

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Brno (CZE).

Datum: 7. 4. 2017

Odkaz dne:

Železniční isochrony

Datum: 18. 8. 2022

Poslední komentáře:

Autor: Lukáš Krejčí
Text: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné použít některou z Vašich fotografií ke své diplomové práci.
S pozdravem
Krejčí
Číst

Autor: Pavel Danek
Text: Leodegard Danek ( Mlynar v Arnostove) by muj dedecek.
Číst

Autor: Ladislav Brabec
Text: Díky Franto za reakci.
Jsem v kontaktu s Pavlem Kŕivánkem, oba jsme v Praze, toho také pamatuješ? Jinak o nikom nevím.

Číst

Autor: JzA
Text: Pokud to bude vhodné vzhledem k tématu, určitě se dřív nebo později dočkáte.
Číst

Autor: Bill
Text: Budou zas nějaké urbexové akty? Málokdo rozumí ženské kráse jako vy.
Číst