Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Černovický potok (přítok Ivanovického potoka)
Modřický náhon
Železniční trať Břeclav–Znojmo
Pivovarský sklep za Kollárovou ulicí
Tramvajová vlečka Jablonec nad Nisou - pivovar
Úzkokolejka lomu Stöffel v Enspelu
Manská elektrická dráha
Snaefellská horská dráha
Úzkokolejka na pile ve Výprachticích
Železniční trať San Salvador – Santa Tecla
Fotka

10. výroční oheň Modrého Mauritia


9. 11. 2018
Uplynulo už stěží uvěřitelných 10 let od chvíle, kdy na troskách 310. KBS Havířovská dvojka vyrostl jeden z nejslavnějších a nejlepších klubů Bobří stopy: 354. KBS Modrý mauritius. Na pozvání úplné sestavy klubu, tedy Sovy, Romaina, Bobra a Adama Křičícího orla jsme se vydali v pátek 9. listopadu netradičním směrem - totiž na jih - abychom oslavili toto výjímečné výročí.

A výjímečné bylo nejen svoji kulatou číslovkou. Po dlouhé době jsme zavítali opět na Pálavu, do kraje který jsem poznal v nejútlejším věku s rodiči na akcích ČSOP, tentokrát však nikoliv prozářeného sluncem rozpalujícím vápencové skalky, ale potemnělého a chladného. Snad abych nelitoval, že jsem si s sbeou vzal foťák, ale zapomněl do něj baterii…

Počasí se na 10. výročí Modrého Mauritia neslo v jemně depresivním tónu. Nikoli však atmosféra - u večerního táboráku jsme se smáli bez přestávky skoro 4 hodiny.
Počasí se na 10. výročí Modrého Mauritia neslo v jemně depresivním tónu. Nikoli však atmosféra - u večerního táboráku jsme se smáli bez přestávky skoro 4 hodiny.

Do Dolních Věstonic jsme přijeli společně s Plzeňáky Iličem a Hruškou již hodně dlouho po setmění, abychom následující hodinu a půl strávili pěším přesunem tmou přes Pavlov až k vinařskému domku a skautské klubovně nad Klentnicí. Působivé místo na vinicích nás přivítalo svojí neobvyklou, takřka středomořskou atmosférou, az to Sova nás po chvíli vyhnal do terénu, hledat šifry a luštit zprávy takřka do půlnoci. Sebekriticky musím uznat, že jsem luštění klíčové zprávy po třech hodinách stejně jako Hruška vzdal, nicméně Ilič slavil spektakulární úspěch a naleznuv zprávu u rozcestníku Nad schody, se dostal do bodového vedení, z něhož už se nám jej sesadit nepodařilo.

Sobota patřila výpravě na jezera, předtím jsme museli ale podobni Turkům dobývajícím Konstantinopol přenést svoje bárky na zádech soutěskou přes sedlo do Horních Věstonic, kde nás při pokusu o nalodění přistihl jeden z ochránců přírody (pořád jsou tu!) a přímo ze svého vozu nám plavbu na ostrov (jenž se mezitím stal i s celou prostřední nádraží rezervací Natura 2000) zakázal. Přít se s motorizovaným ochranářem nemělo smysl, proto jsme sice suší, ale jako zmoklí psi nafukovací lodě zase splaskli a zamířili jsme aspoň na dolní nádrž, která je sice hnusná, ale aspoň není chráněná. Kostel sv. Linharta na ostrově, který zbyl z vesničky Mušova, jsme tak tentokrát nedobyli.

O zábavu byla ale přesto postaráno, když jsme si na rozbouřené hladině dolní nádrže dali v ledovém větru divoké závody lodí. Při soutěžení, kdo bude první v Pavlově, jsme se konečně podívali k jednomu ze soliterních velikánů - dubů, které i po třiceti letech od napuštění stojí uprostřed vodní plochy a nabízejí příjemné zázemí pro spočinutí i lov vodnímu ptactvu.

Vrcholem víkendu pak byl samotný výroční oheň, který na plácku před klubovnou chystali kluci z Mauritia už od pátečního rána. Ačkoliv program nebyl zvlášť nabitý, získali jsme za odměnu malované placky a při čtení klubovní kroniky jsme se zasmáli tak, jako už dlouho ne. Jem si jistý, že to byla nejvtipnější a nejrozesmátější událost roku 2018 - ze čtyřhodinové jízdy při čtení Sovových zápisů, Romainových komentářů, Bobrova uvádění na pravou míru a Adamových poznámek mě od smníchu až do rána bolelo břicho.

A snad proto, aby žádné z okolních vesnic nezůstala stranou, v neděli dopoledne jsme uklidili a vydali se na autobus pěšky přes Klentnici do Perné. Tak zase za 10 let kluci!


Související články:
Téma:
Kostel sv. Linharta v Mušově
Kostel svatého Linharta (též kostel svatého Leonarda) je novogotický odsvěcený chrám na ostrově ve Věstonické nádrži (prostřední ze trojice nádrží …
Kryt na Stolové hoře

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/99116/virtual/www/domains/jza.smerem.cz/dalsiclanky.php on line 129
Téma:
Klentnice
leží v v ORP v nadmořské výšce m. V roce zde žilo obyvatel. má katastrální území o rozloze ha.Prameny: Regionální informační servis, dostupné z …
27. Oroheň
Článek:
27. Oroheň
27. 9. 2018

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Levoča (SK).

Datum: 20. 7. 2000

Poslední komentáře:

Autor: Daja
Text: Dnes - 2. 6. Jsme tam byli cca po 4 letech. Hrůza, vše zničené, do plàče. Zrovna si tam hráli nějacï kluci na vojàky, evidentně usměje rušili. Umělá okna rozbità, v jídelně to hlavní okno jen velká díra, všude hrozný binec, do jednoho z bývalých pokojů se jen chodí chcàt - hrozné-------na netu jsem našla,že teď patří společnosti se základnímk apitálem 10 000 -odsouzeno k zániku. Nikdo tam nehlídá, to už není urbex, ale na zbouráni.
Číst

Autor: světla sytařová
Text: Samotná budova výhybkárny Brno - Černovice je kouzelným místem nad ruchem přilehlé čtyřproudové výpadovky z Brna na východ. Hodně připomíná staré Židenice postavené v neoromantickém stylu v dobách, kdy se rozmáhal židenický a zábrdovický textilní velkoprůmysl a dělníci potřebovali dobré bydlení poblíž. Ne že by právě blízké nádraží Brno - Černovice nechrlilo dennodenně tisíce dělníků ze vzdálenějších obcí, kteří dojížděli na směnu do nových podniků podél řeky. A následně se vracejících domů k rodinám na venkově toutéž dopravou. Také nádraží v Brně Židenicích si zažilo a zažívá období, kdy je maximálně vytížené. Připomínám si hlavně období, kdy příjezdové a odjezdové nádraží byly na různých místech Jedno u dnešního viaduktu na bývalé Karlově ul. poblíž Židenických kasáren a druhé směrem do Brna u závor na Cejlu, kde byla také zastávka staroslavné Tišnovky.
Nemohu souhlasit s autorem článku, že černovická budova na odbočce nepobrala mnoho krásy. Člověk tam musí přijít a umět se dívat novýma očima a hledat tu skrytou krásu. Například schůdky, nebo zábradlí v zahrádce působí velice domácím dojmem, jako něco, hm, jako z obrázků v dětských pohádkách o nádraží, které malovala paní Zmatlíková, ano tak nějak bych to popsala. Má to kouzlo starých časů, pro milovníky a znalce brněnských nádraží velmi přitažlivé. Ovšem ti, kdo tam chodí nejvíc jsou lidé s pejsky, mládež a snílci.
Za pozornost by měl stát i pomník stavitelům Vlárské trati, který je tam záhadně schován a neopečováván. Jistě by si zasloužil nejméně dvakrát do roka obsekat, obmýtit a odklestit a očistit. Pomník, který není vidět je jednoduše neviditelný. Já vím, že k němu nevedou žádné cestičky, což je škoda, ale kdyby byl umístěn o něco blíže k ruchu města, jistě by byl lepší připomínkou toho, kolik práce taková trať dá, než je postavěna.
Číst

Autor: tomavendy
Text: Funguje horní hotel přestavěný na apartmány, bazen tu není. Stále jsou v okolí nezbořené budovy.
Číst

Autor: František Jeřábek
Text: Ahoj Láďo ještě pamatuji Kolena Pavla z Olomouce Lexa Frič Vokrinek
Číst

Autor: Lukáš Krejčí
Text: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné použít některou z Vašich fotografií ke své diplomové práci.
S pozdravem
Krejčí
Číst