Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Železniční trať Trutnov–Sędzisław
Železnice plná páry Dačice
Železniční trať Havlíčkův Brod – Jihlava
Černovický potok (přítok Ivanovického potoka)
Modřický náhon
Železniční trať Břeclav–Znojmo
Pivovarský sklep za Kollárovou ulicí
Tramvajová vlečka Jablonec nad Nisou - pivovar
Úzkokolejka lomu Stöffel v Enspelu
Manská elektrická dráha
Fotka

Konec továrny v Brněnci


15. 9. 2011
Konec továrny v Brněnci.Moravská Chrastová, Brněnec, Březová nad Svitavou, Stvolová, Radiměř, Rozhraní,… Místa, která mě zaujala již před lety, když jsem poprvé projížděl krajinou na horním toku Svitavy, kde se v sevřeném údolí řeky tísní desítky továren, historických domů a staveb. Rozdíl mezi jihomoravskými budovami, obcemi a městy a krajem označovaným někdy jako vnitřní Sudety pozná i laik. Do průmyslových staveb, komínů a továren na pomezí Čech a Moravy jsem se zamiloval, avšak dny možná nejkrásnější z nich, dobře známé z filmu Schindlerův seznam, jsou teď sečteny nadobro.

Konec továrny v Brněnci.Jak už to bývá, cenu mnoha věcí si skutečně uvědomíme, až ve chvíli, kdy o ně přicházíme, krajinu nevyjímaje. Tak i já jsem sice planul náklonností k továrnám a továrničkám mezi Letovicemi a Svitavami a několikrát jsem se sem vydal na průzkumné výpravy (reportáž z poslední z nich), jejich skutečnou dokumentaci a fotosbírku jsem ale nevytvořil.

Konec továrny v Brněnci.Poprvé mně to přišlo na mysl až v pátek 2. září 2011, kdy jsem projížděl přes dvojobec Brněnec - Moravská Chrastová na kole. Ačkoliv jsem jel po státní silnici, rozhodl jsem se zkrátit si cestu přes dva přejezdy a okolo fabriky, načež jsem zůstal stát jako opařený. Známá továrna Vitka, jejíž hlavní brána byla díky stísněným poměrům v údolí vlastně těsně za nakloněným mostem přes úzkou Svitavu, lemovaným typickými vývěskami, se nacházela v troskách. Neměl jsem foťák, ale s kravácejícím srdcem jsem nafotil alespoň malé panorama mobilem. Možná, že vidím zelenvý štít pětiposchoďové industriální stavby mezi železnicí, řekou a strání naposledy, říkal jsem si tehdy odpoledne.

Konec továrny v Brněnci.Osud mé oblíbené továrny mně však nedal spát a zamířil jsem na sever o týden později znovu a lépe vybaven. Nevěděl jsem, co ještě na místě zbývá k nafocení, ale štítová zeď pořád ještě stála celá. Nafotil jsem další panoramata a odvážil se boční branou i do areálu, odkud mě však rázem vyhnal starší muž. Hlídač, který už neměl co hlídat, mně alespoň sdělil, že továnu bourá její nový majitel, kterého zde má v lásce asi jen málokdo a také, že představy o využití místa jsou poněkud mlhavé. Snad zde prý vyrostou přízemní sklady bez špetky architektonického umění. Mezitím za mnou snědá dívka zevnitř důkladně zavřela a uzamčela vrata. Co kdyby nezvaný cizinec nafotil něco, co majitel rozhodně nechce zveřejnit? O moc víc mně neřekla ani paní pošťačka a tak jsem dofotil, snědl jablko ze stromu opodál a vydal se na zpáteční cestu.

Konec továrny v Brněnci.Ani teď jsem ale neměl klid a začal jsem pátrat na internetu. Mé tušení se naplnilo. Byla to právě pozdější Vitka, kterou v roce 1944 zakoupil svitavský rodák, Němec Oskar Schindler, nacistický agent a podnikatel. Ten v ní „zaměstnal“ téměř 1100 židovských dělníků, již díky tomu unikli pravěpodobné smrti v koncentračním táboře. Továrna v Brněnci se posléze dostala na plátna světových kin díky známému snímku Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Ve filmu byl válečný zločinec Schindler glorifikován, přestože skutečnost byla jiná - a syrovější.

Konec továrny v Brněnci.Za hranicí továrny, kterou každým dalším dnem bagry rozhlodávají víc a víc, stával tehdy koncentrační tábor, pracovní podmínky a hygiena byly hrozivé, často pro dělníky až smrtelné. Do areálu tehdejší zbrojovky vedla také železniční, dnes již neexistující. Za velmi kvalitní zpracování historie továrny i obce, ze kterého budu čerpat při svých dalších výpravách, děkuji PaedDr. Jitce Gruntové, jejíž analýzu vřele doporučuji k přečtení na této adrese: http://www.gruntova.cz.

Konec továrny v Brněnci.Do Brněnce - Moravské Chrastové se v nejbližší době vypravím ještě jednou. Zajímá mě, kde přesně stál koncentrační tábor, kudy vedla vlečka a kde odbočovala z dnešní trasy železniční trati. Pokusím se pátrat i v dašlích, oddělených částech bývalé Vitky, která zkrachovala a nezapomenu na zvláštní, skoro až benátsky pitoreskní uličky u řeky, tvořené zpustlými secesními vilkami přestavěnými na byty, pospojovanými průmyslovým potrubím a hledícími do hlubokých a těsných koryt řeky, potoka a náhonu mezi dvěma zdmi.

Konec továrny v Brněnci.Pojedete-li v příštích dnech okolo bývalé Vitky, zkuste ji vyfotit, třeba i z jdoucího vlaku, a poslat mně svůj snímek pokračující demolice. Dovolí-li mně to čas, zveřejním ze svých dalších i cizích cest opět několik fotografií a krátký text zde na webu - historie je totiž součástí krajiny, na kterou bchom neměli zapomínat. Stejně jako jsou její součástí industriální stavby, často opovrhované, nezřídka však ukrývající tajemnou vnitřní krásu.

Související články:
Návrat do Vitky
Článek:
Návrat do Vitky
11. 1. 2014
Vlněna
Článek:
Vlněna
25. 5. 2013
Téma:
Vitka
Právě v této továrně se odehrávalo závěrečné dějství podle pravdy sepsaného příběhu, který byl později natočen jako slavný film Schindlerův seznam o několika s…
Téma:
Sudety
Zádumčivá oblast česko-polsko-německého příhraničí a několik enkláv dále od hranic patří mezi má nejoblíbenější místa na celém světě. Tudy kráčela bezpočtukrát…
Uxova slévárna

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/99116/virtual/www/domains/jza.smerem.cz/dalsiclanky.php on line 129
Téma:
Industrie
Často opomíjeným a přesto významným druhem architektury je architektura industriální. Zejména továrny z konce 19. století často předčí kostely a zámky nejen …

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: JanaČas: 1. 7. 2017, 20:57
Ďakujem za krásny článok. Pôvodne som hľadala niekoho, kto by mi predal chýbajúce klbko priadze Ajana, ktoré potrebujem na dokončenie detských dupačiek a asi to budem musieť vyriešiť inak a narazila som na takúto krásnu históriu. Teraz si tú adjustačnú pásku zo starého určite odložím ako pamiatku...

Autor: JanaČas: 1. 7. 2017, 20:45
Ďakujem za krásny článok. Pôvodne som hľadala niekoho, kto by mi predal chýbajúce klbko priadze Ajana, ktoré potrebujem na dokončenie detských dupačiek a asi to budem musieť vyriešiť inak a narazila som na takúto krásnu históriu. Teraz si tú adjustačnú pásku zo starého určite odložím ako pamiatku...

Autor: rionka.czČas: 29. 7. 2015, 23:20
omlouvam se za dvojpost, chyba mobilniho spojeni.

Autor: rionka.czČas: 29. 7. 2015, 23:1
Minuly vikend jsme navstivili Vitku. I pres to, ze velka cast budov je nepristupna a nektere uz zmizely, jde o fascinujici misto. Tady mam nejake obrazky: http://blog.rionka.cz/content/zelene-dvere-a-dalsi-prihody-z-opustene-tovarny-vitka

Autor: rionka.czČas: 29. 7. 2015, 22:54
Minuly vikend jsme navstivili Vitku. I pres to, ze velka cast budov je nepristupna a nektere uz zmizely, jde o fascinujici misto. Tady mam nejake obrazky: http://blog.rionka.cz/content/zelene-dvere-a-dalsi-prihody-z-opustene-tovarny-vitka

Autor: JanaČas: 1. 2. 2015, 21:7
Ano, nedá se na to koukat, děkuji osudu, že se toho moji rodiče, kteří zde pracovali od roku 1960 až do důchodu nedožili. Odešli s vědomím, že je jejich továrna ve které strávili podstatnou část svého života stále taková jak bývala. Jezdím okolo často, vyfotím Vám tu zkázu a fotografie pošlu ale jaksi už v tom nevidím smysl, když to takto dopadlo. Snad jako varování pro dny příští, aby si mnozí uvědomili co se dá všechno lidskou rukou vybudovat ale taky zničit.

Autor: EvaČas: 1. 10. 2014, 7:10
www.facebook.com/eva.chlubnova/media_set...

Autor: ErikaČas: 26. 1. 2014, 16:43
Pár aktuální fotek z konce ledna 2014 na facebook.com/magickamista

Autor: DaveČas: 13. 4. 2013, 8:37
Smutný rozklad továrny jsem zachytil na pár fotkách
http://fasterbook1.rajce.idnes.cz/Zbytky_z_Vitky_Textilka_Vitka_Brnenec_Schindlerova_fabrika/

Autor: PatrikČas: 15. 11. 2011, 10:56
Ahoj zdravím pěkný článek i fotky, chceš li vidět jak probíhala demolici mám taky pár fotek v albu Vitka Brněnec na těchto stránkách http://www.patrikpat .estranky.cz/fotoalbum /vitka-brnenec/



Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Letná80"
Text: Letnou pamatuji od začátku když tam byly potraviny Pramen či tak nějak.Dole samozřejmě Spořka,bankomat,drogerie Prokeš,kotelna,výrobna skleněných zvířátek.Uprostřed ty potraviny,zmrzlina,řezník,zelenina.Po čase pak JuliusMeinl.Pak Delvita.Místo zeleniny pan Zajíček který prodával různé přebytky atkd.Takový vetešník.Milý hodný člověk.Řezník zrušeno.V nejvyšším patře Bytasen,jeden byt,videopůjčovna-předtím textil-pak herna s zábavními automaty.Restaurace,cukrárna.Několik majitelů.I diskotéka jednu dobu hodně známá a vyhlášená.Majitelů hospody a diskoteky se vystřídalo hodně.Jako děcka jsme chodili na Letnou kouřit o hlavní přestávce:).Jeden čas nějak těsně po r 2000 byla Letná i na prodej jak hlásal obrovský nápis na ní.V momentě kdy se Bytasen přestěhoval na ZŠ Laštůvkova Letná pomalu končí.Odpojena od El,vody,ohřev.Začíná nenápadná devastace a postupné rozkrádání.Smutný konec skvělé brutalní budovy o třech patrech.Dnes aktuálně 2024 děravá střecha,zatéka.Náletové křoviny bují.Prostřední patro vyhořelé.Bezdomovci a verbež.Průchod již dávno neumožněn.Celkový stav neutěšený a pořád se mluví o demolici a následném postavení NEW Letné.Realitka již prodává podlahovou plochu.Bohužel je málo fotografického materiálu z let 80tých kdy se Letná stavěla.Pokud někdo má budu rád.Nedochovalo se z těch let skoro nic.Konkrétně od výstavby cca 81-82 až do 90-95.Nebo nějaký pamětník či někdo kdo Letnou pomáhal stavět.Případně fotky okolí blízkého Letné.

Číst

Autor:
Text: Vlevčka v kostelci se nachází na začátku jedno kolené trati 227 kostelec u jihlavy slavonice jev relativně dobrém staru není ani zarosrlá... dneska cca 100 m takže je krátká ale v minulosti údajně poračovala dále.


Číst

Autor: Iva
Text: Úplně úžasné. Skoro naproti jsme opravili klubovnu , blízko ma kamarád vinoteku , bydlela jsem u tety . Moc Táda bych se podívala dovnitř , jak to jde ? Či je to dům, města ? Můžeš se mi prosím té ozvat na mail ? Děkuji Iva , fakt super strasidelny dům ale moc rada bych se podivala dovnitř. Tu Jeremiasku se Štětinačem si dovedu představit :) a na horním dvorku Široka :) . Ozvi se ,prosím , dík , Iva
Číst

Autor: Zbyněk Kabelík
Text: Děkuji za opravu data v článku.
Sám jsem se v bazénu nekoupal, ale pamatuju, že v první polovině 60. let byl ještě v provozu. Coby chlapec předškolního věku jsem se cestou od Štěchovic ptal táty, proč se ze Smíchova jezdíme koupat až do Hostivaře a nezajdeme sem. Řekl mi, že v bazénu pod Barrandovem je strašně studená voda. Byla to pravda, paní doktorko? :-)
Číst

Autor: Daja
Text: Dnes - 2. 6. Jsme tam byli cca po 4 letech. Hrůza, vše zničené, do plàče. Zrovna si tam hráli nějacï kluci na vojàky, evidentně usměje rušili. Umělá okna rozbità, v jídelně to hlavní okno jen velká díra, všude hrozný binec, do jednoho z bývalých pokojů se jen chodí chcàt - hrozné-------na netu jsem našla,že teď patří společnosti se základnímk apitálem 10 000 -odsouzeno k zániku. Nikdo tam nehlídá, to už není urbex, ale na zbouráni.
Číst