Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Černovický potok (přítok Ivanovického potoka)
Modřický náhon
Železniční trať Břeclav–Znojmo
Pivovarský sklep za Kollárovou ulicí
Tramvajová vlečka Jablonec nad Nisou - pivovar
Úzkokolejka lomu Stöffel v Enspelu
Manská elektrická dráha
Snaefellská horská dráha
Úzkokolejka na pile ve Výprachticích
Železniční trať San Salvador – Santa Tecla
Fotka

Vitka


Vitka Brněnec. title=Textilka Vitka v Brněnci na břehu řeky mezi stanicí Březová nad Svitavou a zastávkou Moravská Chrastová patří mezi industriální skvosty údolí Svitavy a současně místa, která již roky poutají moji pozornost. Nejen proto, že jde o někdejší etnicky zajímavou oblast „vnitřních Sudet“, nejen pro zvláštní tísnivou sevřenost údolí na jehož dně se rozlezla továrna se svými potrubími, halami a komíny, nejen pro podivné náhony a potoky, koleje a mosty ale také proto, že jde o místo s velmi zvláštní a pohnutou historií. A podle nejnovějších objevů také s velice pohnutou současností.

Vitka Brněnec. title=Právě v této továrně se odehrávalo závěrečné dějství podle pravdy sepsaného příběhu, který byl později natočen jako slavný film Schindlerův seznam o několika stovkách Židů, které na sklonku 2. světové války zachránil před pravděpodobnou smrtí v koncentračním táboře nacista Oskar Schindler.

Vitka Brněnec. title=Po válce patřila Vitka do stejného koncernu s bněnskou Vlněnou, jejíž areál rovněž dlouhodobě poutá moji pozornost, hlavně kvůli zvláštnímu architektonicko-urbanistickému řešení továrny uvnitř městské zástavby. Stejně jako Vitku v Brněnci, také Vlněnu v Brně obtáčí voda ze svitavského Náhonu a tak b se dalo s nadsázkou říci, že si mohli mezi závody dělníci posílat přízi 60 kilometrů po proudu řeky.

Vitka Brněnec. title=Po nepodařené transformaci v 90. letech 20. a 0. letech 21. století Vitka zkrachovala a prázdný areál nakonec odkoupil značně obskurní majitel (podrobnosti se připravují). Velice citelnou památkou na jeho působení bylo nkoordinované a šílené poboření podstatné části areálu, po kterém zůstaly stovky tun suti a trosek napůl stojících, napůl mrtvých, jako vystřižených z fotografií Londýna po bombardování raketami V2. Starobylé trámy, které nesly stropy a podlahy majitel prodal a následně zmizel. Na počátku roku 2014 tak mezi troskami budov řádí bandy zlodějů, kteří ničí a kradou vše, co jim přijde pod ruku. Takový konec si slavná továrna určitě nezasloužila.

Vitka Brněnec. title= Vitka Brněnec. title=
Vitka Brněnec. title=
Podrobný článek o apokalyptickém stavu Vitky je v přípravě.

Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 1. 5. 2014 byl naposledy upraven dne 1. 9. 2023 a zobrazen celkem 14889×, naposledy dne 14. 7. 2024 v 7:54.

Texty na téma Vitka

Zpět | Nahoru

Vlečka Březová nad Svitavou - Vitka
Téma:
Vlečka Březová nad Svitavou - Vitka
Faktografie Vystavěna:? Ukončení provozu:1. 5. 2004 Číslo vlečky:4101 Délka:0,2 km (0,3 km s rozvětvením) Vlečka do textilk…
Ráčkova přádelna Rozhraní
Téma:
Ráčkova přádelna Rozhraní
Faktografie Založeno:1836 Zrušeno:2013 Výroba:obvazový materiál, vata, gáza Zaměstnanců:max. 140 Vlečka:ne Náhon:na řece…
Továrny v údolí Svitavy
Téma:
Továrny v údolí Svitavy
Průmysl byl od počátků závislý na vodě (technologické a jako zdroji levné energie) a dopravě. Proto nikoho nepřekvapí, že v kopcovatém terénu na pomezí jižní M…
Industrie
Téma:
Industrie
Často opomíjeným a přesto významným druhem architektury je architektura industriální. Zejména továrny z konce 19. století často předčí kostely a zámky nejen …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: JzAČas: 8. 5. 2018, 18:14
You can find the factory here: 49.6271069N, 16.5239633E.

Autor: UnknownČas: 1. 5. 2018, 14:6
Hi, i from adana in türkiye. i'm interested vitka (vitky) thats Oscar Schindler's Fabr. i want to asking vitka adress. Because i didn't found it.Stránka: