Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Podzemí řečkovického pivovaru
Bytový dům Úvoz 14
Vlečka Mochov - mrazírny
Mochov (žst)
Zemědělský areál Šebestěnice
Moulin Rouge Brno
Sklepy za domem Hlinky 64
Brno-Starý Lískovec (žzast)
Železniční trať Kolín – Havlíčkův Brod
Vlečka Garraf - cementárna
Fotka

Lovečkovice (žst)


Železniční stanice Lovečkovice.
Železniční stanice Lovečkovice.
Název stanice: Lovečkovice
Číslo stanice: 560995
Zkratka:
Kilometrická poloha: 10,9 (0,0 na odbočce do Verneřic)
Provozní obvod: Ústí nad Labem
Provozovatel: ČSD
Trať: Velké Březno – Úštěk – Lovečkovice – Verneřice
Předchozí zastávka: Touchořiny
Následující stanice: Levín
Levínské Petrovice

Železniční stanice Lovečkovice se nachází v obci Lovečkovice přibližně 15 km východně od Ústí nad Labem. Železniční stanice byla v provozu mezi roky 1890 a 1978, v roce 1979 bylo sneseno kolejiště stanice. V roce 2017 proběhlo znovupoložení kolejí v režii Zubrnické museální železnice.

Historie

Železniční stanice byla vybudována v roce 1890 společností Místní dráha Velké Březno - Verneřice - Úštěk (Localbahn Grosspriesen - Wernstadt - Auscha - L.G.W.A) jako uzlová stanice na trojramenné dráze mezi Velkým Březnem, Úštěkem a koncovou stanicí ve Verneřicích. I přes střídavě nepříznivé podmínky se provoz na trati dochoval až do období platnosti jízdního řádu 1977/1978, kdy byl provoz definitivně zastaven a koleje v úseku Lovečkovice – Verneřice vytrhány. V roce 1998 byl kolejově dochovaný úsek Velké Březno – Zubrnice – Lovečkovice (11 km) zapsán na seznam kulturních památek ČR, v různých částech tohoto úseku byl střídavě provozován muzejní provoz dráhy.

Popis

Stanice se nachází přibližně uprostřed obce Lovečkovice, severně od jejího centra. Všechny tři větve dráhy vedly v okolí stanice poměrně náročným a současně malebným kopcovitým terénem Českého středohoří, samotná stanice Lovečkovice se nachází vysoko nad okolní krajinou. Větve dráhy z Velkého Března a Úštěka stoupaly ke stanici v poměrně strmém sklonu, navazující dráha do Verneřic opět prudce stoupá k Levínským Petrovicím.

Staniční budova slouží od 80. let 20. století jako soukromý rodinný dům, nicméně po opakovaných snahách o zprovoznění dráhy se v roce 2017 podařilo spolku Zubrnická museální železnice postupně opětovně položit koleje z Velkého Března až do Lovečkovic, kde bude ve stejném roce zahájen muzejní provoz vlaků.

Celkový pohled na stanici a přednádražní prostor v Lovečkovicích.
Celkový pohled na stanici a přednádražní prostor v Lovečkovicích.
Staniční budova a skladiště už skoro 40 let slouží jako rodinný dům se zahráskou.
Staniční budova a skladiště už skoro 40 let slouží jako rodinný dům se zahráskou.
Kdo v roce 2015 nakoukne přes plot, spatří ceduli jako za starých časů. Možná se bude zase hodit, za pár let snad opět přijedou vlaky.
Kdo v roce 2015 nakoukne přes plot, spatří ceduli jako za starých časů. Možná se bude zase hodit, za pár let snad opět přijedou vlaky.

Zdroje

  1. Salavová, M.: Na trať do Lovečkovic by po čtyřiceti letech znovu mohly vyjet vlaky. Dostupné z http://usti.idnes.cz/loveckovice-zrusena-zeleznicni-trat-znovu-vlaky-f7q-/usti-zpravy.aspx?c=A170227_2308797_usti-zpravy_vac2.
  2. Federální ministerstvo dopravy: Seznam železničních stanic v československé socialistické republice (Seznam stanic). Nakladatelství dopravy a spojů, Praha, 1972.


Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 31. 5. 2017 byl naposledy upraven dne 12. 6. 2017 a zobrazen celkem 8037×, naposledy dne 25. 6. 2022 v 0:27.

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: petovič jan z libochvanČas: 4. 6. 2022, 10:18
Ano mám na Lovečkovice aTouchořiny krásné vspomínky z dětských let a touto tratí z Klýnek do ustí jsem jel na posledy v devíti letech kdy jsme se stěhovali do Libochvan řepnice v současnosti každý rok i s pravnoučaty navštěvujeme Zubrnice zdar obnově hystorStránka: