Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Železniční trať Beroun–Rakovník
Koňská dráha Praha–Lány
Skleníky za zámkem v Bučovicích
Úzkokolejka chemičky Biola v Letovicích
Pavlačový dům Příční 12
Stará kotelna v Mlynárcích
Úzkolejka milířů u Ruských domů
Velký Osek-Kanín (výhybna)
Lesní drážka pod Břeclaví
Vlečka Dětřichov nad Bystřicí - pila
Fotka

Koňská dráha Praha–Lány


Pozůstatky dráhy lze nejlépe sledovat v původně nejzazším úseku, který jako jediný nebyl zastavěnm ani dotčen přestavbou na normálněrozchodnou železnici. Na snímku je náspe přes rokli na úbočí kopce Píně.
Pozůstatky dráhy lze nejlépe sledovat v původně nejzazším úseku, který jako jediný nebyl zastavěnm ani dotčen přestavbou na normálněrozchodnou železnici. Na snímku je náspe přes rokli na úbočí kopce Píně.

Koněspřežná úzkorozchodná železnice z Prahy do Lán byla historicky druhou železnicí na území Českého království (prní úsek byl do provozu uveden v roce 1828) a stala tak se průkopnickou stavbou, která umožnila načerpání zkušeností nejstarší generaci čských a rakouských železničních stavitelů. Dráhy byla později z větší části přestavěna na normálněrozchodnou Buštěhradskou dráhu.

Historie

Výstavba úzkorozchodné železnice s animálním pohonem započala v roce 1827 z popudu Pražské železniční společnosti několika šlechticů a měšťanů, zejména hraběte Kašpara Šternberka a hraběte Eugena z Vrbna. Ti se rozhodli pro dovoz dřeva z lesů na Křivoklátsku do Prahy využít tehdy jen málo známé a nedostatečně vyzkoušené technologie přepravy po kolejích na vozech tažených koňmi. Pražsko-lánská koněspřežka tak byla jen o několik měsíců mladší než podobná, avšak dvakrít delší koňka z Českých Budějovic do Lince. Navíc u zrodu obou drah stál nejstarší český projektant železnic František Josef Gerstner.

Popis

Zdroje

  1. Pražsko - lánská koněspřežní dráha. Dostupné z https://www.obec-lany.cz/cz/tip/50.prazsko-lanska-konesprezni-draha.


Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 9. 5. 2023 byl naposledy upraven dne 14. 5. 2023 a zobrazen celkem 109×, naposledy dne 31. 5. 2023 v 2:59.

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka: