Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Vlečka Přerov - elektrárna
Restaurace Ulysses Lodge Xagħra
Středomoravská elektrárna v Přerově
Úzkokolejka cihelny na Pazderně ve Vyškově
Úzkokolejka cukrovaru v Sokolnicích
Lichtenštejnské lesní železnice v Hrubém Jeseníku
Lesní železnice nad Přemyslovem u Koutů nad Desnou
Lesní železnice nad Annínem u Koutů nad Desnou
Lesní železnice Branná–Čerňava
Lesní železnice Františkov–Josefová
Fotka

Úzkokolejka cihelny na Pazderně ve Vyškově


O úzkokolejce vedoucí z cihelny na Pazderně přes Dědice k nedalekému hliníku ve dnešním Vyškově se dosud podařilo shromáždit jen naprosté minimum informací z dětských vzpomínek pana Maldy.

Popis

Nechme proto hovořit přímo autora vzpomínky, pana Maldu původem z Vyškova:

Mezi Vyškovem a Dědicemi existovala úzkokolejná drážka, která vedla přes hlavní silnici do snad ještě fungujícího nábytkářského závodu UP. Kdysi to prý byla cihelna jak mi říkal táta, kterou pak předělali na nábytkářskou výrobu. Ještě tam pamatuju úzké koleje přes cestu a v chodníku na pravé straně cesty z Vyškova směrem do Dědic. Vedly snad do brány do fabriky. Při opravě silnice někdy v devadesátých letech či kolem roku 2000 (tehdy se dělala oprava silnice do Dědic) - nevybavím si kdy přesně, protože ve Vyškově už léta nebydlím, jen jsem tam zhruba dvakrát za rok dojel na návštěvu rodiny - ty koleje byly odstraněny.

Koleje vedly jen přes cestu a přes chodník na pravé straně cesty (směrem z Vyškova do Dědic). On ten chodník na pravé straně totiž vedl z Dědic jen k UP, zatímco na druhé straně silnice vedl z Vyškova kolem Sandriku (dnes Rostex), kolem dědického hřbitova a kolem prvních baráků Dědic až na náves ke kostelu. A co si vzpomínám, tak táta vykládal že hlinisko bývalo ve svahu za prvními dědickými chalupami. Už se ho nezeptám, hodně roků už je na dědickém hřbitově. On tam vedl i takový zarostlý úvoz vedle hřbitovní zdi co je blíž k Dědicám. Tak ta úzká mohla vést jakoby za hřbitovem a pak zřejmě nějakým obloukem k dědické silnici a kolmo přes ni do UP.

Zdroje

  1. Malda, M.: osobní rozhovor, 19. 10. 2020.


Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 20. 10. 2020 byl naposledy upraven dne 20. 10. 2020 a zobrazen celkem 185×, naposledy dne 29. 11. 2020 v 9:44.

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka: