Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Manská elektrická dráha
Snaefellská horská dráha
Úzkokolejka na pile ve Výprachticích
Železniční trať San Salvador – Santa Tecla
Železniční trať San Salvador – Ahuachapán – San Jeronimo
Mezinárodní dráhy Střední Ameriky
Železniční trať Cutuco – San Salvador
Fosfátová drážka na Nauru
Salvádorská dráha
Pozorovatelna civilní obrany nad továrnou Mora
Fotka

Konec továrny v Brněnci


15. 9. 2011
Konec továrny v Brněnci.Moravská Chrastová, Brněnec, Březová nad Svitavou, Stvolová, Radiměř, Rozhraní,… Místa, která mě zaujala již před lety, když jsem poprvé projížděl krajinou na horním toku Svitavy, kde se v sevřeném údolí řeky tísní desítky továren, historických domů a staveb. Rozdíl mezi jihomoravskými budovami, obcemi a městy a krajem označovaným někdy jako vnitřní Sudety pozná i laik. Do průmyslových staveb, komínů a továren na pomezí Čech a Moravy jsem se zamiloval, avšak dny možná nejkrásnější z nich, dobře známé z filmu Schindlerův seznam, jsou teď sečteny nadobro.

Konec továrny v Brněnci.Jak už to bývá, cenu mnoha věcí si skutečně uvědomíme, až ve chvíli, kdy o ně přicházíme, krajinu nevyjímaje. Tak i já jsem sice planul náklonností k továrnám a továrničkám mezi Letovicemi a Svitavami a několikrát jsem se sem vydal na průzkumné výpravy (reportáž z poslední z nich), jejich skutečnou dokumentaci a fotosbírku jsem ale nevytvořil.

Konec továrny v Brněnci.Poprvé mně to přišlo na mysl až v pátek 2. září 2011, kdy jsem projížděl přes dvojobec Brněnec - Moravská Chrastová na kole. Ačkoliv jsem jel po státní silnici, rozhodl jsem se zkrátit si cestu přes dva přejezdy a okolo fabriky, načež jsem zůstal stát jako opařený. Známá továrna Vitka, jejíž hlavní brána byla díky stísněným poměrům v údolí vlastně těsně za nakloněným mostem přes úzkou Svitavu, lemovaným typickými vývěskami, se nacházela v troskách. Neměl jsem foťák, ale s kravácejícím srdcem jsem nafotil alespoň malé panorama mobilem. Možná, že vidím zelenvý štít pětiposchoďové industriální stavby mezi železnicí, řekou a strání naposledy, říkal jsem si tehdy odpoledne.

Konec továrny v Brněnci.Osud mé oblíbené továrny mně však nedal spát a zamířil jsem na sever o týden později znovu a lépe vybaven. Nevěděl jsem, co ještě na místě zbývá k nafocení, ale štítová zeď pořád ještě stála celá. Nafotil jsem další panoramata a odvážil se boční branou i do areálu, odkud mě však rázem vyhnal starší muž. Hlídač, který už neměl co hlídat, mně alespoň sdělil, že továnu bourá její nový majitel, kterého zde má v lásce asi jen málokdo a také, že představy o využití místa jsou poněkud mlhavé. Snad zde prý vyrostou přízemní sklady bez špetky architektonického umění. Mezitím za mnou snědá dívka zevnitř důkladně zavřela a uzamčela vrata. Co kdyby nezvaný cizinec nafotil něco, co majitel rozhodně nechce zveřejnit? O moc víc mně neřekla ani paní pošťačka a tak jsem dofotil, snědl jablko ze stromu opodál a vydal se na zpáteční cestu.

Konec továrny v Brněnci.Ani teď jsem ale neměl klid a začal jsem pátrat na internetu. Mé tušení se naplnilo. Byla to právě pozdější Vitka, kterou v roce 1944 zakoupil svitavský rodák, Němec Oskar Schindler, nacistický agent a podnikatel. Ten v ní „zaměstnal“ téměř 1100 židovských dělníků, již díky tomu unikli pravěpodobné smrti v koncentračním táboře. Továrna v Brněnci se posléze dostala na plátna světových kin díky známému snímku Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Ve filmu byl válečný zločinec Schindler glorifikován, přestože skutečnost byla jiná - a syrovější.

Konec továrny v Brněnci.Za hranicí továrny, kterou každým dalším dnem bagry rozhlodávají víc a víc, stával tehdy koncentrační tábor, pracovní podmínky a hygiena byly hrozivé, často pro dělníky až smrtelné. Do areálu tehdejší zbrojovky vedla také železniční, dnes již neexistující. Za velmi kvalitní zpracování historie továrny i obce, ze kterého budu čerpat při svých dalších výpravách, děkuji PaedDr. Jitce Gruntové, jejíž analýzu vřele doporučuji k přečtení na této adrese: http://www.gruntova.cz.

Konec továrny v Brněnci.Do Brněnce - Moravské Chrastové se v nejbližší době vypravím ještě jednou. Zajímá mě, kde přesně stál koncentrační tábor, kudy vedla vlečka a kde odbočovala z dnešní trasy železniční trati. Pokusím se pátrat i v dašlích, oddělených částech bývalé Vitky, která zkrachovala a nezapomenu na zvláštní, skoro až benátsky pitoreskní uličky u řeky, tvořené zpustlými secesními vilkami přestavěnými na byty, pospojovanými průmyslovým potrubím a hledícími do hlubokých a těsných koryt řeky, potoka a náhonu mezi dvěma zdmi.

Konec továrny v Brněnci.Pojedete-li v příštích dnech okolo bývalé Vitky, zkuste ji vyfotit, třeba i z jdoucího vlaku, a poslat mně svůj snímek pokračující demolice. Dovolí-li mně to čas, zveřejním ze svých dalších i cizích cest opět několik fotografií a krátký text zde na webu - historie je totiž součástí krajiny, na kterou bchom neměli zapomínat. Stejně jako jsou její součástí industriální stavby, často opovrhované, nezřídka však ukrývající tajemnou vnitřní krásu.

Související články:
Návrat do Vitky
Článek:
Návrat do Vitky
11. 1. 2014
Vlněna
Článek:
Vlněna
25. 5. 2013
Téma:
Vitka
Právě v této továrně se odehrávalo závěrečné dějství podle pravdy sepsaného příběhu, který byl později natočen jako slavný film Schindlerův seznam o několika s…
Téma:
Sudety
Zádumčivá oblast česko-polsko-německého příhraničí a několik enkláv dále od hranic patří mezi má nejoblíbenější místa na celém světě. Tudy kráčela bezpočtukrát…
Téma:
Industrie
Často opomíjeným a přesto významným druhem architektury je architektura industriální. Zejména továrny z konce 19. století často předčí kostely a zámky nejen …

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: JanaČas: 1. 7. 2017, 20:57
Ďakujem za krásny článok. Pôvodne som hľadala niekoho, kto by mi predal chýbajúce klbko priadze Ajana, ktoré potrebujem na dokončenie detských dupačiek a asi to budem musieť vyriešiť inak a narazila som na takúto krásnu históriu. Teraz si tú adjustačnú pásku zo starého určite odložím ako pamiatku...

Autor: JanaČas: 1. 7. 2017, 20:45
Ďakujem za krásny článok. Pôvodne som hľadala niekoho, kto by mi predal chýbajúce klbko priadze Ajana, ktoré potrebujem na dokončenie detských dupačiek a asi to budem musieť vyriešiť inak a narazila som na takúto krásnu históriu. Teraz si tú adjustačnú pásku zo starého určite odložím ako pamiatku...

Autor: rionka.czČas: 29. 7. 2015, 23:20
omlouvam se za dvojpost, chyba mobilniho spojeni.

Autor: rionka.czČas: 29. 7. 2015, 23:1
Minuly vikend jsme navstivili Vitku. I pres to, ze velka cast budov je nepristupna a nektere uz zmizely, jde o fascinujici misto. Tady mam nejake obrazky: http://blog.rionka.cz/content/zelene-dvere-a-dalsi-prihody-z-opustene-tovarny-vitka

Autor: rionka.czČas: 29. 7. 2015, 22:54
Minuly vikend jsme navstivili Vitku. I pres to, ze velka cast budov je nepristupna a nektere uz zmizely, jde o fascinujici misto. Tady mam nejake obrazky: http://blog.rionka.cz/content/zelene-dvere-a-dalsi-prihody-z-opustene-tovarny-vitka

Autor: JanaČas: 1. 2. 2015, 21:7
Ano, nedá se na to koukat, děkuji osudu, že se toho moji rodiče, kteří zde pracovali od roku 1960 až do důchodu nedožili. Odešli s vědomím, že je jejich továrna ve které strávili podstatnou část svého života stále taková jak bývala. Jezdím okolo často, vyfotím Vám tu zkázu a fotografie pošlu ale jaksi už v tom nevidím smysl, když to takto dopadlo. Snad jako varování pro dny příští, aby si mnozí uvědomili co se dá všechno lidskou rukou vybudovat ale taky zničit.

Autor: EvaČas: 1. 10. 2014, 7:10
www.facebook.com/eva.chlubnova/media_set...

Autor: ErikaČas: 26. 1. 2014, 16:43
Pár aktuální fotek z konce ledna 2014 na facebook.com/magickamista

Autor: DaveČas: 13. 4. 2013, 8:37
Smutný rozklad továrny jsem zachytil na pár fotkách
http://fasterbook1.rajce.idnes.cz/Zbytky_z_Vitky_Textilka_Vitka_Brnenec_Schindlerova_fabrika/

Autor: PatrikČas: 15. 11. 2011, 10:56
Ahoj zdravím pěkný článek i fotky, chceš li vidět jak probíhala demolici mám taky pár fotek v albu Vitka Brněnec na těchto stránkách http://www.patrikpat .estranky.cz/fotoalbum /vitka-brnenec/



Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Blansko (CZ).

Datum: 15. 5. 2009

Poslední komentáře:

Autor: Lukáš Krejčí
Text: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné použít některou z Vašich fotografií ke své diplomové práci.
S pozdravem
Krejčí
Číst

Autor: Pavel Danek
Text: Leodegard Danek ( Mlynar v Arnostove) by muj dedecek.
Číst

Autor: Ladislav Brabec
Text: Díky Franto za reakci.
Jsem v kontaktu s Pavlem Kŕivánkem, oba jsme v Praze, toho také pamatuješ? Jinak o nikom nevím.

Číst

Autor: JzA
Text: Pokud to bude vhodné vzhledem k tématu, určitě se dřív nebo později dočkáte.
Číst

Autor: Bill
Text: Budou zas nějaké urbexové akty? Málokdo rozumí ženské kráse jako vy.
Číst