Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Dům U sedmi Švábů
Dětská železnice v Užhorodě
Podzemní pískovna Indiánka
Prokopova vila
Stínadelské šestnáctero
Dělnická kolonie Pod kopcem
Rodinný dům Provazníkova 79
Rodinný dům Provazníkova 77
Rodinný dům Provazníkova 75
Rodinný dům Provazníkova 73
Fotka

Ve člunu po Svitavském náhonu


5. 8. 2016
Obrovskou publicitu na sociálních sítích si vydobyla reportáž z dalšího podzemního průzkumu v Brně. Tentokrát jsme s Honzou zamířili po vodě, bahně a rákosím do tunelů, kterými protéká předměstím za teplárnou Svitavský náhon.

Manévrování v mělkých a bahnitých vodách Svitavského náhonu v podzemních tunelech pod továrnami a dvory není vždycky jednoduché. Na břeh vystoupit nelze, protože je tvořen vrstvou kalu i přes metr hlubokou, ale dno lodi občas vězí v bahně nebo se napíchne na drát, který z něj trčí. Mimo tunely zase postup brzdí husté rákosí.
Manévrování v mělkých a bahnitých vodách Svitavského náhonu v podzemních tunelech pod továrnami a dvory není vždycky jednoduché. Na břeh vystoupit nelze, protože je tvořen vrstvou kalu i přes metr hlubokou, ale dno lodi občas vězí v bahně nebo se napíchne na drát, který z něj trčí. Mimo tunely zase postup brzdí husté rákosí.
Na chvíli vyjedeme z podzemí, abychom spatřili zamračenou oblouhu. V dalším tunelu se ukryjeme před kapkami lezavého deště.
Na chvíli vyjedeme z podzemí, abychom spatřili zamračenou oblouhu. V dalším tunelu se ukryjeme před kapkami lezavého deště.
Plavba trošku připomíná objevitelské cesty dobrodruhů z jižní Ameriky. Místy by se hodilo mít na jedné straně pádla ostří jako na dobře nabroušené mačetě.
Plavba trošku připomíná objevitelské cesty dobrodruhů z jižní Ameriky. Místy by se hodilo mít na jedné straně pádla ostří jako na dobře nabroušené mačetě.
Divoká příroda v korytě náhonu uvnitř areálu tepláren je jiným světem, který nemá se současným brnem mnoho společného. Druhé Brno, jak se sluší a patří.
Divoká příroda v korytě náhonu uvnitř areálu tepláren je jiným světem, který nemá se současným brnem mnoho společného. Druhé Brno, jak se sluší a patří.
Honza zvaný Yen chvíli před tím, než mu zákeřná voda z podzemní roury opařila nohu.
Honza zvaný Yen chvíli před tím, než mu zákeřná voda z podzemní roury opařila nohu.

Centrální část Svitavského náhonu v Brně je často mylně považována za ponornou říčku Ponávku, která před mnoha desetiletími protékala o několik bloků dále. ve skutečnosti je náhon zajímavým tokem, který se odděluje od Svitavy, aby se klikatil mezi ulicemi ve dvorech, blocích a továrnách na své čtyřkilometrové cestě brněnskými předměstími.

Původně Svitavský náhon spojoval nejzajímavější industriální klenoty Brna. Od svého začátku za Tkalcovskou ulicí tvořil hranici Vlněny, závodu 2, Mosilany závodu 2, brněnské teplárny, nedaleké elektrárny a plynárny, omýval břehy dvorů původních textilek na Cejlu, pak si to namířil středem hlavního areálu Mosilany, tunelem překročil Křenovou a jako zadní hranice Vlněny dospěl až do Komárova, kde tvořil osu škrobáren, protékal nedaleko jatek, mrazíren, až nakonec kousek pod dolním nádražím splynul se Svratkou.

Nejprve jsme se pokusili vplout do areálu mezi Tkalcovskou ulicí a Radlasem, který si už dlouho říkal o prozkoumání. Po cestě jsme vzpomínali na časy, kdy neexistovaly veřejně přístupné družicové snímky, mapy byly nespolehlivé a tajemství ukryté za tovární zdí se dalo zjistit jedině osobním průzkumem. Ani nám nevadilo, že začalo pršet. Po Svitavě jsme od Zbrojovky připluli k jezu na Tkalcovské, přenesli jsme loď a zamířili si to po náhonu přímo pod most Tkalcovské a dále k jihu. Plavba po mohutné vrstvě bahna se moc nedařila, ze sedimentů tu a tam trčelo řídítko od dětského kola (naštěstí již bez dítěte), pneumatika nebo basa od piva. Neznámou paní na mostě jsme vyděsili slovy „pozdravujte na tomto světě“ a odstrkováním od stropu jsme se dostali do neznámé země. Bohužel nedopluli jsme moc daleko, neboť nadzemní část náhonu končila za obloukem vpravo a navazující podzemní byla v rouře znepřístupněné česly. Alespoň se mně podařilo zdokumentovat další část vlečky do bývalé Mosilany.

Museli jsme se tedy vrátit až do parku na Tkalcovské a po Plynárenské ulici přenést člun až k teplárnám, což se neobešlo bez zájmu místních obyvatel, kteří se snažili s námi prohodit pár slov. Na všetečné otázky jsme odpovídali, že jedeme po náhonu až do Komárova a pak na Nové Mlýny. Před plynárnou nastalo dilema, jak spustit nafouknutou rozměrnou Pálavu na vodu, resp. do řídkého bahna prorostlého rákosím a zda se vůbec do tunelu uzavřeného zelenou clonou pouštět. Mírně poprchávalo, ale nakonec v nás (jako obvykle) zvítězil dobrodružný duch a složitým způsobem jsme loď před plynárnou na Špitálce spustili do strouhy a za pomocí pádel jsme se odbidlovali až do slaboučkého proudu. Přes hromady odpadků jsme vpluli do tunelu.

Naše vydařená exhibice neunikla neznámému fotografovi, který nás z výše třetího patra domu na Špitálce zvěčnil a fotky neznámých šílenců, kteří se pokouší proplout tunelem do teplárny zavěsil na Facebook dříve, než jsme vůbec vyjeli z podzemí. Stali jsme se tak slavnými doslova v přímém přenosu.

Podrobnosti ohledně uspořádání a délky tunelů jsou zachyceny v tomto článku, proto zmíním jen příhodu s trubkou vedoucí patrně z parovodu, ze které se hrnuly do podzemí kotouče páry a odkapávala vroucí voda. Samozřejmě jsem byl po většinu času zaměstnán složitým focením podzemních prostor, proto záležela manipulace s lodí a náš pohyb podzemím hlavně na Honzovi. Ten se s tím popasoval nad míru dobře, nicméně když jsme se občas spíše než lodi podobali saním klouzajícím po bahně nebo zase dobrodruhům prosekávajícím mačetou průchod džunglí, bylo občas ovládání lodi obtížné. tak se stalo, že jsme nechtěně najeli přímo pod nebezpečnou trubku, ze které horká voda vchrstla Honzovi rvonou na nohy. Báli jsme se, aby nás voda docela neopařila nebo dokonce neroztavila loď, ale pohyb byl v tu chvíli tak obtížný, že než jsme se ze stísněného místa vyhrabali, vyvázl Honza s několika pěknými popáleninami.

Objevená místa uvnitř teplárenského areálu si v budoucnu zaslouží podrobnější průzkum. Nádherné industriální složitosti se tyčí na místě někdejších zahrad velkotovárníků bratří Schoellerů a odbočka z náhonu do nádrží na technickou vodu má stavidlo prakticky na témže místě, kde před staletími napájel náhon zahradní jezírka v upraveném parku. Místo tajemné, nedostupné, ukryté v hloubi industriální spleti. Ještě o kousek dál je jedna z mála brněnských železničních točen, další vodní tunely, vlečky a dopravníky. Ty na své „objevení“ budou ale muset ještě nějakou dobu počkat.


Související články:
Téma:
Tunely Svitavského náhonu pod Radlasem
Svitavský náhon patří mezi zajímavá díla člověka a přírody formující krajinu města Brna - svědky historie a spojnice dávno zaniklých časů se současností. B…
Téma:
Svitavský náhon
Svitavský náhon je vodní tok oddělující se od řeky Svitavy v brněnských Zábrdovicích a protékající částečně pod zemí nejstaršími průmyslovými čtvrtěmi Brna…

Zpět

Komentáře:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Leoš Fučík
Text: Připravujeme Památník vojenksé vlakové pošty Montursdepo
www.vojenskavlakovaposta.org
fucik.leos@gmail.com
Číst

Autor: A
Text: Vila hořela, stav je bídný. Vstup na vlastní nebezpečí.
Číst

Autor: HonzaXXII
Text: Jen drobná oprava - ty fotky rozhodně nejsou z roku 1981. V tom roce se teprve začalo sídliště stavět. Vzhledem k postupu výstavby jde buď o rok 1985, nebo 1986. Ten "pohled na ulici procházející kolonií v počátku demolice" je zřejmě starší, ale jinak ne. P.S: Jako obyvateli Vinohrad mi vteřinu nevadí, že provizorní kolonie byla nahrazena moderním sídlištěm. Samozřejmě ale pár těch domů mohlo zůstat (přinejmenším ty v prostoru dnešního pohádkového hřiště nezavazely ani panelákům, ani kolektorům), a nic by se nestalo.
Číst

Autor: JUDr. Jaromír Jun
Text: Nenalezl jsem tel. kontakt na žst. NMNM a proto píši. Dnes 10.3.2018 v 19.00 hod. moje manželka zapomněla na sedadla v čekárně černé prstové rukavice. Prosím o jejich uložení na jméno Jiřina Junová Žďár n. S., abychom je mohli příležitostně převzít.
Děkuji a jsem s pozdravem JUDr. Jar. Jun
Číst

Autor: Milan Budinsky
Text: Dobrý den. Děkuji za poučné čtení. Někdy okolo roku 1960 došlo na nádraží Královo Pole k relativně velké železniční nehodě, kdy ze stanice Česká ujela nebrzdící souprava i s lokomotivou a na začátku nádraží pod mostem vše vykolejilo. Je někde o tom nějaká zpráva? Já nic nenašel. Děkuji MB
Číst