Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Úzkokolejka na Vlhké ulici
Vlečka Brno dolní nádraží - šrotiště
Rašelinová dráha v Tootsi
Rašelinová dráha v Lavassaare
Sklady střeliva na ostrově Länsi-Mustasaari
Dům U sedmi Švábů
Dětská železnice v Užhorodě
Podzemní pískovna Indiánka
Prokopova vila
Stínadelské šestnáctero
Fotka

Jak jsem zažil zemětřesení v Brně


25. 4. 2016
Když mně před léty moje babička vykládala o tom, že zažila zemětřesení přímo ve svém brněnském bytě (v 6. patře), věřil jsem jí zhruba napůl. Připadalo mně neuvěřitelné, že by se tady, v geologicky stabilní a klidné střední Evropě mohla chvět země. Až do pondělí 25. dubna 2016, kdy se zachvěla i se mnou.

Stalo se to těsně po poledni, na hodinkách bylo asi 12:01 nebo 12:02. Byl jsem sám v kanceláři a právě jsem se zvedal, abych přišel ještě víceméně včas na minikurz akademického psaní o pár místností dál na našem patře, když pode mnou ujela kolečková židle. Myslel jsem si, že se něco stalo s mohutným soustrojím klimatizačních čerpadel, která se nachází přes zeď za mým stolem, ale okamžité zhoupnutí opačným směrem a přitom v naprosté tichosti, mě ihned přesvědčilo o tom, že tohle je něco mnohem méně obvyklého.

Ten pocit zná každý, kdo plul po moři na větší lodi: nic zvláště rychlého, jen se vám najednou jakoby půda ztrácí pod nohama a pak vás zase překlápí na opačnou stranu. nenásilně, ale přesto to dovede zamíchat s orientačními smysly člověka, který vždy doslova neochvějně věřil v to, že země je pevný základ a podleha v domě se nemůže najednou naklonit ze strany na stranu.

Překvapivě jsem vzhlédl skrz otevřené dveře do protější kanceláře, kde mají své stoly Eva z Austrálie a Lisa z Kanady. Snad už ve svých koutech světa zemětřesení někdy zažily nebo jim stejně rychle jako mně dfošlo, oč se jedná, a možná na základě starších zkušeností vypadaly poněkud vyděšeně. Zbytečně, během dvou vteřin bylo všechno pryč a zbýval nám jen údiv nad zážitkem, který se možná už v životě nebude opakovat.

Nejzajímavější však je, že kolegové z ostatních kanceláří blíže středu budovy nepocítili vůbec nic. Stali jsme se tak vděčným terčem posměchu za konzumaci alkoholu v pracovní době a nikdo nám nechtěl věřit, že jsme se u nás „na konci chodby“ dopoledne neposilnili na nějaké utajené párty.

Procestoval jsem šest kontinentů světa, ale zemětřesení jsem poprvé zažil v Brně. A nakonec mně to i ostatní uvěřili, když odpoledne vyšly články skoro ve všech novinách.

Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 4,1 bodu Richterovy škály a jeho epicentrum se nacházelo až 20 km za Vídní.
Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 4,1 bodu Richterovy škály a jeho epicentrum se nacházelo až 20 km za Vídní.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: JzA
Text: Nejspíš máte pravdu a šlo jen o velmi lokální drážku sloužící k transportu materiálu/zboží ve dvoře. Ale podle reakcí na FB existovala velmi podobná drážka také o několik domů dále ve stejném bloku, takže možná mohly být i propojené. Zkusím ještě na místě zjistit víc. Bylo by krásné zmapovat, kde všude podobné zařízení měli (nebo třeba taky koleje pro dopravu materiálů u domů ve strmých svazích jako jsou v Libušině údolí nebo Řícmanicích)…
Číst

Autor: Michal Hartl
Text: Takových drážek bylo v Brně více. Vzpomínám si, že podobná byla i na Lidické, v tom domě bylo nábytkářské družstvo Dyha. Na vozíky většinou nakládali řezivo a jiné zboží přímo z korby nákladních aut a vozík pak ručně tlačili do dvora na vyhybky a dle kolejí to rozdělovali do skladišť. Někdy vedly koleje až na ulici, někdy vozík vykolejili a nějak jej přesunuli na chodník a pak opět se zbožím nahodili na koleje.
Číst

Autor: Vasek
Text: Na další drážky je pro mě jednodušší vloži mapový odkaz:
https://mapy.cz/zakladni?x=13.9879761&y=49.6834820&z=16&source=base&id=1717757
https://mapy.cz/zakladni?x=14.1483723&y=49.9743957&z=17&source=muni&id=3640&q=jan%20pod%20skalou
+ koňka Linec - Č. Budějovice
Číst

Autor: Petr
Text: Už léta zrušená vlečka
Číst

Autor: Petr
Text: Dachs III. Rafinerie. Já o tom něco vím, ale je to dost
diskrétní záležitost.
Číst