Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

სალიეთი (žst)
Rodinný dům Salieti
Štola pod Hutí svaté Antonie
Prostřední tunel Ivanovického potoka
Beskydské UFO
Stoka C02 pod Moravským náměstím
Železniční trať Brno–Jihlava
Lihovarský sklep v Přibyslavi
[R] Trig
Pasilský tunel
Fotka

Jak jsem zažil zemětřesení v Brně


25. 4. 2016
Když mně před léty moje babička vykládala o tom, že zažila zemětřesení přímo ve svém brněnském bytě (v 6. patře), věřil jsem jí zhruba napůl. Připadalo mně neuvěřitelné, že by se tady, v geologicky stabilní a klidné střední Evropě mohla chvět země. Až do pondělí 25. dubna 2016, kdy se zachvěla i se mnou.

Stalo se to těsně po poledni, na hodinkách bylo asi 12:01 nebo 12:02. Byl jsem sám v kanceláři a právě jsem se zvedal, abych přišel ještě víceméně včas na minikurz akademického psaní o pár místností dál na našem patře, když pode mnou ujela kolečková židle. Myslel jsem si, že se něco stalo s mohutným soustrojím klimatizačních čerpadel, která se nachází přes zeď za mým stolem, ale okamžité zhoupnutí opačným směrem a přitom v naprosté tichosti, mě ihned přesvědčilo o tom, že tohle je něco mnohem méně obvyklého.

Ten pocit zná každý, kdo plul po moři na větší lodi: nic zvláště rychlého, jen se vám najednou jakoby půda ztrácí pod nohama a pak vás zase překlápí na opačnou stranu. nenásilně, ale přesto to dovede zamíchat s orientačními smysly člověka, který vždy doslova neochvějně věřil v to, že země je pevný základ a podleha v domě se nemůže najednou naklonit ze strany na stranu.

Překvapivě jsem vzhlédl skrz otevřené dveře do protější kanceláře, kde mají své stoly Eva z Austrálie a Lisa z Kanady. Snad už ve svých koutech světa zemětřesení někdy zažily nebo jim stejně rychle jako mně dfošlo, oč se jedná, a možná na základě starších zkušeností vypadaly poněkud vyděšeně. Zbytečně, během dvou vteřin bylo všechno pryč a zbýval nám jen údiv nad zážitkem, který se možná už v životě nebude opakovat.

Nejzajímavější však je, že kolegové z ostatních kanceláří blíže středu budovy nepocítili vůbec nic. Stali jsme se tak vděčným terčem posměchu za konzumaci alkoholu v pracovní době a nikdo nám nechtěl věřit, že jsme se u nás „na konci chodby“ dopoledne neposilnili na nějaké utajené párty.

Procestoval jsem šest kontinentů světa, ale zemětřesení jsem poprvé zažil v Brně. A nakonec mně to i ostatní uvěřili, když odpoledne vyšly články skoro ve všech novinách.

Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 4,1 bodu Richterovy škály a jeho epicentrum se nacházelo až 20 km za Vídní.
Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 4,1 bodu Richterovy škály a jeho epicentrum se nacházelo až 20 km za Vídní.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Adamov (cz).

Datum: 30. 5. 2007

Poslední komentáře:

Autor: JzA
Text: Krysy jsem sice neviděl (pokud mají, kam, před světlem utěčou), ale dal bych do ohně ruku za to, že tam jsou. V takovém kanále jsou vždycky.
Číst

Autor: Hans
Text: jak je to s tema krysama? jsou tam nejake?
Číst

Autor: jaro
Text: Hore na bunkri-VS som slúžil ako rádiový mechanik v rokoch 1968-1969.Dieľňu sme mali na dolu na rote.Moji mazáci boli Miroslav Antal a Jan Skřivánek.Spolubojovníci:Arnošt Uher,František Bláha a Jan Havelka.Neskôr som bol na vysielačoch vo Vinici.Tie stožiare bolo pekne vidieť z dialnice,ale už sú dávno preč..
Číst

Autor: alena
Text: Svého času ve Vlněně realizovali svá umělecká díla tvůrci artprotisů.Nabízímm ke poupi dílo Evy Trizuljakové Morena I.Z roku 1977.Nehodil by se do vzpomínkové expozice?
Číst

Autor: Miroslava Gregušová
Text: Jsem nar. v r.1937 a jezdívali jsme Líšenkou za války i po válce.Jediná má silná vzpomínka na jízdu z Brna na zastávku Holcova se uskutečnila někdy po osvobození v roce 1945. jezdil tam vláček s vozy vybavenými jako 1.tř.pro nás t.zv. blešáky. V nádražní budově se prodávaly lístky. Do kdy jezdil vláček si nepamatuji. Proč tato jízda byla pro mě nezapomenutelná? Vznikl tam hluk, nevím jestli od lokomotivy nebo něčeho jiného, ale moc mě vyděsil, protože mi připomněl nálet na Ostmarku, z kterého jsem se ještě tehdy nevzpamatovala. Bydleli jsme ve Slatině a při náletu jsme byli s maminkou ve sklepě a vše se s námi hýbalo jako o zemětřesení. ( Z Holcové jsme chodili pěšky na ul. Krejčího do Slatiny.) Vzhledem k mému věku už vám k tématu nemám co říct.
Číst