Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Текстиль (žzast)
Letní kino v Dušanbe
Rozvodna továrny Kras
Velitelský kryt Adamovských strojíren
Huť Klamovka
Dětská železnice v Brně
Bytový dům Podnásepní 2
Úzkokolejka Kateřina
Kaple sv. Jana Křtitele v Boru
[R] mean
Fotka

Jak jsem zažil zemětřesení v Brně


25. 4. 2016
Když mně před léty moje babička vykládala o tom, že zažila zemětřesení přímo ve svém brněnském bytě (v 6. patře), věřil jsem jí zhruba napůl. Připadalo mně neuvěřitelné, že by se tady, v geologicky stabilní a klidné střední Evropě mohla chvět země. Až do pondělí 25. dubna 2016, kdy se zachvěla i se mnou.

Stalo se to těsně po poledni, na hodinkách bylo asi 12:01 nebo 12:02. Byl jsem sám v kanceláři a právě jsem se zvedal, abych přišel ještě víceméně včas na minikurz akademického psaní o pár místností dál na našem patře, když pode mnou ujela kolečková židle. Myslel jsem si, že se něco stalo s mohutným soustrojím klimatizačních čerpadel, která se nachází přes zeď za mým stolem, ale okamžité zhoupnutí opačným směrem a přitom v naprosté tichosti, mě ihned přesvědčilo o tom, že tohle je něco mnohem méně obvyklého.

Ten pocit zná každý, kdo plul po moři na větší lodi: nic zvláště rychlého, jen se vám najednou jakoby půda ztrácí pod nohama a pak vás zase překlápí na opačnou stranu. nenásilně, ale přesto to dovede zamíchat s orientačními smysly člověka, který vždy doslova neochvějně věřil v to, že země je pevný základ a podleha v domě se nemůže najednou naklonit ze strany na stranu.

Překvapivě jsem vzhlédl skrz otevřené dveře do protější kanceláře, kde mají své stoly Eva z Austrálie a Lisa z Kanady. Snad už ve svých koutech světa zemětřesení někdy zažily nebo jim stejně rychle jako mně dfošlo, oč se jedná, a možná na základě starších zkušeností vypadaly poněkud vyděšeně. Zbytečně, během dvou vteřin bylo všechno pryč a zbýval nám jen údiv nad zážitkem, který se možná už v životě nebude opakovat.

Nejzajímavější však je, že kolegové z ostatních kanceláří blíže středu budovy nepocítili vůbec nic. Stali jsme se tak vděčným terčem posměchu za konzumaci alkoholu v pracovní době a nikdo nám nechtěl věřit, že jsme se u nás „na konci chodby“ dopoledne neposilnili na nějaké utajené párty.

Procestoval jsem šest kontinentů světa, ale zemětřesení jsem poprvé zažil v Brně. A nakonec mně to i ostatní uvěřili, když odpoledne vyšly články skoro ve všech novinách.

Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 4,1 bodu Richterovy škály a jeho epicentrum se nacházelo až 20 km za Vídní.
Podle seismologů mělo zemětřesení sílu 4,1 bodu Richterovy škály a jeho epicentrum se nacházelo až 20 km za Vídní.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Nová Hradečná (CZ).

Datum: 17. 4. 2009

Poslední komentáře:

Autor: Ondřej
Text: V seznamu chybí úzkokolejná drážka s humánním pohonem, 3 točnami a zdviží ve staré čistírně odpadních vod v Praze - Bubenči, kde sloužila k vyvážení čistírenských kalů.
Číst

Autor: JzA
Text: Díky, opraveno.
Číst

Autor: Václav
Text: http://www.zanikleobce.cz/index.php?obec=15331
Číst

Autor: Michal
Text: Tady máte odkaz na komín Teplárny Brno-sever:
http://koda.kominari.cz/?action=karta&cislo=0013
Číst

Autor: Michal
Text: Nesprávně píšete o komínu teplárny Brno-sever s výškou 218m, komín cementárny byl zbořen 14.10.1999-viz: http://koda.kominari.cz/?action=karta&cislo=4323
Číst