Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Beskydské UFO
Stoka C02 pod Moravským náměstím
Železniční trať Brno–Jihlava
Lihovarský sklep v Přibyslavi
[R] Trig
Pasilský tunel
Sklepy hospody U veliké dýmky
Železniční trať Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku
Spojené uměleckoprůmyslové závody Brno
Úzkokolejka v továrně UP
Fotka

Vandr do Nováče


16. 5. 2015
Jak jsme se domluvili v zimě, s příchodem jara jsme společně s Terkou, Eunikou, Nelleke, Pavlem a Zuzkou zamířili do Nového Města nad Metují, abychom strávili víkend v probouzející se přírodě, ale taky trošku ve městě a podzemí. A protože jsem v Nováči byl jen jednou před léty, bla to pro mě také výprava průzkumná.

Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.

Od prvních okamžiků se nesl víkend ve východníh Čechách ve slavnostně jarním duchu. V pátek 16. května jsem už za tmy vystoupil na nádraží v Novém Městě nad Metují, abych prošel usínajícím městem, okolo první české továrny na hodinky, přes ztichlé náměstí a Metuji na dně skalnatého údolí a na druhém konci vyšel z města a jal se hledat malou skupinku kamarádů ukrytou kdesi pod čerstvým listím stromů, které intenzivně voněly jarem. Nejprve jsem ucítil kouř ohně a až po chvíli našel tři tiše promlouvající postavy u kamenného pomníku nad městem pod Husovou lípou.

Sobota se nesla ve znamení průzkumu okolí města a míst, jimiž kráčely dětské botičky malé Terezky Kalábové. Prohlédli jsme si urbexově opuštěné koupaliště na kraji města a novoměstský zámek se všemi jeho zákoutími, kam až se dalo prolézt, včetně upravených zahrad (tam jsem nikdy předtím nebyl) obdařených výtvory slovutného architekta Dušana Jurkoviče.

Pokračovali jsme kolem městské části s podivným názvem Spy a dále údolím Janovského potoka až do zajímavé vesnice Slavoňova. Ještě předtím jsme si dopřáli na břehu Zákravské přehrady občerstvení, za které by se nemusel stydět ani Édouard Manet (nicméně děvčata zůstala plně oděna, vysvlékl jsem se jen já za účelem koupele v zelené lesní vodě).

Slavoňov je nejen místem, kde Terezka chodila do školy, ale rovněž obcí s úžasným roubeným kostelíkem, ke kterému přináleží hřbitov a romantická zvonice, do níž bylo výjímečně možné nahlédnout a strávit polední vrcholení mezi bronzovými zvony.

Zpáteční cesta Klopotovským údolím nás obšťastnila prohlídkou historické štoly alias Mertovy díry a po návratu do města též prohlídkou kaple 14 svatých pomocníků (což je poměrně vzácné zasvěcení, se kterým jsem se naposledy setkal u kostela v Abertamech loni na Silvestra). A přestože akce slibovala ještě zajímavé pokračování v neděli, pracovní povinnosti nakonec převážily a mně nezbylo, než vyrazit na poslední vlak, který mě, jako obvykle, dovezl až domů.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Оттук (KG).

Datum: 21. 8. 2009

Poslední komentáře:

Autor: alena
Text: Svého času ve Vlněně realizovali svá umělecká díla tvůrci artprotisů.Nabízímm ke poupi dílo Evy Trizuljakové Morena I.Z roku 1977.Nehodil by se do vzpomínkové expozice?
Číst

Autor: Miroslava Gregušová
Text: Jsem nar. v r.1937 a jezdívali jsme Líšenkou za války i po válce.Jediná má silná vzpomínka na jízdu z Brna na zastávku Holcova se uskutečnila někdy po osvobození v roce 1945. jezdil tam vláček s vozy vybavenými jako 1.tř.pro nás t.zv. blešáky. V nádražní budově se prodávaly lístky. Do kdy jezdil vláček si nepamatuji. Proč tato jízda byla pro mě nezapomenutelná? Vznikl tam hluk, nevím jestli od lokomotivy nebo něčeho jiného, ale moc mě vyděsil, protože mi připomněl nálet na Ostmarku, z kterého jsem se ještě tehdy nevzpamatovala. Bydleli jsme ve Slatině a při náletu jsme byli s maminkou ve sklepě a vše se s námi hýbalo jako o zemětřesení. ( Z Holcové jsme chodili pěšky na ul. Krejčího do Slatiny.) Vzhledem k mému věku už vám k tématu nemám co říct.
Číst

Autor: Gilotina
Text: Nedávno jsme zde byli o mezi 2-3 hodinou ranní vyvolávat duchy. To co se nám té noci stalo se mi dokola honí hlavou, neuvěřitelné ale kdo nevěří může se o paranormalitě v téhle budově přesvědčit sám na vlastní oči a uši. Brrr
Číst

Autor: Marie
Text: Lze volat na -O2- 602585038,děkuji,m
Číst

Autor: Marie
Text: Komentář na trochu jinak a sice, Vlněna,vyráběla Tapiko-koberečky apod.,nelze se dopátrat něž, zkouším takto.Chybí mi k dokončení "RIO" koberce, sv. tyrkysové a stř. modré,dále jsem pozbyla 2 svazky na obšití stř. modré.Prosím nabídněte.Děkuji za ochotu,Marie
Číst