Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Dům U sedmi Švábů
Dětská železnice v Užhorodě
Podzemní pískovna Indiánka
Prokopova vila
Stínadelské šestnáctero
Dělnická kolonie Pod kopcem
Rodinný dům Provazníkova 79
Rodinný dům Provazníkova 77
Rodinný dům Provazníkova 75
Rodinný dům Provazníkova 73
Fotka

Vandr do Nováče


16. 5. 2015
Jak jsme se domluvili v zimě, s příchodem jara jsme společně s Terkou, Eunikou, Nelleke, Pavlem a Zuzkou zamířili do Nového Města nad Metují, abychom strávili víkend v probouzející se přírodě, ale taky trošku ve městě a podzemí. A protože jsem v Nováči byl jen jednou před léty, bla to pro mě také výprava průzkumná.

Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.

Od prvních okamžiků se nesl víkend ve východníh Čechách ve slavnostně jarním duchu. V pátek 16. května jsem už za tmy vystoupil na nádraží v Novém Městě nad Metují, abych prošel usínajícím městem, okolo první české továrny na hodinky, přes ztichlé náměstí a Metuji na dně skalnatého údolí a na druhém konci vyšel z města a jal se hledat malou skupinku kamarádů ukrytou kdesi pod čerstvým listím stromů, které intenzivně voněly jarem. Nejprve jsem ucítil kouř ohně a až po chvíli našel tři tiše promlouvající postavy u kamenného pomníku nad městem pod Husovou lípou.

Sobota se nesla ve znamení průzkumu okolí města a míst, jimiž kráčely dětské botičky malé Terezky Kalábové. Prohlédli jsme si urbexově opuštěné koupaliště na kraji města a novoměstský zámek se všemi jeho zákoutími, kam až se dalo prolézt, včetně upravených zahrad (tam jsem nikdy předtím nebyl) obdařených výtvory slovutného architekta Dušana Jurkoviče.

Pokračovali jsme kolem městské části s podivným názvem Spy a dále údolím Janovského potoka až do zajímavé vesnice Slavoňova. Ještě předtím jsme si dopřáli na břehu Zákravské přehrady občerstvení, za které by se nemusel stydět ani Édouard Manet (nicméně děvčata zůstala plně oděna, vysvlékl jsem se jen já za účelem koupele v zelené lesní vodě).

Slavoňov je nejen místem, kde Terezka chodila do školy, ale rovněž obcí s úžasným roubeným kostelíkem, ke kterému přináleží hřbitov a romantická zvonice, do níž bylo výjímečně možné nahlédnout a strávit polední vrcholení mezi bronzovými zvony.

Zpáteční cesta Klopotovským údolím nás obšťastnila prohlídkou historické štoly alias Mertovy díry a po návratu do města též prohlídkou kaple 14 svatých pomocníků (což je poměrně vzácné zasvěcení, se kterým jsem se naposledy setkal u kostela v Abertamech loni na Silvestra). A přestože akce slibovala ještě zajímavé pokračování v neděli, pracovní povinnosti nakonec převážily a mně nezbylo, než vyrazit na poslední vlak, který mě, jako obvykle, dovezl až domů.

Zpět

Komentáře:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Leoš Fučík
Text: Připravujeme Památník vojenksé vlakové pošty Montursdepo
www.vojenskavlakovaposta.org
fucik.leos@gmail.com
Číst

Autor: A
Text: Vila hořela, stav je bídný. Vstup na vlastní nebezpečí.
Číst

Autor: HonzaXXII
Text: Jen drobná oprava - ty fotky rozhodně nejsou z roku 1981. V tom roce se teprve začalo sídliště stavět. Vzhledem k postupu výstavby jde buď o rok 1985, nebo 1986. Ten "pohled na ulici procházející kolonií v počátku demolice" je zřejmě starší, ale jinak ne. P.S: Jako obyvateli Vinohrad mi vteřinu nevadí, že provizorní kolonie byla nahrazena moderním sídlištěm. Samozřejmě ale pár těch domů mohlo zůstat (přinejmenším ty v prostoru dnešního pohádkového hřiště nezavazely ani panelákům, ani kolektorům), a nic by se nestalo.
Číst

Autor: JUDr. Jaromír Jun
Text: Nenalezl jsem tel. kontakt na žst. NMNM a proto píši. Dnes 10.3.2018 v 19.00 hod. moje manželka zapomněla na sedadla v čekárně černé prstové rukavice. Prosím o jejich uložení na jméno Jiřina Junová Žďár n. S., abychom je mohli příležitostně převzít.
Děkuji a jsem s pozdravem JUDr. Jar. Jun
Číst

Autor: Milan Budinsky
Text: Dobrý den. Děkuji za poučné čtení. Někdy okolo roku 1960 došlo na nádraží Královo Pole k relativně velké železniční nehodě, kdy ze stanice Česká ujela nebrzdící souprava i s lokomotivou a na začátku nádraží pod mostem vše vykolejilo. Je někde o tom nějaká zpráva? Já nic nenašel. Děkuji MB
Číst