Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Nejnovější články na webu Druhé Brno
Чернівці
Černovické metro
Чернівці (žst)
Štola Kašpara Pluha Horní Slavkov
Чернівці-Південна (žst)
Ягільниця (žst)
Železniční trať Brno – Trenčianská Teplá
[R] getwd
Sklepení nad Novobranskou ulicí
Fotka

Vandr do Nováče


16. 5. 2015
Jak jsme se domluvili v zimě, s příchodem jara jsme společně s Terkou, Eunikou, Nelleke, Pavlem a Zuzkou zamířili do Nového Města nad Metují, abychom strávili víkend v probouzející se přírodě, ale taky trošku ve městě a podzemí. A protože jsem v Nováči byl jen jednou před léty, bla to pro mě také výprava průzkumná.

Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.

Od prvních okamžiků se nesl víkend ve východníh Čechách ve slavnostně jarním duchu. V pátek 16. května jsem už za tmy vystoupil na nádraží v Novém Městě nad Metují, abych prošel usínajícím městem, okolo první české továrny na hodinky, přes ztichlé náměstí a Metuji na dně skalnatého údolí a na druhém konci vyšel z města a jal se hledat malou skupinku kamarádů ukrytou kdesi pod čerstvým listím stromů, které intenzivně voněly jarem. Nejprve jsem ucítil kouř ohně a až po chvíli našel tři tiše promlouvající postavy u kamenného pomníku nad městem pod Husovou lípou.

Sobota se nesla ve znamení průzkumu okolí města a míst, jimiž kráčely dětské botičky malé Terezky Kalábové. Prohlédli jsme si urbexově opuštěné koupaliště na kraji města a novoměstský zámek se všemi jeho zákoutími, kam až se dalo prolézt, včetně upravených zahrad (tam jsem nikdy předtím nebyl) obdařených výtvory slovutného architekta Dušana Jurkoviče.

Pokračovali jsme kolem městské části s podivným názvem Spy a dále údolím Janovského potoka až do zajímavé vesnice Slavoňova. Ještě předtím jsme si dopřáli na břehu Zákravské přehrady občerstvení, za které by se nemusel stydět ani Édouard Manet (nicméně děvčata zůstala plně oděna, vysvlékl jsem se jen já za účelem koupele v zelené lesní vodě).

Slavoňov je nejen místem, kde Terezka chodila do školy, ale rovněž obcí s úžasným roubeným kostelíkem, ke kterému přináleží hřbitov a romantická zvonice, do níž bylo výjímečně možné nahlédnout a strávit polední vrcholení mezi bronzovými zvony.

Zpáteční cesta Klopotovským údolím nás obšťastnila prohlídkou historické štoly alias Mertovy díry a po návratu do města též prohlídkou kaple 14 svatých pomocníků (což je poměrně vzácné zasvěcení, se kterým jsem se naposledy setkal u kostela v Abertamech loni na Silvestra). A přestože akce slibovala ještě zajímavé pokračování v neděli, pracovní povinnosti nakonec převážily a mně nezbylo, než vyrazit na poslední vlak, který mě, jako obvykle, dovezl až domů.

Zpět

Komentáře:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Kozlany (CZ).

Datum: 26. 9. 2009

Poslední komentáře:

Autor: Pavel Š Mostecký
Text: Sice jde o chráněnou kulturní památku, ale jak to tak vypadá, za nějký čas už nebude "co chránit"?! ;)
Číst

Autor: Ota Zelenka
Text: Tak přesně v těchto prostorách, které se nacházejí na fotodokumentaci jsem pobýval den co den rok a půl 1980-1981. Uplně mě přešel mráz po zádech...Za tím agregátem byla ještě jedna místnost, která je ale už zazděná...tam jsme měli sklad. Pokračující devastace všech místností je zcela patrná v porovnáním s fotkami z "Fortifikace". I tak za ně díky, přece jenom jsem tam nechal kus života...
Číst

Autor: Ďábel
Text: Ta předposlední fotka je skvělá, jak z úvodních titulků Jamese Bonda.
Číst

Autor: Michal Kučera
Text: Dobrý den, všem příznivcům dráhy! Dovolím si vložit poznatek k bývalé vlečce v Jičíně do zanikého podniku Dřevona n.p., později VČDZ (Východočeské dřevařské závody). Původně vlečka měla 2 kusé koleje, obě kryté výkolejkami. Později byla používána jen jedna kolej. Ta druhá byla snesena a výměna byla trvale uzamčena v poloze na "pravou" kolej. Ještě v 1. polovině 90. let byla vlečka obsluhovaná jičínskou zálohou. Většinou se jednalo o přísun loženého vozu s řezivem. Frekvence obsluhy byla nízká (cca 1 - 2x týdně po 1 voze)a po vyložení prázdný vůz ven. Vrata vlečky byly dřevěné, jednokřídlé a posunovač si je obsluhoval sám, někdy i za asistence vrátného. Ve 2. polovině 90. let byla vlečka uzavřena a podnik zrušen. Při rekonstrukci kolejiště os.nádraží byla vyhýbka odstraněna. Nyní v prostoru vlečky se nachází obchod drogerie, Penny market a nové řadové garáže. Pozn.: klíče od výměny vydával výpravčí vedoucímu posunu, záloha na vlečku vůz sunula většinou po 15. koleji, po ukončení manipulace se klíč vrátil výpravčímu do dopravní kanceláře. MK
Číst

Autor: Jarczek
Text: Dobrý den. Máte prosím aktuální informace o Kozubníku???.. Má tam cenu jet nebo už se tam staví a opravuje.. Chtěl bych hlavně k bazénu a do hotelu
Číst