Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Důlní drážka ve Fond-de-Gras
Úzkokolejka cihelny v Polomi
Tiskárna Typia
Mlýn Nad jazerom v Košicích
Immerův seznam úzkokolejek
Kaple sv. Františka Xaverského v Muzlově
Rodinný dům Poděbradova 23
Podzemí Přeskače
Sklepy pivovaru Moravia
Minérské chodby pod Smetanovými sady
Fotka

Vandr do Nováče


16. 5. 2015
Jak jsme se domluvili v zimě, s příchodem jara jsme společně s Terkou, Eunikou, Nelleke, Pavlem a Zuzkou zamířili do Nového Města nad Metují, abychom strávili víkend v probouzející se přírodě, ale taky trošku ve městě a podzemí. A protože jsem v Nováči byl jen jednou před léty, bla to pro mě také výprava průzkumná.

Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Panorama Nového Města nad Metují zhruba od Husovy lípy.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Kostel, hřbitov a zvonice ve Slavoňově. Při troše štěstí lze proniknout do všech tří.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Eunika na lávce před Mertovou dírou. Podle pověsti vedla štola až do novoměstského zámku.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.
Nádraží v Novém Městě nad Metují patří k tradičnímu dědictví drážní architektury.

Od prvních okamžiků se nesl víkend ve východníh Čechách ve slavnostně jarním duchu. V pátek 16. května jsem už za tmy vystoupil na nádraží v Novém Městě nad Metují, abych prošel usínajícím městem, okolo první české továrny na hodinky, přes ztichlé náměstí a Metuji na dně skalnatého údolí a na druhém konci vyšel z města a jal se hledat malou skupinku kamarádů ukrytou kdesi pod čerstvým listím stromů, které intenzivně voněly jarem. Nejprve jsem ucítil kouř ohně a až po chvíli našel tři tiše promlouvající postavy u kamenného pomníku nad městem pod Husovou lípou.

Sobota se nesla ve znamení průzkumu okolí města a míst, jimiž kráčely dětské botičky malé Terezky Kalábové. Prohlédli jsme si urbexově opuštěné koupaliště na kraji města a novoměstský zámek se všemi jeho zákoutími, kam až se dalo prolézt, včetně upravených zahrad (tam jsem nikdy předtím nebyl) obdařených výtvory slovutného architekta Dušana Jurkoviče.

Pokračovali jsme kolem městské části s podivným názvem Spy a dále údolím Janovského potoka až do zajímavé vesnice Slavoňova. Ještě předtím jsme si dopřáli na břehu Zákravské přehrady občerstvení, za které by se nemusel stydět ani Édouard Manet (nicméně děvčata zůstala plně oděna, vysvlékl jsem se jen já za účelem koupele v zelené lesní vodě).

Slavoňov je nejen místem, kde Terezka chodila do školy, ale rovněž obcí s úžasným roubeným kostelíkem, ke kterému přináleží hřbitov a romantická zvonice, do níž bylo výjímečně možné nahlédnout a strávit polední vrcholení mezi bronzovými zvony.

Zpáteční cesta Klopotovským údolím nás obšťastnila prohlídkou historické štoly alias Mertovy díry a po návratu do města též prohlídkou kaple 14 svatých pomocníků (což je poměrně vzácné zasvěcení, se kterým jsem se naposledy setkal u kostela v Abertamech loni na Silvestra). A přestože akce slibovala ještě zajímavé pokračování v neděli, pracovní povinnosti nakonec převážily a mně nezbylo, než vyrazit na poslední vlak, který mě, jako obvykle, dovezl až domů.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Cieszyn (PL).

Datum: 28. 11. 2007

Poslední komentáře:

Autor: PETR HAVRANEK ,DiS
Text: Dobrý den,
jmenuji se Petr Havránek, je mi 49, let. Mám šestiletého synka Kristiánka. Měl bych zájem u Vás v Zábřehu na Moravě v Olmě pracovat jako dělník u výrobní linky. Nyní bydlím v Šumperku, nemám problém dojíždět. Mohu dělat 12tky den a noc . Pracoval jsem v ZOŘE .Zkušenosti s pásovou výrobou LINKY mám,Pokud máte volné místo, prosím dejte mi vědět písemně.
Moc Vám předem děkuji,
PETR HAVRANEK
Vikýřovická 1495
78701 Šumperk
dokufilm@seznam.cz
Mám i potravinářský průkaz -na dobu neurčitou.
Číst

Autor: pcp
Text: Pěkný. Pamatuju na zběsilou párty, kterou jsme dělali v roce 2003 v jedné z těch budov, ještě když tam kámoši měli zkušebnu.
Číst

Autor: Martin
Text: cca od roku 2010/2011 jezdi parkova "detska" zeleznice za Olympii, coz by slo povazovat za ekvivalent "stálé dráhy sloužící dětem nebo dokonce provozované alespoň částečně dětmi." s time ze vetsina cetujicich jsou deti vcetne nadsenych tatinku a draha je obsluhovana do velke miry mladezi... nekteri ze starsich "domacich" by o draze na BVV mohli neco vedet, kazdopadne diky za fajn clanek
Číst

Autor: Unčovský
Text: Triangl býval uzavřený. Když nešla na dolním točna, tak jsme tam jezdili točit lokomotivy.
Číst

Autor: Marek Stahl
Text: Co se týče obsluhy, nepravidelně do Zbrojovky zajížděly soupravy ve složení podnikové 700.636-4 a několika kotlových vozů. Po odprodání lokomotivy do SEP Brno tam asi před ukončením provozu zajížděly zálohy z Maloměřic.
Číst