Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Prostřední tunel Ivanovického potoka
Beskydské UFO
Stoka C02 pod Moravským náměstím
Železniční trať Brno–Jihlava
Lihovarský sklep v Přibyslavi
[R] Trig
Pasilský tunel
Sklepy hospody U veliké dýmky
Železniční trať Lipová Lázně – Javorník ve Slezsku
Spojené uměleckoprůmyslové závody Brno
Fotka

Zrušení pily v Adamově


10. 3. 2014
Pila v Adamově končí. Ustanou tak přepravy dřeva po železnici, po zrušení vlečky do strojíren to jediné, co v našem městě udržovalo v chodu nákladní železniční dopravu. Současně však po letech nový majitel části strojíren - firma Expono steelforce obnovuje část původní strojírenské vlečky a dochází tak k nečekané změně: dřevo, které se v lesích bude vždycky kácet, z kolejí mizí a dávno mrtvá vlečka do strojíren, od které to již nikdo nečekal, se probouzí k novému životu.

Události jara 2014 jsou z železničního hlediska v Adamově pesimistické i optimistické současně. Když téměř po 20 letech nečekaně ožila vlečka do strojíren a začalo se zdát, že význam stanice Adamov pro nákladní přepravu významně vzroste, oznámila stejně nečekaně Mendelova univerzita coby provozovatel zdejšího expedičního skladu dřeva (kterému nikdo neřekne jinak než pila) ukončení provozu a tedy také přeprav dřeva.

Je tomu už pár let, co jsem chodíval večer s kamarády na nádraží sledovat posun nákladních vozů mezi pilou a odstavnými kolejemi, přemýšlel, proč jednou přijede loudavým tempem s manipulačním vlakem žehlička s legem neboli kočkopes a jindy jenom kocour a poslouchal nesrozumitelné a magicky znějící povely, které odsekávali zarostlí muži za soumraku do chrchlajících vysílaček. Večerní »manipuláky« byly svého druhu kulturní událostí. Sešlo se nás na lávce nad nádražím občas několik známých nadšenců, bavili jsme se o tom, co budeme podnikat a sledovali vagónky pod sebou jako to dělají menší děti na koberci v obýváku se svými modely. Mezitím, co se nad námi stmívalo, pronikali jsme do tajů železničního provozu, sledovali vlaky někdy dlouhé, jindy třeba jen s jedním či dvěma vozy, které přivážely a odvážely zboží z adamovské pily, blanenských strojíren nebo sila, chemičky v Rájci a skladů ve Skalici a snili jsme o dobách minulých, kdy jen do strojíren v Adamově jezdily dva takové manipulační vlaky denně, o zbývajících stanicích nemluvě.

Když jsem si přečetl zprávu o zrušení vlečky na pilu, na chvíli jsem se ve vzpomínkách vrátil do doby, kdy mně bylo 19 a dole jezdily vláčky, zatlačil jsem slzu a druhý den jsem se šel s vlečkou rozloučit. Na koleji stál poslední vagón, určený pro naložení zbytků dřeva, jež v areálu zbyly, a poprvé v životě mě z pily nikdo nevyhodil.

Myslel jsem si, že železniční přeprava dřeva z pily není ohrožena, neboť stromy se budou kácet vždycky. Po vagónech, které z Adamova každý den odjíždělay, je ale najednou veta.
Myslel jsem si, že železniční přeprava dřeva z pily není ohrožena, neboť stromy se budou kácet vždycky. Po vagónech, které z Adamova každý den odjíždělay, je ale najednou veta.

Související články:
Téma:
Vlečka Adamov - pila
Vlečka do areálu brněnské Mendelovy univerzity byla do roku 2014 téměř denně používána pro odvoz dřeva z pokácených zpracovaných stromů.…

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Žimrovice (CZ).

Datum: 30. 8. 2007

Poslední komentáře:

Autor: jaro
Text: Hore na bunkri-VS som slúžil ako rádiový mechanik v rokoch 1968-1969.Dieľňu sme mali na dolu na rote.Moji mazáci boli Miroslav Antal a Jan Skřivánek.Spolubojovníci:Arnošt Uher,František Bláha a Jan Havelka.Neskôr som bol na vysielačoch vo Vinici.Tie stožiare bolo pekne vidieť z dialnice,ale už sú dávno preč..
Číst

Autor: alena
Text: Svého času ve Vlněně realizovali svá umělecká díla tvůrci artprotisů.Nabízímm ke poupi dílo Evy Trizuljakové Morena I.Z roku 1977.Nehodil by se do vzpomínkové expozice?
Číst

Autor: Miroslava Gregušová
Text: Jsem nar. v r.1937 a jezdívali jsme Líšenkou za války i po válce.Jediná má silná vzpomínka na jízdu z Brna na zastávku Holcova se uskutečnila někdy po osvobození v roce 1945. jezdil tam vláček s vozy vybavenými jako 1.tř.pro nás t.zv. blešáky. V nádražní budově se prodávaly lístky. Do kdy jezdil vláček si nepamatuji. Proč tato jízda byla pro mě nezapomenutelná? Vznikl tam hluk, nevím jestli od lokomotivy nebo něčeho jiného, ale moc mě vyděsil, protože mi připomněl nálet na Ostmarku, z kterého jsem se ještě tehdy nevzpamatovala. Bydleli jsme ve Slatině a při náletu jsme byli s maminkou ve sklepě a vše se s námi hýbalo jako o zemětřesení. ( Z Holcové jsme chodili pěšky na ul. Krejčího do Slatiny.) Vzhledem k mému věku už vám k tématu nemám co říct.
Číst

Autor: Gilotina
Text: Nedávno jsme zde byli o mezi 2-3 hodinou ranní vyvolávat duchy. To co se nám té noci stalo se mi dokola honí hlavou, neuvěřitelné ale kdo nevěří může se o paranormalitě v téhle budově přesvědčit sám na vlastní oči a uši. Brrr
Číst

Autor: Marie
Text: Lze volat na -O2- 602585038,děkuji,m
Číst