Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Stínadelské šestnáctero
Dělnická kolonie Pod kopcem
Rodinný dům Provazníkova 79
Rodinný dům Provazníkova 77
Rodinný dům Provazníkova 75
Rodinný dům Provazníkova 73
Rodinný dům Provazníkova 71
Rodinný dům Provazníkova 69
Rodinný dům Provazníkova 67
Rodinný dům Provazníkova 65
Fotka

Ze Zlatexu do Jakartovic


16. 2. 2014
Zlatex.Zajímavý industriálně-urbexový objev se nám podařil společně s Drobkem a Honzou po cestě z Muny do Jakartovic, kde jsme plánovali dočasně opustit na nádraží náš oblibený stroj - Škodu 120 l po dědečkovi a rozloučit se s železniční drahou č. 314, která vedla kdysi z Opavy do Horního Benešova, aby byla později zkrácena do Svobodných Heřmanic, Jakartovic a nakonec zrušena docela.

Pozůstatky továrny Zlatex ve Zlatých Horách.
Pozůstatky továrny Zlatex ve Zlatých Horách.
Skladovací hala bývalého Zlatexu.
Skladovací hala bývalého Zlatexu.
Chodba s píchačkami se vrací do lůna přírody.
Chodba s píchačkami se vrací do lůna přírody.

Na cestu z Muny do Jakartovic jsme si vybrali starou škodovku nejen proto, že je na Muně k dispozici a rádi proháníme letité stroje, ale také proto, že jsme měli v úmyslu auto ponechat v Jakartovicích na nádraží a pokračovat vlakem do Opavy a domů. Vyzvedne je příští týden Sova, až pojede v protisměru, z Havířova na Munu. Díky tomu jsme si u silnice na okraji Zlatých hor směrem na Vrbno pod Pradědem všimli vyzývavého komína trčícího mlčenlivě k zatažené zimní obloze. Naváhali jsme autem odbočit a podívat se blíž - pod komínem se objevila opuštěná textilka se zajímavou historií, přímo lákající k návštěvě.

Protože o samotné továrně Zlatex pojednává jiný článek, popíšu jen, že jsme průzkumem opuštěné a zanedbané továrny, která za dramatických okolností zkrachovala před několika lety, strávili víe než hodinu. A bylo by na co koukat ještě déle, kdybychom nemuseli do Jakartovic, kde už na nás čekal na své smutné konečné motoráček do Opavy. Po této trati jsem v životě jel jenom jednou na slezském vandrování s Bantem a už tehdy byla krásná.

Železniční trať 314 měla být od první změny jízdního řádu v březnu definitivně uzavřena pro osobní dopravu, nicméně osud se později vyvíjel jinak a vlaky v roce 2014 na trati stále jezdí. To jsme ale tou dobou ještě netušili a tak jsme v dojetí opustili bělostnou škodovku z 80. let na opuštěném nádraží v Jakartovicích a ještě o pár let starším motoráčkem se vydali po stopách živoucí historie až do Opavy. Beznadějně zatažená obloha se nakonec setměla a tak jsme ze stále ještě nedoceněného města u polských hranic vyrazili na dlouhou cestu přes Ostravu domů.

Více o textilce Zlatex si přečtěte zde.

Prázdno v duši i v sudu.
Prázdno v duši i v sudu.
Auto jsme nechali na týden za nádražím v Jakartovicích. Snad se mu tady nic nestane.
Auto jsme nechali na týden za nádražím v Jakartovicích. Snad se mu tady nic nestane.

Související články:
Téma:
Zlatex
Původní textilní továrna Fabrik der Bandweberei Josef Adensamer neboli tkalcovna hedvábí vyrostla na jižním okraji Zlatých Hor v roce 1890 jako pobočka větší…
Téma:
Muna Mikulovice
Historie Muniční továrna, skladiště a později rovněž zajatecký tábor Muna byl vybudován po roce 1938 v důsledku obsazení československého pohraničí Třetí říší…

Zpět

Komentáře:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Acab
Text: Policajti a security už tam nejezdí... Tam už není co ukrást
Číst

Autor: Vladimír FULKA
Text: Zdravím vás.Zažil jsem loni u Porticia.Stejný systém opevnění pobřeží.2x upevnění pro kanóny a 3x pro kulometnou obranu.Ty výklenky sloužily jako zásobníky pro munici do jednotlivých zbraní.Také tam byla podzemní spojovací,,sapa"-ve které jsem dík nedostatku světla havaroval,zničil ruce a fotoaparát.Ale stálo to za objev!!!Zdraví Vladimír.
Číst

Autor: Pepi Šlesinger
Text: Přeji dobrý den, možná nosím dříví do lesa ale doporučuji knížečku pana Přemysla Dížky Proměny století a to díl o Husovicích. Je zde zveřejněno 7 dobových fotografií této kolonie. Škoda tak krásných míst. :-(
Číst

Autor: Roman
Text: Nevite nekdo, kdo to v soucasne dobe vyklizi? Byl jsem nedavno v pozemnich objektech, ale dosla mi baterka, tak jsem se nedostal do pozdemniho objektu. Jel jsem tam pred par dny a nekdo to tam vyklizi. Asi jsem zavahal a nebude tam nic k videni.
Číst

Autor: Roman
Text: Nezasel by nekdo? Nehce se mi samotnemu...
Číst