Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Úzkokolejka Hlinsko - kamenolom
Vlečka Ondřejovice - strojírny
Ondřejovice (žst)
Budova homogenizace v Pisárkách
Kalendář Druhé Brno 2019
Sklepy pod náměstím Na Marku
Podzemní rafinérie Havlíčkův Brod
Текстиль (žzast)
Letní kino v Dušanbe
Rozvodna továrny Kras
Fotka

Ze Zlatexu do Jakartovic


16. 2. 2014
Zlatex.Zajímavý industriálně-urbexový objev se nám podařil společně s Drobkem a Honzou po cestě z Muny do Jakartovic, kde jsme plánovali dočasně opustit na nádraží náš oblibený stroj - Škodu 120 l po dědečkovi a rozloučit se s železniční drahou č. 314, která vedla kdysi z Opavy do Horního Benešova, aby byla později zkrácena do Svobodných Heřmanic, Jakartovic a nakonec zrušena docela.

Pozůstatky továrny Zlatex ve Zlatých Horách.
Pozůstatky továrny Zlatex ve Zlatých Horách.
Skladovací hala bývalého Zlatexu.
Skladovací hala bývalého Zlatexu.
Chodba s píchačkami se vrací do lůna přírody.
Chodba s píchačkami se vrací do lůna přírody.

Na cestu z Muny do Jakartovic jsme si vybrali starou škodovku nejen proto, že je na Muně k dispozici a rádi proháníme letité stroje, ale také proto, že jsme měli v úmyslu auto ponechat v Jakartovicích na nádraží a pokračovat vlakem do Opavy a domů. Vyzvedne je příští týden Sova, až pojede v protisměru, z Havířova na Munu. Díky tomu jsme si u silnice na okraji Zlatých hor směrem na Vrbno pod Pradědem všimli vyzývavého komína trčícího mlčenlivě k zatažené zimní obloze. Naváhali jsme autem odbočit a podívat se blíž - pod komínem se objevila opuštěná textilka se zajímavou historií, přímo lákající k návštěvě.

Protože o samotné továrně Zlatex pojednává jiný článek, popíšu jen, že jsme průzkumem opuštěné a zanedbané továrny, která za dramatických okolností zkrachovala před několika lety, strávili víe než hodinu. A bylo by na co koukat ještě déle, kdybychom nemuseli do Jakartovic, kde už na nás čekal na své smutné konečné motoráček do Opavy. Po této trati jsem v životě jel jenom jednou na slezském vandrování s Bantem a už tehdy byla krásná.

Železniční trať 314 měla být od první změny jízdního řádu v březnu definitivně uzavřena pro osobní dopravu, nicméně osud se později vyvíjel jinak a vlaky v roce 2014 na trati stále jezdí. To jsme ale tou dobou ještě netušili a tak jsme v dojetí opustili bělostnou škodovku z 80. let na opuštěném nádraží v Jakartovicích a ještě o pár let starším motoráčkem se vydali po stopách živoucí historie až do Opavy. Beznadějně zatažená obloha se nakonec setměla a tak jsme ze stále ještě nedoceněného města u polských hranic vyrazili na dlouhou cestu přes Ostravu domů.

Více o textilce Zlatex si přečtěte zde.

Prázdno v duši i v sudu.
Prázdno v duši i v sudu.
Auto jsme nechali na týden za nádražím v Jakartovicích. Snad se mu tady nic nestane.
Auto jsme nechali na týden za nádražím v Jakartovicích. Snad se mu tady nic nestane.

Související články:
Téma:
Zlatex
Původní textilní továrna Fabrik der Bandweberei Josef Adensamer neboli tkalcovna hedvábí vyrostla na jižním okraji Zlatých Hor v roce 1890 jako pobočka větší…
Téma:
Muna Mikulovice
Historie Muniční továrna, skladiště a později rovněž zajatecký tábor Muna byl vybudován po roce 1938 v důsledku obsazení československého pohraničí Třetí říší…

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Vidnava (CZ).

Datum: 14. 2. 2010

Poslední komentáře:

Autor: Miroslav Immer
Text: Sestavuji také seznam jako byl Tyllerův. Mám registrováno 2356 úzkých v CZ a 574 v SK. Pro pokročilý věk (90) hledám někoho, kdo by byl schopen pokračovat. Prosím, ozvěte se, máte-li zájem.
Číst

Autor: Robert Fajman
Text: Prave pred hodinkou jsem se k nemu proklestil a tez jsem zasnul a smutnil, ze tak vekovita vzpominka na obor jinak velmi obdivovany a cteny - zeleznici, je zarostly, nijak neoznaceny a nutno se k nemu doslova na vlastni nebezpeci proklestil podel trati. Nebyt vaseho souhrnu, ani se mi nic nepodarilo kloudneho o Moravske transverzalni draze nalezti. Diky!
Číst

Autor: JzA
Text: Díky za komentáře. Datum 1981 jsem převzal od autora fotek, pana Filipa - samozřejmě je možné, že se zmýlil, ale pokud je má zaznamenané přímo na fotkách, moc pravděpodobné to není. Zkusím to upřesnit.
Číst

Autor: Ivo
Text: Kdo viděl v televizi bonusovou řadu seriálu Vyprávěj, konkrétně pak díl Mikulášova Hilda, mohl zaregistrovat, že je zde kolonie Hamburk zmiňována. Takže polovina 80. let souhlasí.
Číst

Autor: Dominik
Text: Nezná někdo nějaké další opuštěný areál okolo Brna? Jsem Velitelem jednoho Airsoftového týmu a hledáme nějaký areál nebo prostory pro cvičení a pořádání tématických her.
Když tak na mail armyaas95@gmail.com.

Díky všem
Číst