Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Spojené uměleckoprůmyslové závody Brno
Úzkokolejka v továrně UP
Odlehčovací komora Bítešská
Spalovna Chotíkov
Úzkokolejka Adamovských strojíren
Textilní továrna Kras
Colac (žst)
Rašelinová dráha v Osečné
Rodinný dům Jeronýmova 1
Úzkokolejka na Vlhké ulici
Fotka

Podzemí Pekařská 26


9. 11. 2013
Každodenní život ve velkoměstě přináší spousty nových podnětů. Město je hustě protkáno staletými stopami lidské přítomnosti nad zemí i pod ní a tak přesto, že se v Brně pohybuji od mala, teprve od chvíle, kdy jsem se do něj před rokem přestěhoval nastálo, můžu každý večer objevit nový kousek městského prostoru, ať už jde o neznámou ulici, továrnu nebo třeba sklepení. A jedno neznámé se odkrylo zrovna začátkem listopadu.

Dům č. 26 byl posledním jednopatrovým domem na Pekařské ulici v Brně.
Dům č. 26 byl posledním jednopatrovým domem na Pekařské ulici v Brně.
Obytný dům na Pekařské ulici 26 v Brně byl poslední jednopatrovou budovou celé ulice, která připomínala svou dispozicí historickou zástavbu v oblasti. Přestože pro člověka procházejícího po ulici nebyl dům zvlášť nápadný, při pohledu z výšky vystupoval nad domem z masy okolních budov zející otvor o výšce několika pater. Dům samotný pak oproti svému níže položenému sousedu vyčníval přibližně dva metry do Pekařské ulice, čímž dodržoval uliční čáru vzniklou při vybudování ulice v době baroka po skončení třicetileté války. Sám dům byl mladší a pocházel pravděpodobně z počátku 19. století.

Půl kilometru dlouhá zárubní zeď lemuje zadní trakty domů na Pekařské ulici. Téměř na každém dvorku je v ní vstup do podzemí.
Půl kilometru dlouhá zárubní zeď lemuje zadní trakty domů na Pekařské ulici. Téměř na každém dvorku je v ní vstup do podzemí.

Od většiny později postavených budov na Pekařské ulici se dům sbouraný v říjnu 2013 lišil nejen vzdáleností od středu ulice (všechny mladší budovy se v této části ulice stavěly dál od vozovky, čímž dochází už dvě staletí k postupnému rozšiřování ulice), ale také svojí výškou. Na první pohled totiž není patrné, že podlahy domu ležely přibližně o dva metry výše oproti současné niveletě chodníku, která vznikla zahloubením ulice (zárub) při její rekonstrukci v průběhu 19. století.

Novostavba bude zahloubená pod zem, současný terén je srovnán s ulicí. Původní niveletu naznačuje již jen kousíček opěrné zdi vpravo od žebříku.
Novostavba bude zahloubená pod zem, současný terén je srovnán s ulicí. Původní niveletu naznačuje již jen kousíček opěrné zdi vpravo od žebříku.

Stejně jako všechny domy na Pekařské ulici, skrýval i dům s orientačním číslem 26 v zadním traktu svůj dílek dlouhé zárubní zdi táhnoucí se skrytě středem bloků od nejvyšších domů na Husově ulici až k Mendlovu náměstí. Ulice Leitnerova překonává tuto zeď poměrně strmým schodištěm, na jiném veřejně přístupném místě se s ní nelze setkat, nicméně je spolehlivou zárukou mnoha podzemních prostor, které kolmou zeď využívají jako portál pro výstup na povrch. Prakticky za každým domem na Pekařské ulici se tak nachází menší či větší podzemí, mezi nejznámější patří tramvajová štola a podzemí bývalé továrny Fruta.

Jediný sklep, do kterého jsme se dostali, slouží jako útočiště stavařům. Div, že tu neležela nakousaná svačina.
Jediný sklep, do kterého jsme se dostali, slouží jako útočiště stavařům. Div, že tu neležela nakousaná svačina.

S kamarádem ¥ jsme do přístupné části tohoto podzemí pronikli v pozdní večer 9. listopadu 2013, kdy demolie domu postupně začala přecházet ve výstavbu nové budovy. Terén byl již z větší části odtěžen tak, že původní výška domu nebyla zjistitelná, poměrně snadno se ale pomocí stavebních žebříků dalo dostat ke dvojici dveří vedoucích do zárubní zdi. K našemu zklamání byly levé dveře uzamčeny, nicméně za pravýcm vstupem se skrývala místnot o rozměrech přibližně 3 m × 6 m, provizorně užívaná stavebními dělníky.

Příslib pokračování podzemního systému jsme nemohli využít. Větrací otvor vedoucí do nižších pater byl příliš úzký a dveře do vedlejšího sklepa zamčené.
Příslib pokračování podzemního systému jsme nemohli využít. Větrací otvor vedoucí do nižších pater byl příliš úzký a dveře do vedlejšího sklepa zamčené.

Téměř s jistotou lze tvrdit, že relativně malá zaklenutá místnost je pouze zlomkem složitějšího podzemního systému, který se v tomto místě nachází, neboť v levém zadním rohu je nápadný odvětrávací a možná také drenážní otvor vedoucí do nižších pater sklepení, připomínající svým stylem prostupy mezi patry v nedalekém podzemí Fruty. Svojí velikostí nám žel neumožnil protáhnout se do větší hloubky a tedy nezbývalo než další průzkumy ukončit.


Související články:
Velký sklep pod Římským náměstím
Téma:
Brněnské podzemí
Jako druhé největší české město má Brno co nabídnout nejen nad zemí, ale také pod ní. Nejde jen o známé kasematy na Špilberku nebo na počátku 21. století zpř…

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Pavel Spišák
Text: Přispěji svou troškou do mlýna. Na ulici U Vlečky jedna jsem vyrůstal. Pamatuji si tady i vagóny před domem. Takže vlečka nemohla být snesena dříve než kolem roku 1976. (jsem ročník 1968) Jinak bych si to nepamatoval. Ten podnik byl za mého dětství Moragro osevářský podnik. Nedaleko na ulici Dornych byla hospoda u Moragra. Dědeček tam seděl na vrátnici a babička tam uklízela a vydávala obědy.
Číst

Autor: Eva Mattušová
Text: V uliční funkcionalistické budově v nejvyšším patře byl sál a tam sídlila za 2. sv. války škola rytmiky paní Karly Hladké. Pod ním byly ještě místnosti, kde měla zřízenou kosmetiku, a dámy tam sedaly na venkovních terasách na slunku. Jako děti jsme tam po zrušení Sokola nějaký čas chodily cvičit. Známé školy rytmiky a gymnastiky byly v Brně tehdy tři:Andy Šartové, Elmarity Diviškové a právě Karly Hladké.
Číst

Autor: JzA
Text: Díky, na úzkokolejce Kateřina u Soosu jsem byl před 14 dny, chystám o ní článek v nejbližší době.
Číst

Autor: Adam
Text: Dobrý den,

na dovolené jsme jeli úzkokolejkou vedle rezervace SOOS, kterou jsem v seznamu nenašel: http://www.csimc.cz/soos.php
Číst

Autor: Bizon
Text: Je to drážka tady 49.2969558N, 16.6498769E nebo jde ještě o nějakou jinou?
Číst