Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Stínadelské šestnáctero
Dělnická kolonie Pod kopcem
Rodinný dům Provazníkova 79
Rodinný dům Provazníkova 77
Rodinný dům Provazníkova 75
Rodinný dům Provazníkova 73
Rodinný dům Provazníkova 71
Rodinný dům Provazníkova 69
Rodinný dům Provazníkova 67
Rodinný dům Provazníkova 65
Fotka


3. 11. 2013
Brněnská Zbrojovka nepatří k nejstarším průmyslovým podnikům moravské metropole, nicméně přestože jí není ještě ani 100 let, svojí velikostí a zádumčivou polohou mezi starým a novým tokem řeky Svitavy a železničním pletencem maloměřického a židenického nádraží přitahovala moji pozornost nejméně od roku 2007. Tehdy jsme s Kawi vyrazili pořídit několik prvních fotek ze břehu řeky, netušíce, že o 7 let později se dostaneme za bránu rozlehlého a tajemného areálu.

V dubnu 2007 za zdmi Zbrojovky ještě doznívalo hučení strojů. Výroba tu skončila před necelým rokem…
V dubnu 2007 za zdmi Zbrojovky ještě doznívalo hučení strojů. Výroba tu skončila před necelým rokem…

Protože podrobný článek o brněnské Zbrojovce, její historii, současném stavu a blízké budoucnosti chystám pod příslušným statickým tématem, zmíním se jen krátce, jak jsme poprvé pronikli za funkcioanlistickou bránu někdejšího největšího zbrojního závodu v Československu.

Chmurnou neděli 3. listopadu 2014 jsme věnovali především průzkumu Vlněny, jak jsem popsal v předchozím článku. Protože jsme toho ale s ¥ neměli dost, nebo právě proto, že nás romantika chátrajícího průmyslu povzbudila k dalším objevům, zamířili jsme v pozdním odpoledni spadaným listím na chodnících ještě do Židenic, kde těsně za premonstrátským klášterem na Lazaretní ulici stojí zvláštní brána s věží a administrativní budovou někdejší brněnské chlouby - Zbrojovky. Továrna samotná pochází z prvních roků Československé republiky, brána však byla postavená až později, za 2. světové války.

Jednoznačně dominantním architektonickým prvkem továrny je válcovitá věž vodojemu. Na její plošině umístěné směrem ven k řece, stával za války voják se samopalem a hlídal neproniknutelnost továrních zdí.
Jednoznačně dominantním architektonickým prvkem továrny je válcovitá věž vodojemu. Na její plošině umístěné směrem ven k řece, stával za války voják se samopalem a hlídal neproniknutelnost továrních zdí.

Ačkoliv podnik ukončil definitivně výrobu v roce 2006 a na místě nádherného továrního areálu se plánuje výstavba obytné čtvrti, je areál stál hlídaný a mezi kulisami chátrajících budov, zařízení a vleček střídavě (ne)fungují desítky menších firem. Zvláštní atmosféru dodávají bludišti továrních hal, ramp, potrubí, kolejí a ulic o velikosti menšího města stovky odstavených aut, která sem postupně naváží a jako umírající inventář náhradních dílů skladuje místní autosprávkařská firma. Tlející vraky jsou o to zajímavější, že jde většinou o vozy výjímečné svojí cenou nebo specifickým využitím. Pod zdmi výrobních hal tak narazíte na luxusní limuzíny stejně dobře jako na netradiční sanitky, školní autobus nebo pohřební vozy.

Fasády strádají děravou střechou a zpuchřelou omítkou. Lepší už to ale nebude, převážnou část areálu čeká demolice.
Fasády strádají děravou střechou a zpuchřelou omítkou. Lepší už to ale nebude, převážnou část areálu čeká demolice.

Nejprve bylo nutné si vymyslet vhodnou záminku k průniku do království industriálního zmaru. Pomohla nám znalost místních poměrů a vhodná výmluva na návštěvu jednoho z autoservisů, který má otevřeno právě v neděli. Až když jsme prošli vrátnicí pod ostražitými pohledy hlídačů, uvědomil jsme si, co se nám podařilo - dostat se za neproniknutelné zdi, okolo kterých jsem odmalička chodil s posvátnou hrůzou a z ní vyvěrající zvědavostí - co se ukrývá v budovách za zdí? Kde vlastně stojí ta obří válcová věž a odkud svítí za chladných zimních večerů a nocí neony ve tvaru podivného modrého loga připomínajícího pohled do hlavně pušky či kulometu? Tisíckrát jsem sledoval hranatou věžičku z vlaku projíždějícího židenickým nádražím, až jsem se rozloučil s nadějí, že někdy stanu u jejích dvěří. A teď je nadosah! Vrhli jsme se do bludiště hal a hltali každý další krok, každý roh, který nám odkryl o kousek víc z rozlehlého území brněnské Zbrojovky.

Logo Zbrojovky připomíná pohled do hlavně kulometu nebo pušky. V noci zářívaly modré neony nad mořem továrních světlíků a střech.
Logo Zbrojovky připomíná pohled do hlavně kulometu nebo pušky. V noci zářívaly modré neony nad mořem továrních světlíků a střech.

Strávili jsme tehdy v továrně skoro tři hodiny a když jsme již za tmy opouštěli areál přes vrátnici, z pohledů strážných bylo jasné, že nám neuvěří návštěvu autosevisu, který zavřel už před hodinou. Naštěstí nebylo potřeba nic vysvětlovat. Když se rozsvítily lampy, bylo mně jasné, že do Zbrojovky musím co nejdřív zase, než zmizí podzimní nálada umírajícího času, která tak krásně souzní s chátrajícím areálem a než zmizí továrna celá.

Dočkal jsem se brzy. Hned příští sobotu jsme vyrazili v mírně obměněném složení s ¥ a Tomem, tentokrát ovšem sbratřenými, do Zbrojovky znovu. Nacvičený trik na vrátnici zabral (tím spíš, že Tom je majitelem luxusního Mercedesu W123 přezděného piáno), byť pohledy strážných byly tentokrát ještě nedůvěřivější. Když jsme zahnuli za roh z dohledu vrátnice, mysleli jsme si, že máme vyhráno. Ale ouha. Sotva jsem začal pořizovat první snímky továrního labyrintu a zatoulali jsme se mimo oblast autoservisu, zjevil se před námi neohrožený hlídač a jal se zkontrolovat účel naší přítomnosti v odlehlém, opuštěném koutě továrny.
Budovy v areálu Zbrojovky nejsou nejstarší, ale na zajímavosti jim to většinou neubírá.
Budovy v areálu Zbrojovky nejsou nejstarší, ale na zajímavosti jim to většinou neubírá.
Všechny výmluvy byly marné a tak jsme raději vyrukovai s pravdou. Důsledkem bylo okamžité vyprovození mimo areál, nicméně náš nefalšovaný zájem o historii a stav Zbrojovky nakonec přecejenom obměkčil srdce chrabrého strážce a tak nám v rámci vyhazovu poradil, jak a kdy se do továrny vrátit tak, abychom mohli nepozorovaně zdokumentovat vše, co budeme chtít. Není nad kvalitní know-how.

Továrny, kostely a koleje. Židenice jsou záležitostí srdce, které krvácí pro industriál.
Továrny, kostely a koleje. Židenice jsou záležitostí srdce, které krvácí pro industriál.

Třetí a prozatím poslední návštěva tedy následovala hned následujícího dne, tentokrát s pátračem Moukou. Vhodná doba a osvědčený trik na vrátnici nám umožnily několikahodinovou prohlídku areálu s foťákem vypůjčeným od Stopaře a tak se, společně se svědecvími bývalých zaměstnanců, můžete těšit na podrobný popis historie a současnosti Zbrojovky, který bude postupně zpracován pod tématem Zbrojovka Brno.

Zpět

Komentáře:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Acab
Text: Policajti a security už tam nejezdí... Tam už není co ukrást
Číst

Autor: Vladimír FULKA
Text: Zdravím vás.Zažil jsem loni u Porticia.Stejný systém opevnění pobřeží.2x upevnění pro kanóny a 3x pro kulometnou obranu.Ty výklenky sloužily jako zásobníky pro munici do jednotlivých zbraní.Také tam byla podzemní spojovací,,sapa"-ve které jsem dík nedostatku světla havaroval,zničil ruce a fotoaparát.Ale stálo to za objev!!!Zdraví Vladimír.
Číst

Autor: Pepi Šlesinger
Text: Přeji dobrý den, možná nosím dříví do lesa ale doporučuji knížečku pana Přemysla Dížky Proměny století a to díl o Husovicích. Je zde zveřejněno 7 dobových fotografií této kolonie. Škoda tak krásných míst. :-(
Číst

Autor: Roman
Text: Nevite nekdo, kdo to v soucasne dobe vyklizi? Byl jsem nedavno v pozemnich objektech, ale dosla mi baterka, tak jsem se nedostal do pozdemniho objektu. Jel jsem tam pred par dny a nekdo to tam vyklizi. Asi jsem zavahal a nebude tam nic k videni.
Číst

Autor: Roman
Text: Nezasel by nekdo? Nehce se mi samotnemu...
Číst