Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Stínadelské šestnáctero
Dělnická kolonie Pod kopcem
Rodinný dům Provazníkova 79
Rodinný dům Provazníkova 77
Rodinný dům Provazníkova 75
Rodinný dům Provazníkova 73
Rodinný dům Provazníkova 71
Rodinný dům Provazníkova 69
Rodinný dům Provazníkova 67
Rodinný dům Provazníkova 65
Fotka

Harpagon


1. 3. 2012
Tentokrát jsme vyrazili za kulturou docela daleko. Důvody byly ale docela přízemní. kamarád Svišť se stěhuje do Brna a potřeboval převézt hromadu nábytku, proto jsme s Renčou a Vojtou spojili příjemné s užitečným - konkrétně jsem se učil řídit dodávku, navštívili jsme představení Lakomec hořického studentského spolku Kandrdas a zbytek noci strávili stěhováním stolů, postelí a skříní. „Road movie“ k pohledání.

Představení Harpagon divadelního spolku Kandrdas. Nádherné obstarožní auto značky Fiat Ducato s plísní nad hlavou řidiče, dvacetiletým spokojeně bublajícím motorem, vlastní duší (a nemyslím duši nafukovcí) a přezdívkou Xenofob (jak jsme se dozvěděli od majitele, je „velké a bílé“) nám zapůjčil ex-spolužák Ondra Hrejsemnou v rámci carsharingu pod křídly obecně prospěšné společnosti Christiania (zasloužila by si nejméně jeden vlastní dlouhý článek, ale nemůžu ho napsat, dokud se o příjemně tajemné a zvláštní Christianii sám víc nedozvím). Po absolvování povinného zaškolení (asi 10 minut) došlo na Ondrova slova: během pěti minut už člověk nabyl dojmu, že řízení zvládá a že by s tímhle tankem chtěl procestovat půlku světa.

Představení Harpagon divadelního spolku Kandrdas. Následujícího dne, po necelých třech hodinách cesty, jsme právě stihli začátek premiéry 344 let staré divadelní hry Lakomec. Přes rozporuplná očekávání jsem po jejím skončení musel konstatovat, že Molière se nejen v hrobě neobrací, ale že by s touhle partou studentů z Gymnázia, střední odborné školy, středního odborného učiliště a vyšší odborné školy Hořice musel být vyloženě spokojen. Nejspíš by se mu líbily i poněkud tendenční fórky, které pro pobavení (a ono se opravdu bavilo!) publika do hry vpašoval její režisér (kdo je ale režisérem? Web i program mlčí…) a které jsem považoval za největší slabinu představení. Není ale divu - divák na začátku 21. století od klasické hry přecejenom očekává trošku více umělecké vážnosti než do ní možná vepsal autor, jehož přednostní snahou bylo publikum bavit. Vtípky, které mně připadaly poněkud plytké, tak vlastně lépe než po staletí neměnné dialogy vystihly pravou podstatu hry.

Představení Harpagon divadelního spolku Kandrdas. Distribuce herecké zdatnosti odpovídala tomu, jak si lze představovat gymnaziální divadelní spolek. Příjemně překvapily významně nadprůměrné výkony Kleanta (Martin Tulka) a samotného Hrapagona (Martin Svatoň), jejichž role dokázaly místy diváka vtáhnout do děje bezezbytku a rozdíl oproti profesionálům nebyl takřka znatelný. Ani zbývající mužské role nebyly souboru Kandrdas k ostudě. Jisté výtky by kritika mohla mít vůči představitelkám ženských rolí, které souhrnně nedaly na jevišti kulurního domu Koruna dostatečně vyniknout svým hlasovým projevům. Jistě ale bude ještě dost příležitostí k dalšímu pilování.

Představení Harpagon divadelního spolku Kandrdas.Příjemným faktem bylo subjektivně pro mě, že tři z osmi mužských postav představovali odrostlí klubaři z klubů Bobří stopy našeho Sdružení přátel Jaroslava Foglara, kteří v uplynulé dekádě patřili pod mou stovkařskou správu. Je vidět, že z klubů vychází schopní kluci!

Zbytek večera patřil už pouze prozaické činnosti - stěhování nábytku a točení volantem. Za zpestření ještě děkujeme Hamaki, která nás (kupodivu nikoliv doma, ale u sousedů) nakrmila a Dudle, Evči a Láďovi, kteří nás zatáhli do zakouřeného sice, ale přesto příjemného baru, kde jsme před půlnocí vzpomněli na mladá léta nad Orlicí.

Související články:
Téma:
Kultura
Kulturní akce v nejširším slova smyslu, počínaje divadlem a konče odbornými setkáními a přednáškami, hraničícími s tématem Věda a vzdělávání.…

Zpět

Komentáře:


Autor: Svišť №2Čas: 20. 3. 2012, 19:13
Hmm, to jsou mi ale tendence na Moravě!

Autor: JzAČas: 20. 3. 2012, 0:46
Tohle byl zase můj tendenční vtípek. Sousedi holt zní prostě lépe.

Autor: Svišť №2Čas: 19. 3. 2012, 21:11
Tendeční vtípky? To ještě probereme! Děkuji za nábytek. Mimochodem občerstvení proběhlo u tety.

Autor: KandrdasČas: 19. 3. 2012, 21:9
Konečně nějaká záporná kritika. Děkujeme!Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Brno (CZ).

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Acab
Text: Policajti a security už tam nejezdí... Tam už není co ukrást
Číst

Autor: Vladimír FULKA
Text: Zdravím vás.Zažil jsem loni u Porticia.Stejný systém opevnění pobřeží.2x upevnění pro kanóny a 3x pro kulometnou obranu.Ty výklenky sloužily jako zásobníky pro munici do jednotlivých zbraní.Také tam byla podzemní spojovací,,sapa"-ve které jsem dík nedostatku světla havaroval,zničil ruce a fotoaparát.Ale stálo to za objev!!!Zdraví Vladimír.
Číst

Autor: Pepi Šlesinger
Text: Přeji dobrý den, možná nosím dříví do lesa ale doporučuji knížečku pana Přemysla Dížky Proměny století a to díl o Husovicích. Je zde zveřejněno 7 dobových fotografií této kolonie. Škoda tak krásných míst. :-(
Číst

Autor: Roman
Text: Nevite nekdo, kdo to v soucasne dobe vyklizi? Byl jsem nedavno v pozemnich objektech, ale dosla mi baterka, tak jsem se nedostal do pozdemniho objektu. Jel jsem tam pred par dny a nekdo to tam vyklizi. Asi jsem zavahal a nebude tam nic k videni.
Číst

Autor: Roman
Text: Nezasel by nekdo? Nehce se mi samotnemu...
Číst