Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Úzkokolejka Hlinsko - kamenolom
Vlečka Ondřejovice - strojírny
Ondřejovice (žst)
Budova homogenizace v Pisárkách
Kalendář Druhé Brno 2019
Sklepy pod náměstím Na Marku
Podzemní rafinérie Havlíčkův Brod
Текстиль (žzast)
Letní kino v Dušanbe
Rozvodna továrny Kras
Fotka

Jak jsem potkal Zázrak


15. 11. 2010
Jsou chvíle, kdy se mně zdá, že nějaká vyší moc neodvratně vede mé kroky. A ke své radosti musím tvrdit, že jde až na výjímky vždy o chvíle nečekaně šťastné. Ať dělám cokoliv, štěstí si mě najde. A tak tomu bylo i tentokrát.

Když jsem skončil montáž dřevěné poličky, zamířil jsem, jako skoro každý všední den, na vlak. Protože cesta přes brněnské hlavní nádraží, přeplněné lidmi a utopené v ruchu a shonu mě odrazuje rok od roku více, rozhodl jsem se zvolit některou z variant. A nechal jsem to na náhodě. Ta se činila - a to hned pětkrát za sebou. Na zastávce Antonínská jsem čekal, rozhodnut vyrazit tím směrem, kterým pojede tramvaj jako první. Přijela jednička a tak jsem zamířil na Moravské náměstí - to znamenalo doufat, že pojede co nejdříve trojka, abych na konečné ještě stihl autobus do Bílovic, kde konečně přestoupím na vlak. Jinak by plán neměl cenu a musel bych přecejenom na hlavní. A štěstí se usmálo podruhé - hned po výstupu na mě zazvonila trojka a tak jsem zcela bez čekání přestoupil a zamířil na Starou Osadu.

Příští šťastná chvilka měla ale právě opačný charakter. Autobus do Bílovic mně ujel takřka před nosem a to znamenalo půl hodiny čekání na nepříjemné a nudné zastávce. Čtvrté štěstí - zastavil přede mnou autobus nejpodivnější ze všech brněnkých linek MHD. Trasa 64 na Červený písek vede opuštěnou krajinou za seřaďovacím nádražím. A když používám předložku za, měl bych ji napsat tuučně, protože v tomto případě má podobný význam jako, když uslyšíte, že je něco za koncem světa nebo za hranicí lidského poznání. Jelo nás jen pět a to ještě mladá cikánka s dítětem vystoupila na další zastávce. Projeli jsme podivnou čtvrť, která je sice blízko města, ale je z ní daleko na všechny strany, zastávky Zimní I, Zimní II, Depo a další a já začínal cítit, že dnešní večer nebude jako jiné.

Za zastávkou Podzimní (která je za zastávkou Jarní) musí člověk překonat v úchvatné výšce 200 m dlouhou lávku nad seřaďovacím nádražím. Na ní je tma a pod ní se rozkláda rozvlněné moře, které jako parníky křižují lokomotivy. Elektrické táhnoucí dálkové vlaky prosviští kousek od dosluhujících motorových posunovacích, kterým se z komína valí chuchvalce dýmu, z depa občas vyjede akumulátorová Adéla a těžké nákladní stroje, nkdy spojené do dvojice přivážejí na koleje mizící ve tmě nákladní vlaky z různých koutů Evropy. Téměř neustále probíhá rozřazování vlaků na svážném pahrbku přímo pod lávkou, kovové háky zvoní a vše podtrhuje strašidelné syčení kolejových brzd. Když někdy bývá mlha, má člověk pocit, jako by se ocitl přinejmenším v dílně Hefaistově, ale možná rovnou v pekle.

A pak se stala pátá náhoda. Pravděpodobnost, že se to přihodí zrovna v minutě, kdy vkročím na lávku, je menší než jedno promile a přece se to stalo. Spatřil jsem ji. Několik let jsem si přál ji vidět a pořád mně unikala. Sledoval jsem její vývoj skrze reportáže, články, diskuze a fotky čtyři roky, než se mně podařilo ji zahlédnout. Byla krásná - lokomotiva řady 380 z plzeňské Škodovky, nejsilnější čtyřnápravový stroj v Evropě, trojsystémový gigant, zázrak na kolejích zvaný jednoduše Zázrak. Do Brna přijíždí jen v některé dny a to jen jednou za den ve zkušebním provozu s nákladními vlaky. Dnes jsem tedy poprvé viděl v provozu stroj, který se má již brzy stát budoucností české železnice. Líbil se mně a držím mu palce.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Brno (CZ).

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Miroslav Immer
Text: Sestavuji také seznam jako byl Tyllerův. Mám registrováno 2356 úzkých v CZ a 574 v SK. Pro pokročilý věk (90) hledám někoho, kdo by byl schopen pokračovat. Prosím, ozvěte se, máte-li zájem.
Číst

Autor: Robert Fajman
Text: Prave pred hodinkou jsem se k nemu proklestil a tez jsem zasnul a smutnil, ze tak vekovita vzpominka na obor jinak velmi obdivovany a cteny - zeleznici, je zarostly, nijak neoznaceny a nutno se k nemu doslova na vlastni nebezpeci proklestil podel trati. Nebyt vaseho souhrnu, ani se mi nic nepodarilo kloudneho o Moravske transverzalni draze nalezti. Diky!
Číst

Autor: JzA
Text: Díky za komentáře. Datum 1981 jsem převzal od autora fotek, pana Filipa - samozřejmě je možné, že se zmýlil, ale pokud je má zaznamenané přímo na fotkách, moc pravděpodobné to není. Zkusím to upřesnit.
Číst

Autor: Ivo
Text: Kdo viděl v televizi bonusovou řadu seriálu Vyprávěj, konkrétně pak díl Mikulášova Hilda, mohl zaregistrovat, že je zde kolonie Hamburk zmiňována. Takže polovina 80. let souhlasí.
Číst

Autor: Dominik
Text: Nezná někdo nějaké další opuštěný areál okolo Brna? Jsem Velitelem jednoho Airsoftového týmu a hledáme nějaký areál nebo prostory pro cvičení a pořádání tématických her.
Když tak na mail armyaas95@gmail.com.

Díky všem
Číst