Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Úzkokolejka na Vlhké ulici
Vlečka Brno dolní nádraží - šrotiště
Rašelinová dráha v Tootsi
Rašelinová dráha v Lavassaare
Sklady střeliva na ostrově Länsi-Mustasaari
Dům U sedmi Švábů
Dětská železnice v Užhorodě
Podzemní pískovna Indiánka
Prokopova vila
Stínadelské šestnáctero
Fotka

Přespání na Alexandrovce


25. 6. 2010
Přespání na Alexandrovce.Jednou z věcí, které měly být odměnou za státnice a současně odpočinkem po docela náročném týdnu, byla plánovaná páteční akce Přespání na Alexandrovce, kterou jsme v listopadu na „Velké stínadelské“ vymysleli s Vlaďkou. A večery okolo slunovratu jsou pro podobnou akci nejpříznivější. Jaký byl první ročník přespání na Alexandrovce?

Přespání na Alexandrovce.Krásný. Sice se nás sešlo o něco méně, než jsme čekali, ale přesto jsme bujaře zelenými lesy, kde všechno zpívalo, vonělo, krákalo a bzučelo, stoupali s nadšením. Mig nás sliboval vést „Pardálí soutěskou“, ale vegetace (hlavně kopřivy) byla rozložitější než posledně a tak jsme jen využili dvou jiných zkratek a od pomníku umučených lesníků (nikdy jsem si nevšiml, že je na němž týž Masarykův výrok jako na vitrážích v aule právnické fakulty) jsme vyrazili kolmo vzhůru k rozhledně.

Přespání na Alexandrovce.Ač jen tři, nahoře jsme se nenudili. Skvělým dalekohledem, který někdo přinesl, jsme pozorovali každý detail dění na nádraží, pokoušeli jsme se vyfotit rozumné panorama a taky jsme si četli zápisy z nové návšěvní knihy, protože starou rozmočila voda poté, co se utrhlo víko na schránce. Osobně jsem uznal, že oprava Alexandrovky, rozhledny z druhé poloviny 19. století je bezesporu tím nejlepším, co město Adamov v poslední době zajistilo. Na rekonstrukci můžeme být jako adamováci právoplatně hrdí, lze na ní nalézt jen málo nedostatků. A také je překvapivé, že rozhledna je již rok ve výborném stavu, není rozbitá, poničená a pomalovaná. Škoda, že totéž nelze říct o žádné jiné městské investici posledních let.

Přespání na Alexandrovce.Ještě před západem slunce dorazila vlakem z Brna Kawi, která se stala čtvrtým a posledním účastníkem akce. Společně jsme zazpívali dvě klasické písničky zapadajícímu slunci a posléze jsme se oddali skromné, ale vítané hostině ze zásob, které se nám podařilo doma ukořistit. Když se dostatečně setmělo, vyzkoušeli jsme si (téměř z povinnosti) signalizaci s těmi, kdož zůstali dole ve městě, protože neměli dost času nebo odhodlání vylézt na rozhlednu s námi. Chvílemi se zdálo, že náš souvislý morseovkový signál odchytává více lidí, než kterým je určen a občas nám také světla různých barev zespodu odpovídala. Přečetli jsme si ještě SMSku od Jauvajze, který všechny pozdravoval a večer zavolal Stopař, že si to rozmyslel a nepřijde.

Přespání na Alexandrovce.Ustlali jsme si na docela širokém ochozu dva a dva vedle sebe a Kawi, která si ze samé radosti nad zažehnanou ztrátou svého cancáku koupila časopis Nový prostor, nám z něj předčítala o Podněsterské republice, což se setkalo s velkým ohlasem. Bohužel s postupem času pouze mým, protože Mig s Vlaďkou se odebrali do říše snů. Když začal od jihu vát silný a teplý vítr a přihnal mraky, jež zakryly úplněk, vzbudila se Kawi a odebrala se tmavým lesem na první ranní vlak, protože mířila do Prahy. My ostatní jsme spokojeně spali až do východu slunce, než nás ze spacáků vyhnalo vedro.

Přespání na Alexandrovce.Po dvoutřetinové snídani jsme tentokrát seběhli přes palouk U sedmi dubů do města, kde jsme si jako jedni z prvních koupili v obchodním domě zašlé slávy snídani třetinovou. Pět hodin spánku nebylo moc a tak jsme cestou domů už nic neprováděli, jsouce poněkud znaveni a těšíce se k rodinným krbům. Na čem jsme se ale shodli, bylo, že za rok uspořádáme na konic zkouškového období podobnou akci znovu, není nad to jednou do roka se podívat na své město zvrchu.

Související články:
Téma:
Adamov
Nenapodobitelné město, formované průmyslovým závodem ve stísněných podmínkách člnitého terénu na západním okaji Moravského krasu. Ze dna hlubokého údolí se…

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: RenčaČas: 9. 9. 2010, 17:10
Škoda, že jste nedali vědět...

Autor: Prostoremacasem.czČas: 21. 7. 2010, 23:17
Vzpomínám na zážitky z kamarády ze SPJF a přemýšlím, jak se asi mohl cítit Jaroslav Foglar, když dospělí chlapci odcházeli z jeho oddílu a mladí přicházeli.
S Čápem je to fajn - vytáhne člověka tam, kam by se asi sám nedostal. Ale jinak díky Čápe za inspiraci. Na Alexandrovku jsem nikdy nedošel - vždy jsem se zastavil u Medvědího česneku.

Autor: onešaČas: 3. 7. 2010, 23:37
Tak to je naprosto dokonalej nápad! Rebelko, jak jsi na to mohla probůh přijít? Jenom bych s ebála spát na tom kraji ;)

Autor: KawiČas: 28. 6. 2010, 0:33
Souhlasím s Vlaďkou a jen mám jeden dotaz navíc. Víc fotek by nebylo? :)

Autor: KawiČas: 28. 6. 2010, 0:33
Souhlasím s Vlaďkou a jen mám jeden dotaz navíc. Víc fotek by nebylo? :)

Autor: VlaďkaČas: 27. 6. 2010, 16:36
I když si pořád myslím, že spíš než vedro jsme tě ze spacáku vyhnali my :).
Bylo to moc pěkné.Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Brno (CZ).

Datum: 1. 12. 2008

Poslední komentáře:

Autor: Peter Soják
Text: Už som napísal. P. S.
Číst

Autor: Peter Soják
Text: Chlapci som veľmi rád, že Ste si našli čas a aj prostriedky na zdokumentovanie tejto zaujímavej časti našej histórie. Ja som slúžil na veliteľstve 76. plrb v Řečkoviciach. Vtedy sa tieto 4 oddiely stavaly, resp. boli vo výstavbe. Hlavné veliteľstvo tejto "dostavby" (to bol aj volací znak) bolo v Ořechove. Išlo rakety známejšie pod názvom Neva. Na Slovensku už boli v prevádzke. 2. divízia ich mala alokované tak, napr. Dunajská Lužná, Devínska Kobyla a ďalšie. Chodili sme to tam obzerať a trochu na nich aj cvičiť. Oproti Dvinám to bol veľký rozdiel, ale aj účel použitia bol iný. To len doplnenie veľmi dobrého príspevku. Len tak ďalej.
Číst

Autor: JzA
Text: Děkujeme za vyjasnění vzniku a účelu úzkokolejky panu Robertu Dujkovi, text jsem podle něj opravil.
Číst

Autor: JzA
Text: Nejspíš máte pravdu a šlo jen o velmi lokální drážku sloužící k transportu materiálu/zboží ve dvoře. Ale podle reakcí na FB existovala velmi podobná drážka také o několik domů dále ve stejném bloku, takže možná mohly být i propojené. Zkusím ještě na místě zjistit víc. Bylo by krásné zmapovat, kde všude podobné zařízení měli (nebo třeba taky koleje pro dopravu materiálů u domů ve strmých svazích jako jsou v Libušině údolí nebo Řícmanicích)…
Číst

Autor: Michal Hartl
Text: Takových drážek bylo v Brně více. Vzpomínám si, že podobná byla i na Lidické, v tom domě bylo nábytkářské družstvo Dyha. Na vozíky většinou nakládali řezivo a jiné zboží přímo z korby nákladních aut a vozík pak ručně tlačili do dvora na vyhybky a dle kolejí to rozdělovali do skladišť. Někdy vedly koleje až na ulici, někdy vozík vykolejili a nějak jej přesunuli na chodník a pak opět se zbožím nahodili na koleje.
Číst