Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Vinohradské tunely
Nejnovější články na webu Druhé Brno
Чернівці
Černovické metro
Чернівці (žst)
Štola Kašpara Pluha Horní Slavkov
Чернівці-Південна (žst)
Ягільниця (žst)
Železniční trať Brno – Trenčianská Teplá
[R] getwd
Fotka

Přespání na Alexandrovce


25. 6. 2010
Přespání na Alexandrovce.Jednou z věcí, které měly být odměnou za státnice a současně odpočinkem po docela náročném týdnu, byla plánovaná páteční akce Přespání na Alexandrovce, kterou jsme v listopadu na „Velké stínadelské“ vymysleli s Vlaďkou. A večery okolo slunovratu jsou pro podobnou akci nejpříznivější. Jaký byl první ročník přespání na Alexandrovce?

Přespání na Alexandrovce.Krásný. Sice se nás sešlo o něco méně, než jsme čekali, ale přesto jsme bujaře zelenými lesy, kde všechno zpívalo, vonělo, krákalo a bzučelo, stoupali s nadšením. Mig nás sliboval vést „Pardálí soutěskou“, ale vegetace (hlavně kopřivy) byla rozložitější než posledně a tak jsme jen využili dvou jiných zkratek a od pomníku umučených lesníků (nikdy jsem si nevšiml, že je na němž týž Masarykův výrok jako na vitrážích v aule právnické fakulty) jsme vyrazili kolmo vzhůru k rozhledně.

Přespání na Alexandrovce.Ač jen tři, nahoře jsme se nenudili. Skvělým dalekohledem, který někdo přinesl, jsme pozorovali každý detail dění na nádraží, pokoušeli jsme se vyfotit rozumné panorama a taky jsme si četli zápisy z nové návšěvní knihy, protože starou rozmočila voda poté, co se utrhlo víko na schránce. Osobně jsem uznal, že oprava Alexandrovky, rozhledny z druhé poloviny 19. století je bezesporu tím nejlepším, co město Adamov v poslední době zajistilo. Na rekonstrukci můžeme být jako adamováci právoplatně hrdí, lze na ní nalézt jen málo nedostatků. A také je překvapivé, že rozhledna je již rok ve výborném stavu, není rozbitá, poničená a pomalovaná. Škoda, že totéž nelze říct o žádné jiné městské investici posledních let.

Přespání na Alexandrovce.Ještě před západem slunce dorazila vlakem z Brna Kawi, která se stala čtvrtým a posledním účastníkem akce. Společně jsme zazpívali dvě klasické písničky zapadajícímu slunci a posléze jsme se oddali skromné, ale vítané hostině ze zásob, které se nám podařilo doma ukořistit. Když se dostatečně setmělo, vyzkoušeli jsme si (téměř z povinnosti) signalizaci s těmi, kdož zůstali dole ve městě, protože neměli dost času nebo odhodlání vylézt na rozhlednu s námi. Chvílemi se zdálo, že náš souvislý morseovkový signál odchytává více lidí, než kterým je určen a občas nám také světla různých barev zespodu odpovídala. Přečetli jsme si ještě SMSku od Jauvajze, který všechny pozdravoval a večer zavolal Stopař, že si to rozmyslel a nepřijde.

Přespání na Alexandrovce.Ustlali jsme si na docela širokém ochozu dva a dva vedle sebe a Kawi, která si ze samé radosti nad zažehnanou ztrátou svého cancáku koupila časopis Nový prostor, nám z něj předčítala o Podněsterské republice, což se setkalo s velkým ohlasem. Bohužel s postupem času pouze mým, protože Mig s Vlaďkou se odebrali do říše snů. Když začal od jihu vát silný a teplý vítr a přihnal mraky, jež zakryly úplněk, vzbudila se Kawi a odebrala se tmavým lesem na první ranní vlak, protože mířila do Prahy. My ostatní jsme spokojeně spali až do východu slunce, než nás ze spacáků vyhnalo vedro.

Přespání na Alexandrovce.Po dvoutřetinové snídani jsme tentokrát seběhli přes palouk U sedmi dubů do města, kde jsme si jako jedni z prvních koupili v obchodním domě zašlé slávy snídani třetinovou. Pět hodin spánku nebylo moc a tak jsme cestou domů už nic neprováděli, jsouce poněkud znaveni a těšíce se k rodinným krbům. Na čem jsme se ale shodli, bylo, že za rok uspořádáme na konic zkouškového období podobnou akci znovu, není nad to jednou do roka se podívat na své město zvrchu.

Související články:
Téma:
Adamov
Nenapodobitelné město, formované průmyslovým závodem ve stísněných podmínkách člnitého terénu na západním okaji Moravského krasu. Ze dna hlubokého údolí se…

Zpět

Komentáře:


Autor: RenčaČas: 9. 9. 2010, 17:10
Škoda, že jste nedali vědět...

Autor: Prostoremacasem.czČas: 21. 7. 2010, 23:17
Vzpomínám na zážitky z kamarády ze SPJF a přemýšlím, jak se asi mohl cítit Jaroslav Foglar, když dospělí chlapci odcházeli z jeho oddílu a mladí přicházeli.
S Čápem je to fajn - vytáhne člověka tam, kam by se asi sám nedostal. Ale jinak díky Čápe za inspiraci. Na Alexandrovku jsem nikdy nedošel - vždy jsem se zastavil u Medvědího česneku.

Autor: onešaČas: 3. 7. 2010, 23:37
Tak to je naprosto dokonalej nápad! Rebelko, jak jsi na to mohla probůh přijít? Jenom bych s ebála spát na tom kraji ;)

Autor: KawiČas: 28. 6. 2010, 0:33
Souhlasím s Vlaďkou a jen mám jeden dotaz navíc. Víc fotek by nebylo? :)

Autor: KawiČas: 28. 6. 2010, 0:33
Souhlasím s Vlaďkou a jen mám jeden dotaz navíc. Víc fotek by nebylo? :)

Autor: VlaďkaČas: 27. 6. 2010, 16:36
I když si pořád myslím, že spíš než vedro jsme tě ze spacáku vyhnali my :).
Bylo to moc pěkné.Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: ().

Datum: . .

Poslední komentáře:

Autor: Pavel Š Mostecký
Text: Sice jde o chráněnou kulturní památku, ale jak to tak vypadá, za nějký čas už nebude "co chránit"?! ;)
Číst

Autor: Ota Zelenka
Text: Tak přesně v těchto prostorách, které se nacházejí na fotodokumentaci jsem pobýval den co den rok a půl 1980-1981. Uplně mě přešel mráz po zádech...Za tím agregátem byla ještě jedna místnost, která je ale už zazděná...tam jsme měli sklad. Pokračující devastace všech místností je zcela patrná v porovnáním s fotkami z "Fortifikace". I tak za ně díky, přece jenom jsem tam nechal kus života...
Číst

Autor: Ďábel
Text: Ta předposlední fotka je skvělá, jak z úvodních titulků Jamese Bonda.
Číst

Autor: Michal Kučera
Text: Dobrý den, všem příznivcům dráhy! Dovolím si vložit poznatek k bývalé vlečce v Jičíně do zanikého podniku Dřevona n.p., později VČDZ (Východočeské dřevařské závody). Původně vlečka měla 2 kusé koleje, obě kryté výkolejkami. Později byla používána jen jedna kolej. Ta druhá byla snesena a výměna byla trvale uzamčena v poloze na "pravou" kolej. Ještě v 1. polovině 90. let byla vlečka obsluhovaná jičínskou zálohou. Většinou se jednalo o přísun loženého vozu s řezivem. Frekvence obsluhy byla nízká (cca 1 - 2x týdně po 1 voze)a po vyložení prázdný vůz ven. Vrata vlečky byly dřevěné, jednokřídlé a posunovač si je obsluhoval sám, někdy i za asistence vrátného. Ve 2. polovině 90. let byla vlečka uzavřena a podnik zrušen. Při rekonstrukci kolejiště os.nádraží byla vyhýbka odstraněna. Nyní v prostoru vlečky se nachází obchod drogerie, Penny market a nové řadové garáže. Pozn.: klíče od výměny vydával výpravčí vedoucímu posunu, záloha na vlečku vůz sunula většinou po 15. koleji, po ukončení manipulace se klíč vrátil výpravčímu do dopravní kanceláře. MK
Číst

Autor: Jarczek
Text: Dobrý den. Máte prosím aktuální informace o Kozubníku???.. Má tam cenu jet nebo už se tam staví a opravuje.. Chtěl bych hlavně k bazénu a do hotelu
Číst