Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Papírna Lukavice
Kryt za budovou Adastu č. 13
Šuchtač
Wengrafova mykárna a skárna
Úzkokolejka za Rokycanovou ulicí
Železniční trať Chomutov–Vejprty
Motorárna Zetor
Důlní drážka ve Fond-de-Gras
Úzkokolejka cihelny v Polomi
Tiskárna Typia
Fotka

Beskydy


29. 5. 2010
Přestože jsem si víkend vyhradil na učení ke státnicím, nevydržel jsem nakonec sedět doma a tak jsem ještě v pátek, ihned po vhození lístku do volevní urny vyrazil směr Lysá hora. A protože jsem nevěděl, kde se momentálně kamarádi ze SPJF nachází, ani jak rychle se na hřeben dostanu, putoval jsem sám a naslepo. A nelitoval jsem.

Abych opravdu věnoval maximum času přípravě na svoji státní zkoušku, vyrazil jsem až posledním spojem z Brna v 19:02. Nestihl jsem si už ani koupit jídlo a tak jsem měl v batohu jen půlku chleba, která se tak stala cennou lahůdkou a v Ostravě k ní přibyla ještě jedna studentská pečeť zakoupená v nočním stánku s novinami.

Unavený motoráček 810 mě vyplivl těsně před jedenáctou na konečné v Ostravici. Protože a přestože mně v neděli bude 25 let, rozhodl jsem se prověřit, zda už nestárnu a stanovil jsem si limit pro dobytí Lysé hory na 1:00 ráno. Vyrazil jsem z nádraží přes řeku a záhy počal litovat, že jsem si nevzal baterku. V lese byla tma a značka vedla jinudy než v mé 17 let staré mapě. Několikrát jsem mírně bloudil, ale intuice starého značkaře mě vždy dovedla zpět na správnou cestu.

Těsně před osadou Butořanka, na strmém ostrohu nad hlubokým údolím jsem jej spatřil. Tápal jsem po neznatelné cestičce tmou a nejdnou jsme stáli tváří v tvář, připadalo mně, že jsem do něj málem narazil. Oslněnýma očima jsem mžoural do bledého světla a konečně se vzmohl an pozdrav. Měsíc neodpověděl, ale doprovázel mě svým téměř úplňkovým světlem po cestách výše a výše mezi šumícími smrky teplou nocí a jen občas jej překryly husté mraky, z nichž spadlo pár kapek. Noc byla horká, vyslékl jsem si košili a s obnaženým tělem a batohem na zádech jsem stoupal sám výš a výš půlnoční krajinou, co mně síly stačily.

Ve výšinách bylo ticho. Světýlka měst dole zářila, ale žádný hluk nedoléhal až sem nahoru a já se cítil sám jako ve vzduchoprázdnu na oběžné dráze. Na vrchol jsem dorazil v 0:52 spokojen se scým výkonem a v tu ránu začalo drobně pršet. Ještě, že jsem spěchal. V posledních oknech horské chaty zhasla světla a zadrnčelo sklo zavíraného okna. Vmáčkl jsem se pod malinkou stříšku, ze které crčela voda a přemýšlel, zda spát na hromadě vlhkých a tlejícíh palet nebo jinde. Vedle vysílače stál robustní jeřáb, pod kterým by se možná našlo místo, ale vítr by foukal příliš nepříjemně. Proč je tu ale jeřáb? Zanedlouho jsem objevil původní tubus vysílače, který jeřáb sesadil z vrcholu futuristické budovy a seznal, že laminátová roura o průměru dvou metrů je rozřezaná na tři kusy. A tak se mohu pyšnit, že jsem spal v samotné špici vysílače na lysé hoře - byť už jen odřezané a uložené na parkovišti.

Probudilo mně bouchání dvířek od aut a kapky zkondenzované mlhy, které mně sytě provlhčovaly spacák. Je čas vypadnout! Vysoukal jsem se z roury a zamířil po hřebeni ke skautské mohyle Ivančeně, kde jsem zastihl Jouzu, Drobka a Romaina, kterak hledají v rámci rozcvičky nějaké lístečky. Pokusil jsem se jim prchnout, ale když jsem si opodál stavěl přístřešek pro dohonění nedospaných hodin z vrcholu, stejně mě našli.

Zdříml jsem si jen na dvě hodinky a pk jsem opět svojí stíhací rychlostí vyrazil dohonit ostatní na Lysou horu. Jenže na vrchiolu už nikdo nebyl. Nebo ještě? Kamarádi sešli ze správné cesty a tak jsem i s vydatným spánkem byl na vrcholu o půl hodiny dřív. Kousek pod vrcholem jsme si (ochranářím navzdory) rozdělali oheň a připravili hutný oběd. Ohniště jsem ale zamaskovali k nepoznání a uklidili dokonale všechno tak, aby nám nemohl nikdo nic vytknout.

Volební výsledky nás zastihly při sestupu po žluté značce směrem k přehradě Šance, kam nás všech pět (Drobek, Sova, Romain, Jouza, já) dorazilo vpodvečer a na břehu jezera jsme vybudovali malý tábor. Zahráli jsme si dvě hry, zabojovali si a před setměním dorazila ještě Kawi, která jela z Brna stopem.

Jako jediný jsem se odhodlal a vykoupal ve studené vodě přehrady, zatímco ostatní jen nervózně přešlapovali na břehu. Večeře byla opět výživná a v noci jsme se ještě všichni vlezli pod jednu (byť igelitovou) střechu, což jen podtrhlo atmosféru letních vandrů a dalekých cest, ze kterých záda po spaní na tvrdé zemi nebolí!

Ráno jsme už jen sešli z kopce podél proudu Ostravice ve stopě zrušené železniční trati do Bílé a doběhnuvše stihli vlak do Frýdlantu. Nakonec jsme do Olomouce dojeli s Drobkem a Jouzou jen tři a vandr jsme završili opékaným banánem v čínské restauraci. Organizátorům dík.

Zpět

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: ŽemleČas: 31. 5. 2010, 17:36
Začínám mít pocit, že akce sdružení mají čím dál menší účast a navíc si tam každý jezdí, jak se mu zachce a vymlouvá se na učení, nebo na něco jiného.... Muselo to být ale fajné.....Stránka:

Náhodné foto:

Náhodné foto.


Místo: Brno (CZ).

Datum: 3. 12. 2007

Poslední komentáře:

Autor: Anonym
Text: Oprava bude: https://m.brnenskadrbna.cz/zpravy/spolecnost/14922-v-neobydlenem-dome-na-podnasepni-vznikne-22-bytu-novi-obyvatele-se-nastehuji-na-konci-pristiho-roku.html
Číst

Autor: JzA
Text: Děkujeme za konstruktivní komentář a článek jsme po spolupráci s panem Budišem přepracovali.
Číst

Autor: David
Text: Nahore v poslednim patre nekdo tezce zabil nějaké zvire nebo tak neco (snad ne cloveka)protoze to tam hrozne smrdi je tam zaschla kaluz krve a stopy po tehle mistnosti okna rozmlacene security a policice tam uz davno nejezdi nedoporucuju to tam i nam se tam stal incident s bezdomovci
Číst

Autor: Martin
Text: Budova uz je temer rozmlacena vandaly posrprejovana vymlacene okna je tam pres zimu nekolik bezdomovcu nekdy i fetaku a uz to nema to co to melo driv ten sarm uz to nema cenu tam chodit je to zajimavy misto ale tak...
Číst

Autor: Berison
Text: Chtěl bych tam natočit emp,jak je to z tim hlidanim
Číst