Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Úzkokolejka Čierne pri Čadci – Hrčava
Úzkokolejka Čierne pri Čadci – Markov
Sklepy za domem Hlinky 54
Barokní dům Hlinky 54
Přízřenice (žzast)
Celnice na Křenové
Brněnské úzkokolejky
Úzkokolejka za Rumištěm
Zlaté Hory-na mlýnech (žzast)
Úzkokolejka papírny v Písečné
Fotka

Zlaté Hory-na mlýnech (žzast)


Název zastávky: Zlaté Hory-na mlýnech
Číslo zastávky: dosud nepřiděleno
Kilometrická poloha: 7,030
Provozní obvod: Olomouc
Provozovatel:
Trať: Mikulovice – Zlaté Hory (297)
Předchozí zastávka: Ondřejovice zastávka
Následující stanice: Zlaté Hory

Železniční zastávka na západním okraji města Zlatých Hor, nazvaná Zlaté Hory-na mlýnech nebyla nikdy oficiálně otevřena pro přepravu cestujících, přesto v roce 2010 krátce sloužila pro zastavování osobních vlaků v rámci mistrovství světa v rýžování zlata. O znovuotevření zastávky se v současnosti (2021) jedná na úrovni správce infrastruktury.

Zastávka Zlaté Hory-na mlýnech se nachází těsně za 7. kilometrem železniční trati z Mikulovic do Zlatých Hor, v bezprostřední blízkosti zlatokopeckého skanzenu.
Zastávka Zlaté Hory-na mlýnech se nachází těsně za 7. kilometrem železniční trati z Mikulovic do Zlatých Hor, v bezprostřední blízkosti zlatokopeckého skanzenu.
Původní ceduli z roku 2010 o deset let později opravili v duchu starých časů doborovolníci z Okrášlovacího spolku zlatohorského. Jen škoda, že se jaksi zapomnělo na Mikulovice, kde dráha doopravdy končí.
Původní ceduli z roku 2010 o deset let později opravili v duchu starých časů doborovolníci z Okrášlovacího spolku zlatohorského. Jen škoda, že se jaksi zapomnělo na Mikulovice, kde dráha doopravdy končí.

Historie

Mistrovství světa v rýžování zlata bylo bezesporu událostí roku 2010 ve Zlatých Horách. Mimo rekonstrukce rýžovacího areálu, výstavby soutěžních boxů, infrastruktury pro stovky diváků a soutěžících proběhla (ze strany Správy železniční dopravní cesty) také investice do vybudování zcela nové železniční zastávky Zlaté Hory-na mlýnech, která měla po dobu sedmi dnů mistrovství posloužit soutěžícím a divákům, již se chtěli do údolí řeky Olešnice dopravit z města či nazpět. Na zastávce bylo vystavěno betonové panelové nástupiště o délce cca 45 m, cedule s názvem zastávky a směry vlaků a přístupová pěšina.

Vzhledem k poměrně komplikovanému procesu schvalování zastávky se nicméně do 16. srpna, kdy mistrovství začalo, nepodařilo zastávku oficiálně otevřít a ta se tak nevyskytla v žádném z jízdních řádů ČD. Zastavování některých vlaků však přesto spontánně probíhalo zejména díky vstřícnému postoji strojvedoucích motorových osobních vlaků na trati.

Po skončení akce nebyla zastávka odstraněna, demontována byla pouze cedule s jejím názvem a na zastávku se víceméně zapomnělo. Od roku 2020 vyvíjí dobrovolníci z Okrášlovacího spolku zlatohorského snahu o opětovné (tentokrát skutečně oficiální) otevření zastávky pro osobní dopravu, přičemž obnovili ceduli se směry jízdy vlaků, vysekali přístupovou cestu i samotné nástupiště zastávky a vyvolali jednání s městem Zlaté Hory, Správou Železnic i koordinátorem integrované dopravy Olomouckého kraje KIDSOK.

Popis

Zastávka se nachází v km 7,030 železniční trati Mikulovice – Zlaté Hory, před mostem přes řeku Olešnici. V jejím údolí se v beztprostřední blízkosti k zastávce nachází zlatokopecký skanzen (též zlatorudné mlýny), který je od roku 2010 zejména v létě vyhledávanou turistickou atrakcí.

45 m dlouhé nástupiště zastávky se nachází v relativně ostrém oblouku o poloměru 180 m v místě, kde dráha přechází z mělkého zářezu na násep před mostem. Tím je zajištěn jednoduchý přístup k zastávce pěšinou přímo ze skanzenu. V roce 2021 není zastávka využívána, vlaky tudy projíždní a zastávka se ani nevyskytuje v oficiálním číselníku železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SR70.

Zdroje

  1. Pěčonka, J. (Okrášlovací spolek zlatohorský): osobní rozhovor.
  2. Lešingr, T.: osobní rozhovor.
  3. Česká televize, ČT24: Zlatokopové z celého světa zamíří do Zlatých Hor (zpravodajství z 9. 6. 2010. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/150226-zlatokopove-z-celeho-sveta-zamiri-do-zlatych-hor/.
  4. Správa železniční dopravní cesty,státní organizace: Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SR70, aktualizovaná verze k 8. 12. 2020.


Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 9. 1. 2021 byl naposledy upraven dne 18. 1. 2021 a zobrazen celkem 639×, naposledy dne 22. 4. 2021 v 9:48.

Texty na téma Zlaté Hory-na mlýnech (žzast)

Zpět | Nahoru

Zlaté Hory
Téma:
Zlaté Hory
leží v v ORP v nadmořské výšce m. V roce zde žilo obyvatel. má katastrální území o rozloze ha. Německý název města Zuckmantel bývá vysvětlo…
Zlaté Hory (žst)
Téma:
Zlaté Hory (žst)
Název stanice: Zlaté Hory Číslo stanice: 355222 Zkratka: ZHO Kilometrická poloha: 8,608 …
Ondřejovice zastávka (žzast)
Téma:
Ondřejovice zastávka (žzast)
Název zastávky: Ondřejovice zastávka Číslo zastávky: 355321 Kilometrická poloha: 5,663 Provozní…
Zlatex
Téma:
Zlatex
Původní textilní továrna Fabrik der Bandweberei Josef Adensamer neboli tkalcovna hedvábí vyrostla na jižním okraji Zlatých Hor v roce 1890 jako pobočka větší…
Hotel Slezská beseda Zlaté Hory
Téma:
Hotel Slezská beseda Zlaté Hory
Hotel Slezská beseda stojí na dolním konci náměstí Svobody ve Zlatých Horách. Svůj název nese podle cyklu upravených lidových tanců Eduarda Bartoníčka z 90…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka: