Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Trnitá (ulice v Brně)
Raketová základna Bratislava
Dolní vodojem na Ptačině
Raketová základna Rapotice
Bytový dům Dornych 55
Bytový dům Mendlovo náměstí 8
Papírna Lukavice
Kryt za budovou Adastu č. 13
Šuchtač
Wengrafova mykárna a skárna
Fotka

Podzemní studna na České


Při pohledu k jihovýchodu je dobře vidět portál zazděné chodby vedoucí pod Českou ulici. Ve vrcholu gotické klenby zeje pouze malý otvor pro čerpání vody.
Při pohledu k jihovýchodu je dobře vidět portál zazděné chodby vedoucí pod Českou ulici. Ve vrcholu gotické klenby zeje pouze malý otvor pro čerpání vody.
V severozápadním rohu místnosti byl v roce 2002 proražen vstup do krátké chodby spojující sklepení s šachtou vedoucí na křižovatku ulic České, Solniční a Veselé.
V severozápadním rohu místnosti byl v roce 2002 proražen vstup do krátké chodby spojující sklepení s šachtou vedoucí na křižovatku ulic České, Solniční a Veselé.

Několik století stará studna se ukrývá v Brně v malé podzemní místnůstce o půdorysu cca 3 m × 4 m s původně kamennými stěnami a cihelným klenutým stropem. Sklep se nachází jen asi 2 m pod povrchem náměstíčka na křižovatce ulic České, Solniční a Veselé - nedaleko někdejší Veselé brány. Právě souběh několika ulic (a malé náměstíčko lze přijít z pěti směrů) a frekventovaná brána městského opevnění znamenaly výhodnou polohu pro vybudování studny již v období gotiky (z tohoto období pravděpodobně pochází jak malý sklípek, tak studna na jeho dně), později zasypané a nahrazené kašnou napojenou na vodovod přicházející štolou jen o několik metrů dále po Solniční ulici.

Popis

Samotná místnost o půdorysu obdélníka velkého přibližně 3 m × 4 m a výšce až 3 m má kamenné stěny, zaklenuté cihelnou gotickou klenbou přibližně z 2. poloviny 15. století. Klenba není přerušena nad studnou ani v jiném místě - do místnosti se vstupovalo chodbou z jihovýchodu. Ta směřovala do prostoru pdo Českou ulici a dnes je zazděná a patrně zasypaná. Voda se tedy na povrch dostávala buď ručně touto chodbou nebo pomocí čerpadla malým otvorem v hřebeni gotické klenby. Při sanaci v roce 2002 byla do severní stěny místnosti proražena nová krátká chodba o výšce cca 2,5 m ústící do šachty zakončené na povrchu charakteristickým litinovým poklopem.

Studna střídavě kruhového a čtvercového profilu je hluboká asi 4 m, přičemž voda na jejím dně dosahuje hloubky asi 1 m. Po sanaci sklepení byla studna opatřena ochrannou ocelovou mříží, která není uzamčena. Proč bla studna vystavěna jen několik metrů od protékajícího potoka ze špilberského úbočí, později rovněž ukrytého pod zem, lze jen spekulovat.

V roce 2015 byl přístup do sklepení díky nově vyražené šachtě dobrý, nicméně prostory jsou poznamenány velmi silným zápachem z nepřebrného množství nedopalků cigaret vhazovaných kuřáky do otvorů v poklopu a zachycených ochranným krytem šachty. Vzhledem k minimálním rozměrům sklepa, jehož podstatnou část zabírá cihlové okruží (nazemní čás pláště) studny je využití místnosti prakticky nemyslitelné.

Zdroje

 1. Svoboda, A.: Tajemství brněnského podzemí: Česká ulice - první část, dostupné z http://www.ibrno.cz/historie/57364-tajemstvi-brnenskeho-podzemi-ceska-ulice-prvni-cast.html

  Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

  Článek ze dne 17. 1. 2015 byl naposledy upraven dne 17. 1. 2015 a zobrazen celkem 29928×, naposledy dne 9. 7. 2020 v 5:17.

  Texty na téma Podzemní studna na České

  Zpět | Nahoru

  Štola potoka pod Solniční
  Téma:
  Štola potoka pod Solniční
  Historie Štola pod Solniční ulicí sloužila pravděpodobně jednak pro odvod splašků z domů v severní části města Brna do řeky Ponávky pod městem, ale ta…
  Studna za Kšírovou ulicí
  Téma:
  Studna za Kšírovou ulicí
  Zvláštní betonový poklop ve skupince stromů připomínající oázu na poušti zaujme oko zkušeného pátrače při jízdě po Kšírově ulici. Na nevelký zatravněný poz…
  Druhé Brno
  Téma:
  Druhé Brno
  Loader.load() Motto „Pod Brnem, které znám, je ještě jiné, větší, trochu špinavé, trochu popraskané, trochu zaprášenější“ Zpíval by určitě Kittc…
  Sklepení pod Masarykovou ulicí
  Téma:
  Brněnské podzemí
  Jako druhé největší české město má Brno co nabídnout nejen nad zemí, ale také pod ní. Nejde jen o známé kasematy na Špilberku nebo na počátku 21. století zpř…
  Podzemí
  Téma:
  Podzemí
  Podzemí přirozené i lidmi vyhloubené. Jeskyně, štoly, sklepy, chodby, bunkry, tunely a nádrže. Nejvíce článků je zatím na stránce Brněnské podzemí, al…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka: