Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Bukovec (žzast)
Kryt v Adamově za nádražím
Úzkokolejka Čierne pri Čadci – Hrčava
Úzkokolejka Čierne pri Čadci – Markov
Sklepy za domem Hlinky 54
Barokní dům Hlinky 54
Přízřenice (žzast)
Celnice na Křenové
Brněnské úzkokolejky
Úzkokolejka za Rumištěm
Fotka

Brněnské úzkokolejky


Seznam úzkorozchodných drah ve městě Brně.

Brněnská výstavní dráhazaniklá zábavní dráha381 mm1,4 kmDočasná drážka na brněnském výstavišti měla liliputí rozchod 381 mm a sloužila zřejmě pouze v průběhu výstavy k 10. výročí ČSR.
Úzkokolejka v Kamenné kolonii v Brnězrušená důlní drážka?cca 0,7 kmLomová drážka v městské štěrkově na místě pozdější Kamenné kolonie používala animální trakci. Zrušena byla před výstavbou nouzové dělnické kolonie v roce 1925.
Úzkokolejka v tramvajové štoleÚzkokolejka v tramvajové štoleneprovozní stavební drážka600 mmvíce než 0,51 kmStavební drážka o délce přes půl kilometru sloužila při ražení tzv. tramvajové štoly pod hradem Špilberkem v Brně. Na jednokolejné drážce se nacházely čtyři točny a výhybka před portálem štoly. Drážka je z velké části zachována dodnes.
Úzkokolejka Sdružených uměleckoprůmyslových závodů v BrněÚzkokolejka Sdružených uměleckoprůmyslových závodů v Brnězrušená průmyslová drážka600 mmpřes 0,124 kmČtyřkolejná úzkokolejka s humánním pohonem vozíků sloužila v továrně na nábytek Karel Slavíček (později UP, Tusculum) v brněnském Králově Poli. V roce 2018 byla drážka v souvislosti s výstavbou nových domů zlikvidována.
Úzkokolejka krytů v Divišově čtvrtiÚzkokolejka krytů v Divišově čtvrtizaniklá důlní drážka600 mmvíce než 0,1 kmSystém důlních drážek pro odvoz vylámaného kamnene byl zbudován za účelem ražby krytů za Královopolskou strojírnou v Divišově čtvrti v Brně.
Úzkokolejka za Rokycanovou ulicí v ŽidenicíchÚzkokolejka za Rokycanovou ulicí v Židenicíchneprovozní průmyslová drážka600 mmzhruba 0,07 kmMalá průmyslová drážka o dvou kolejích rozchodu 600 mm se ukrývá v hale nevelké strojírny za Rokycanovou ulicí v Brně-Židenicích.
Úzkokolejka řečkovické cihelnyÚzkokolejka řečkovické cihelnyzrušená průmyslová drážka600 mmnejméně 0,06 kmNevelká drážka řečkovické cihelny v Brně spojovala zřejmě cihelnu s přilehlým hliníkem.
Úzkokolejka na Vlhké ulici v BrněÚzkokolejka na Vlhké ulici v Brněprůmyslová drážka bez provozu600 mm0,018 kmKrátká drážka s jednou výhybkou a třemi kolejemi o délce cca 9 msloužila pro přepravu dřeva v areálu Stavebního podniku města Brna.
Úzkokolejka za RumištěmÚzkokolejka za Rumištěmneprovozní manipulační drážka600 mmmin 0,018 kmKrátká úzkorozchodka chátrá v továrních dvorních traktech bývalých textilek za ulicí Rumiště v Brně. Drážka zřejmě sloužila pro dopravu řeziva ke katru místní pily.
Dětská železnice v BrněDětská železnice v Brnězrušená parková železnice600 mm?O brněnské dětské železnici na výstavišti se málo ví. Vystavěna byla zřejmě v roce 1954, ale nešlo o klasickou pionýrskou železnici, na které zajišťovaly provoz děti, ale pouze o parkovou dráhu. Demontována byla zřejmě v roce 1955 při rozšiřování výstaviště.
Úzkokolejka na stavbě vodojemu Holé horyzrušená stavební drážka??Na stavbě vodojemu Holé hory v Brně na Lesné byla nejpozději v roce 1913 vybudována stavební drážka s ručním pohonem. pravděpodobně o rozchodu 600 mm.
Úzkokolejka maloměřické cementárnyzaniklá průmyslová drážka760 mm?Úzkokolejka v areálu cementárny v brněnských Maloměřicích byla oddělena od drážek v tunelech na Hádech.
Úzkokolejka na Stránské skálezaniklá důlní drážka600 mm?Důlní drážka s malým nádražím byla vybudována pro ražbu tunelů podzemní továrny na Stránské skále v Brně a odvoz vytěženého kamene směrem ke kolonii Černovičky.Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 25. 1. 2021 byl naposledy upraven dne 27. 1. 2021 a zobrazen celkem 862×, naposledy dne 6. 5. 2021 v 1:30.

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka: